Gruzija bliže zakonu o "stranim agentima": Ko isto to priželjkuje u Srbiji?

Gruzijski parlament je usvojio nacrt zakona o "stranim agentima", stigao je do Skupštine Republike Srpske, a priziva se u jutarnjim programima televizija sa nacionalnom frekvencijom u Srbiji.
Gruzija bliže zakonu o "stranim agentima": Ko isto to priželjkuje u Srbiji?
Foto: Pixabay
Kako piše Istinomer, reč je o zakonu usmerenom protiv medija i nevladinih organizacija koje se finansiraju sredstvima iz inostranstva. Gruzijci su organizovali proteste zato što veruju da ih ovakav akt, koji podseća na ruski zakon iz 2012. godine, udaljava od Evropske unije. 
 
U Srbiji taj Putinov alat za obračun sa nezavisnim medijima i civilnim društvom priželjkuju analitičari, koalicioni partneri Srpske napredne stranke i među njima i čovek koji će u naredne četiri godine biti potpredsednik Vlade.
Ko priča glasom Moskve?
 
Fanova zakona o "stranim agentima" ima i u Srbiji, najviše u jutarnjim programima televizija sa nacionalnom pokrivenošću, gde gostuju u ulozi analitičara, visokih funkcionera proruski orijentisanih partija, a sada i članova Vlade.
 
S najvišom funkcijom, među onima koji u poslednje vreme često govore o ruskim receptima za kritički nastrojene medije i organizacije, pojavljuje se Aleksandar Vulin. Novi potpredsednik Vlade, bivši direktor BIA i čovek kome su u januaru stigla dva ordena iz Moskve, u više navrata je govorio o zakonu koji bi zabranio finansiranje iz inostranstva.
"Pokret socijalista će se zalagati, u ovom sazivu parlamenta, da se donese zakon o nevladinim organizacijama, koji će kao u Americi, zakon koji će zabraniti finansiranje iz inostranstva. Tačka. Zakon koji će kao u Americi napraviti listu koja se zove 'strani agenti'. Ko prima novac iz inostranstva, taj je strani agent. Nisam to ja izmislio, izmislila je najdemokratskija zemlja na svetu – Sjedinjene Američke Države, od njih je prepisala Rusija, nešto od toga su uzele Francuska, Nemačka", rekao je Vulin krajem marta na TV Pink i dodao da u Srbiji treba napraviti "kompilaciju po najboljim svetskim iskustvima sa Zapada i to primeniti".
 
Vulin je voditeljima i gledaocima Pinka objasnio i princip funkcionisanja nevladinih organizacija.
 
"Oni su možda nevladine organizacije u odnosu na Vladu Srbije, ali u odnosu na druge vlade su vladine organizacije. Oni su vrlo zavisni od tuđih vlada, oni su vrlo zavisni od onih koji ih plaćaju, ali su vrlo nezavisni od države Srbije, od srpskog, od Vlade Republike Srbije i svega onoga što mi u Srbiji smatramo moralom, što mi smatramo vrednostima koje nas čine vrednim ponavljanja, od toga su potpuno nezavisni", naveo je tada još bivši direktor BIA.
 
U aprilu, takođe na TV Pink, Vulin je ponovio da se on i poslanici njegovog Pokreta socijalista "stvarno zalažu" i "zalagaće se" da se "donese zakon o nevladinim organizacijama, zakon o stranim agentima".
 
"Ne možeš da budeš finansiran iz inostranstva, a da se to ne zna, da to nije transparentno da ne znamo koji su ciljevi tog finansiranja", rekao je Vulin.
 
Istog stava je i Srpska radikalna stranka porodice Šešelj. Lider radikala Vojislav Šešelj je, komentarišući zakon o "stranim agentima" u Republici Srpskoj, naveo da je i Srbiji potreban isti zakon.
 
"Trebalo bi i kod nas da donesemo taj zakon i da kontrolišemo sve nevladine organizacije i druga udruženja koja se finansiraju iz inostranstva. To su agenti stranog interesa, ne mora značiti da su oni uvek špijuni i da moraju biti špijuni, ali su agenti koji protežiraju strane interese u Srbiji", kazao je Šešelj, ukazujući pritom na primer Amerike, Rusije i sada Gruzije.
Njegov sin, Aleksandar Šešelj je u kampanji za parlamentarne izbore 2023. godine, u jedno od izbornih obećanja smestio upravo zakon o "stranim agentima".
 
"Srpska radikalna stranka, ukoliko dobije poverenje naroda, zabraniće rad svih nevladinih organizacija koje promovišu tezu o nekakvom nezavisnom Kosovu, koje srpski narod proglašavaju genocidnim, a Republiku Srpsku nazivaju genocidnom tvorevinom. A za sve nevladine organizacije koje se bave politikom, a finansirane su iz inostranstva, biće donet zakon koji ih proglašava agentima stranog uticaja, po ugledu na mnoge i zapadne i istočne zemlje. Ukoliko se dobija novac za bavljenje politikom u Srbiji, a novac je iz inostranstva, to mora biti svima dobro poznato", poručio je Aleksandar Šešelj svojim biračima. 
 
O tome ko je još za označavanje NVO kao "stranih agenata" i odakle im uopšte ta ideja, možete čitati u tekstu Istinomera OVDE.
  • Neko

    18.06.2024 20:53
    ?
    Obavezno usvojiti.
  • Elajna

    14.05.2024 17:09
    Nema ngo
    Naravno da je neophodno imati inf o finansiranju odredjene ngo grupe,medija, grupe za lobiranje i sl, Ne vidim kome ovo moze da smeta.
    Sa druge strane znatno doprinosi zdravoj društvenoj klimi i onima koji rade uz podršku naroda. Sta je tu lose?
  • Ludovički

    13.05.2024 20:20
    Može ali kad nazadnjaci odu
    Nije loše imati takav zakon, ali ga ne zloupotrebljavati. U tigru to nije moguće jer nazadnjaci konstantno vode prljavu, nedemokratsku, diktatorsku politiku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija