Ambasadori EU usvojili ažurirani tekst za poglavlje 35 sa Srbijom: Ovo su obaveze Beograda

Ambasadori država članica EU usvojili su ažurirani tekst zajedničke pozicije za poglavlje 35.
Ambasadori EU usvojili ažurirani tekst za poglavlje 35 sa Srbijom: Ovo su obaveze Beograda
Foto: 021.rs
Ovaj tekst podrazumeva da će Srbija u potpunosti sprovoditi svoje obaveze koje proizlaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, u skladu sa Aneksom o njegovoj implementaciji, dogovorenog 18. marta prošle godine.
 
U ažuriranom tekstu, koji postaje sastavni deo pregovora u okviru pregovaračkog poglavlja, a koji je usvojen na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica EU (COREPER), odnosno na nivou ambasadora država članica EU, navodi se da će se sve rasprave u vezi sa primenom sporazuma odvijati u okviru dijaloga Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje EU.
Prema saznanjima Tanjuga, tekst za pregovaračko poglavlje 35 usvojen je bez diskusije na COREPER-u, a biće potvrđen na nekom od narednih saveta, najverovatnije u ponedeljak na Savetu EU za spoljne poslove, nakon čega će biti zvanično upućen Beogradu kao tekst pregovaračke pozicije EU za poglavlje 35. 
 
Evropska komisija i Evropska služba za spoljnu akciju (EEAS) u februaru su predali predlog kojim bi obaveze iz Ohridskog sporazuma postale sastavni deo procesa pregovora o članstvu Srbije u EU, rečeno je tada Tanjugu.
Tim predlogom EK i EEAS, obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, kao i aneks njegove primene, usaglašen u Ohridu, formalno bi postali sastavni deo pregovaračkog procesa o članstvu Srbije u EU.
 
Obaveze Beograda
 
Prema predlogu, od Beograda se očekuje potpuna primena Sporazuma na putu normalizacije odnosa sa Prištinom, uključujući Aneks o njegovoj primeni, a u poglavlju 35. tačka 3. pod nazivom "Dalji sporazumi i napredak u normalizaciji odnosa", postaje tačka 4.
 
Savet ministara EU je u decembru prošle godine zatražio od Evropske komisije da uvrsti te obaveze u pregovarački okvir Beograda i Brisela.
 
"Savet traži od Komisije i visokog predstavnika da hitno predlože Savetu, pre kraja januara 2024. godine, izmene i dopune merila za Poglavlje 35 pristupnih pregovora Srbije", navedeno je u tom zahevu.
 
Normalizacija odnosa
 
Poglavlje 35 u pregovaračkom okviru o članstvu Srbije u EU, koje se naziva "ostala pitanja", u slučaju Srbije obuhvata i normalizaciju odnosa s Prištinom.
 
Kako bi pratili napredak u normalizaciji, ovo poglavlje je među prvima otvoreno - još 14. decembra 2015. godine.
Beograd i Priština su 27. februara 2023. postigli Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa.
 
U Ohridu je 18. marta dogovoren Aneks primene tog Sporazuma, koji nije potpisan.
 
Ti dokumenti su, u međuvremenu, postali sastavni delovi procesa pridruživanja Evropskoj uniji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sremac

    17.04.2024 13:13
    Sremac
    Pa dosta vise putuj evropo i ne cekaj na nas
  • Lale

    17.04.2024 12:15
    Zna li neko šta piše u tom Aneksu od 18. marta 2023. godine koji je naš vrli predsednik prihvatio u Ohridu?
    Da li su deo tog Aneksa ili Mape puta za implementaciju sporazuma: ukidanje dinara na KiM, priznavanje registarskih oznaka tzv. Kosova, priznavanje putnih dokumenata tzv. Kosova i sl? Sve to se desilo nedavno i šta nam je još ostalo da progutamo?
  • istina

    17.04.2024 12:01
    da li uko zaista ocekuje da budemo vlanica EU. Mislim da nam to ne treba. Treba da budemo svesni toga, da koristimo sta mozemo i da se dalje ne ide. Idemo tamo gde nas nece, o nama odlucuju oni koji nas bombardovali i kojima sada treba da sluzimo....sta je to sem nov oblik kolonijalizma.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija