Istraživanje: Koji narodi podržavaju članstvo Srbije u EU, a koji se protive?

Istraživanje koje je kompanija Ipsos sprovela za Euronews obuhvatilo je skoro 26.000 ljudi u 18 zemalja koje predstavljaju 96 odsto stanovništva EU, a fokusira se na evroizbore u junu.
Istraživanje: Koji narodi podržavaju članstvo Srbije u EU, a koji se protive?
Foto: 021.rs
Ovo istraživanje, kako prenosi Euronews Srbija, donosi više nego značajne podatke - prognozirani uspeh desnice i kolaps Zelenih i liberala. Istraživanje je obuhvatilo takođe i niz drugih pitanja, kao što stav o proširenju Unije novim državama, među kojima je i Srbija.
 
U godinama koje dolaze, da li biste podržali ili bili protiv proširenja Evropske unije nekom od sledećih zemalja? Ovako je glasilo pitanje postavljeno ispitanicima.
Najveću podršku za ulazak u EU dobila je Ukrajina, pa je čak 45 odsto ispitanika dalo pozitivan odgovor, uz 20 odsto neodlučnih i 35 odsto koji su protiv.
 
Na drugom mestu nalazi se BiH sa 37 odsto podrške, a na trećem Gruzija sa 35 odsto.
 
Srbija se našla na četvrtom mestu sa 35 odsto podrške, ali i 28 odsto onih koji nisu imali odgovor na pitanje da li bi trebalo da bude članica EU, dok je 37 odsto ispitanika reklo da je protiv članstva.
Albanija je zauzela peto mesto sa 34 odsto podrške, 28 odsto neodlučnih i 38 odsto protiv.
 
Poslednje mesto na listi pripada Turskoj protiv čijeg je učlanjenja bilo čak 55 odsto ispitanika. Tek 24 odsto bi pružilo podršku, dok je 21 odsto neodlučnih po tom pitanju.
 
Ko najviše podržava članstvo Srbije u EU?
 
Najveća podrška učlanjenju Srbije u EU među ispitanicima dolazi iz Rumunije gde je čak 71 odsto ispitanika imalo pozitivan stav po tom pitanju.
 
Očekivano, čak 67 odsto Grka takođe bi podržalo ulazak Srbije u EU, ali i 61 odsto Španaca.
 
Velika podrška dolazi i od ispitanika iz Bugarske - čak 54 odsto, a onda i od Portugala (46 odsto), Poljske (44 odsto) i Mađarske (43 odsto).
 
Dok bi proširenje EU Srbijom podržalo 34 odsto Slovaka i 33 odsto Italijana, u Češkoj i Švedskoj je najviše bilo onih neodlučnih po ovom pitanju - 48 odsto u obe zemlje. I u Danskoj je takođe 39 odsto reklo da nema odgovor na ovo pitanje.
Najveći "protivnici" ulaska Srbije u EU su, prema istraživanju, ispitanici iz Austrije, Francuske i Nemačke. Naime, više od polovine ispitanih u Austriji, tačnije 52 odsto ne bi pružilo Srbiji podršku. Kada je Nemačka u pitanju, samo 23 odsto bi pružilo podršku Srbiji, 29 je neodlučno, dok je 48 odsto protiv. Minimalnu podršku pružili bi i Holanđani sa 20 odsto "za", 36 neodlučnih i 44 odsto protiv.
 
Protiv ulaska Srbije u EU bilo je i 43 odsto Belgijanaca.
 
Najmanju podršku Srbiji za učlanjenje u EU dala je Francuska sa tek 18 odsto, 31 odsto neodlučnih i 51 odsto protiv.
  • Nebojsa

    26.03.2024 08:27
    Nama dobro cine oni, koi nas otvoreno ne zele. Ne treba ici tamo gde nisi pozeljan takav kakav jesi, bices uvek zapostavljen i iza vrata na zadnjem mestu, i ako puno vise vredis od nadprosecne vecine, po svim kriterijumima. Zato treba ici gde te zele,gde si dobrodosao, gde te postuju i cene, smatraju te svoim ravnopravnim sagovornikom, cene tvoje vrline. O ekonomskoj perspektivi suvisna je prica. A to je BRIKS, Srbija treba da stremi prema slobodi.
  • Svetlana

    25.03.2024 12:30
    Najveci protivnici su drzave u kojima zivi veliki broj nasih gastarbajtera, kanda se nisu bas pokazali!
  • Ja

    25.03.2024 12:01
    Francuzi smo uvek smatrali prijateljima i imali smo zašto, imamo i sad, otvaraju nam oči.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija