Vraćanje smrtne kazne u Srbiji: Nemoguće zbog Saveta Evrope, upitno koliko bi efekta imala
Vraćanje smrtne kazne u Srbiji neće uticati na smanjenje broja najtežih krivičnih dela, saglasni su sagovornici Danasa.
Foto: Pixabay
Komentarišući ubistvo devojčice Danke Ilić iz Bora, predsednik Aleksandar Vučić je rekao da se svojevremeno zalagao za vraćanje smrtne kazne i da se tim povodom obraćao Savetu Evrope. Prema mišljenju predsednika Srbije, smrtna kazna je opravdana u slučajevima kad nema nikakve sumnje da se radi o počiniocima najtežeg krivičnog dela.
"Neko kada je izvršio zločin, mislio je da će proći nekažnjen. To je sve što smem da kažem. Svojevremeno sam se javno zalagao da se razmotri ponovno uvođenje smrtne kazne, a da mi ne budemo kažnjeni. Ako neko delo zaslužuje smrtnu kaznu, onda je to ovo delo. Kada se formira vlada, neka razmisle da li će ići sa takvim predlogom. Za ovo možete da osudite nekoga na 40 godina, ali ne mislim da je to adekvatna kazna", rekao je Vučić govoreći o ubijenoj devojčici iz Bora.
Pravnik Milan Antonijević kaže za Danas da Vučićevu izjavu treba posmatrati iz dva ugla.
"Kada vidi šta se desilo, svako od nas kao čovek ima istu reakciju i neku želju za osvetom i gleda kako naš pravosudni sistem može da izađe sa tim. Dakle, kao čovek potpuno razumem takvu izjavu. Međutim, kao pravnik podsećam da se Srbija obavezala pred Savetom Evrope da smrtnu kaznu neće vraćati, to je jedan od uslova da uđete u ovu organizaciju", kaže Antonijević.
On dodaje da to nije jedini razlog koji ide u prilog mišljenjima protiv uvođenja smrtne kazne.
"Mnogo pravnika koji se bave ovom materijom govore da smrtna kazna ne odvraća zločince. Videli ste i sami ponašanje onih koji su najverovatnije ubili malu Danku, oni nemaju nikakvo kajanje, tako da to njih neće odvratiti. Mene kao pravnika i nekog ko se bavi ovom materijom zanima jedino kako da prepoznamo ljude koji su sposobni da ovako nešto urade, da ih u tome sprečimo i da njima kazna bude takva da ih odvrati od zločina. To su jedine stvari kojima treba da se bavimo i kao država i kao pravnici na bilo kojoj poziciji da se nalazimo", smatra Antonijević.
I u maju prošle godine, nakon masakra koji se dogodio u selima oko Mladenovca, Vučić je predlagao uvođenje smrtne kazne.
"Predložio sam premijerki da vratimo smrtnu kaznu. Ali oni su protiv jer bismo bili jedini uz Belorusiju u Evropi", kazao je Vučić. Tada je naveo da je i sam nekad bio protiv smrtne kazne i da se gorko kaje što je imao takav stav.
Najnoviji nastup predsednika advokat Aleksandar Olenik vidi kao "najgoru vrstu populizma, jer i dalje nastavlja da u svrhu političkog marketinga iskorišćava na najgori mogući način ubistvo koje se desilo".
"I to nije prvi put, isto je uradio sa objavljivanjem rezultata istrage u direktnom prenosu na televiziji, bez obaveštenja i pripreme porodice, nego je on to prvi morao da kaže i porodica je to morala od njega da čuje na televiziji, što je besprizorno. Najava vraćanja smrtne kazne je nastavak zloupotrebe tragedije u političke svrhe", ocenuje Olenik.
S pravnog stanovišta ovu najavu ne smatra ozbiljnom.
"Jer prvo mora da se menja Ustav Srbije, a potom da izađemo iz Saveta Evrope i da povučemo potpis iz Evropske koncencije o ljudskim pravima, tako da ne bismo više mogli da se obraćamo sudu u Strazburu. Smatram da su to ozbiljni koraci čak i za ovakvu vlast koja već pravi ogromnu štetu i da bi ovo čak i za njih bio suviše", komentariše Olenik.
Dodaje da je lično uvek protiv smrtne kazne, jer misli da je ona blaga prema učiniocima najtežih krivičnih dela.
"Smatram da je mnogo veća kazna ostatak života provesti u zatvoru nego smrtna kazna. Mislim da je suviše laka, jer se sve završava u jednoj sekundi i da je mnogo bolje da oni koji su izvršili najteža krivična dela imaju ceo život pred sobom da razmisle o tome i da ceo život budu bez slobode", ističe Olenik.
On napominje da je i u teoriji i u praksi dokazano da pooštravanje kazne i pretnje kaznom, pa i najtežom, nikada nije dovelo do smanjenja broja izvršenih krivičnih dela.
"Ono što smanjuje broj krivičnih dela je izvesnost da ćete biti otkriveni. Kad neko razmišlja da izvrši krivično delo on ne gleda kolika je kazana zaprećena i da li je to eventualno smrtna kazna, već koja je verovatnoća da će biti otkriven nakon što izvrši krivično delo. Ako smatra da je mala verovatnoća da će biti otkriven, kao što je to trenutno kod nas jer nam je pravosuđe u totalnom rasulu, onda se odlučuje da izvši krivično delo bez obzira kolika je kazna. I suprotno tome: ako se razmišlja o izvršenju krivičnog dela, a postoji velika verovatnoća da će biti otkriven, tek onda se razmišlja o tome koja je kazna zaprećena. Ako hoćemo da smanjimo broj krivičnih dela, pa i onih najtežih, treba da poboljšamo rad kriminalističke policije i da izvesnost otkrivanja bude veća. Onda i sa manjom zaprećenom kaznom dolazimo do boljih rezultata", navodi Olenik.
Vesna Rakić Vodnelić, profesorka prava u penziji, za Danas je kratko kazala da Srbija, ako uvede smrtnu kaznu, neće više moći da bude članica Saveta Evrope, i napomenula da je ova kazna zabranjena Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
"To su pričali i u Rusiji, pa je još nisu uveli", kaže Rakić Vodinelić.
U Srbiji je smrtna kazna ukinuta 26. februara 2002. godine.
Istraživanje udruženja Srbija protiv smrtne kazne je pokazalo da je čak 69 odsto stanovnika Srbije za uvođenje ove kazne.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Varhelji: Ne zaboraviti da je Srbija sporazum o litijumu potpisala sa Evropljanima, ne Kinezima
19.11.2024.•
2
Kada se govori o strateškim izborima Srbije, ne treba zaboraviti da je sporazum o litijumu potpisala sa Evropljanima, a ne Kinezima, da uskoro nastupa liberalizacija gasnog tržišta...
Picula u Srbiji verovatno početkom sledeće godine: Vučić ranije rekao da neće da priča sa njim
19.11.2024.•
2
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula je izjavio da će u posetu Beogradu doći najverovatnije početkom iduće godine.
Picula: Srbija od EU dobija rekordna sredstva za investicije, a stagnira u evrointegracijama
18.11.2024.•
11
Tonino Picula kaže da je Srbija od EU za investicione projekte dobijala rekordna sredstva iako je njen napredak na putu ka članstvu u poslednjem izveštaju ocenjen ili kao limitiran ili ga nema.
Pismo Vladi Srbije: Da ne budemo jedina zemlja u civilizovanom svetu koja ruši svoja kulturna dobra
18.11.2024.•
22
Republički zavod za zaštitu spomenika kulture ocenjuje da je Vlada Srbije odlukom da zgrade Generalštaba izbriše iz registra kulturnih dobara grubo prekršila Zakon o kulturnom nasleđu.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
18.11.2024.•
12
Nova sedmica je pred nama, a tu je i novi 021.rs dnevni kviz znanja.
Preminuo kompozitor Dejan Despić
18.11.2024.•
0
Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.
SANU: Povući izmene Zakona o visokom obrazovanju
18.11.2024.•
13
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Ministarstvu prosvete i Vladi Srbije u kom je pozvao da iz skupštinske procedure budu povučene predložene izmene zakona o visokom obrazovanju.
Sve kuće su nesigurne kad nemaš svoju: Ekonomska zavisnost žena na selu
18.11.2024.•
1
Stopa siromaštva na selima u Srbiji je dva puta veća nego u gradovima. Ako uzmemo u obzir da su žene u većem riziku od siromaštva, možemo zaključiti da su na selima one još u nepovoljnijem položaju.
BIA upala u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture
18.11.2024.•
44
Pripadnici Bezbednosno informativne agencije (BIA) danas su bili u prostorijama Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Radnica poginula na stovarištu u Kraljevu, pregazio je viljuškar
18.11.2024.•
1
Radnica je poginula na stovarištu građevinskog materijala u Kraljevu, potvrđeno je u MUP-u.
Predlog izmena Krivičnog zakonika stigao u Skupštinu
18.11.2024.•
1
U proceduru u Skupštini Srbije je ušao predlog izmena Krivičnog zakonika koji su potpisali poslanici sa liste "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" uz predlog da se razmotri po hitnom postupku.
Putin pozvao Vučića da dođe u Moskvu
18.11.2024.•
17
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je poziv predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da poseti Moskvu.
Akademci kritikuju "nakaradno" dovođenje stranih fakulteta, ministarka kaže - demografska mera
18.11.2024.•
37
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je kritikovala Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolazak stranih fakulteta u Srbiju.
Pepko povukao još jedan proizvod jer nije bezbedan
18.11.2024.•
4
Kompanija Pepko povukla je još jedan proizvod sa tržišta jer ne ispunjava bezbednosne standarde, saopšteno je iz te kompanije.
Nastavlja se cirkularni štrajk prosvetara: Na redu Kragujevac, Šumadija i centralna Srbija
18.11.2024.•
4
Od jutros se, u organizaciji četiri reprezentativna sindikata, nastavlja štrajk prosvetnih radnika u Kragujevcu, Šumadiji i centralnoj Srbiji.
Predsednik Kazahstana danas stiže u dvodnevnu posetu Srbiji
18.11.2024.•
0
Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev stiže danas posle podne u dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji gde će mu domaćin biti predsednik Aleksandar Vučić.
"Saobraćaj u Srbiji bezbedniji nego pre 40 godina": Ali i dalje čitave porodice ginu na putevima
18.11.2024.•
12
Saobraćaj u Srbiji mnogo je bezbedniji nego pre 30 ili 40 godina, ali naša zemlja i dalje jedna od evropskih zemalja u kojima se u saobraćaju najviše gine.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za nedeljni odmor
17.11.2024.•
8
Nadamo se da odmarate. Da razonoda bude kvalitetnija, tu je 021.rs kviz znanja.
Ekološki ustanak najavio akciju zbog Generalštaba: Kucamo na vrata zarobljenih institucija
17.11.2024.•
2
Pokret Ekološki ustanak saopštio je da će naredne nedelje organizovati akciju "Kucamo na vrata zarobljenih institucija".
Pijan teško povredio 88-godišnjeg čoveka
17.11.2024.•
2
Beogradska policija uhapsila je S.B. (32) zbog sumnje da je ispred jedne pekare na Novom Beogradu, naneo teške povrede 88-godišnjem muškarcu, saopštio je MUP.
Građani pokušali da zaustave kamione kod hotela Jugoslavija
17.11.2024.•
4
Građani okupljeni oko Inicijative "Odbranimo Jugu" danas su ispred hotela Jugoslavija pokušali da zaustave kamione koji su dolazili na gradilište, nakon čega je došla policija i legitimisala ih.
Komentari 36
John
Smetnja je sve to zajedno, pa i malo preko.
Da bi postala članica Saveta Evrope (2003. godine) Srbija je morala da potpiše i ratifikuje Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, kao i njene dodatne protokole kojima je propisano aposlutno ukidanje smrtne kazne.
Srbija je potpisala i ratifikovala Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima sa opcionim Protokolom kojim su se države obavezale da će ukinuti smrtnu kaznu.
Prema Ustavu RS, ratifikovani međunarodni ugovori, sporazumi, konvencije... sastavni su deo našeg pravnog poretka i neposredno se primenjuju.
Dalje, takođe prema Ustavu, nije dozvoljena smrtna kazna.
Tek onda dolazi krivični zakon koji je ne poznaje.
Uzgred, niti jedna država koja ju je ukinula, nije je vratila.
Vule
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar