
Velik deo Srbije nema nijedan zub, mahom jer nema para: "Sistem tera građane kod privatnika"
Samo 16,5 odsto stanovnika Srbije ima svoje zube, a čak 700.000 njih nema nijedan zub.

Foto: Pixabay
Ovo su poslednji podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" i to nakon 18 godina otkako uz knjižicu kod stomatologa mogu da idu samo deca, studenti, trudnice, stariji od 65 godina i socijalno ugroženi, a ostali ne.
Postavlja se logično pitanje da li je tako "sužena usluga" državnih stomatologa "oterala" građane kod privatnika i da li su svi oni platežno sposobni da se leče u privatnoj praksi?
Draško Karađinović, stomatolog iz NVO Doktori protiv korupcije, bez ikakve dvojbe za Danas kaže da je tako.
"Naravno da sistem tera građane kod takozvanih privatnika koji su često pre podne u državnoj službi, u domu zdravlja ili nekom od stomatoloških fakulteta, pošto Zakon o zdravstvenoj zaštiti ima koruptivan član o dopunskom radu koji omogućava državnom lekaru da radi privatno. Što se manje pruži usluga pre podne u državnoj ustanovi, to je privatna ordinacija punija posle podne", kaže Karađinović.
S druge strane, Batutovo istraživanje pokazuje da se zdravlje zuba značajno pogoršalo.
"U Srbiji još postoji i traje neproduktivna državna stomatologija. Oko 1.700 stomatologa godišnje košta RFZO blizu 60 miliona evra, a sa žalosnim dnevnim učinkom od 1,4 plombe na dan i 20 mobilnih proteza godišnje, pored 3.200 privatnih ordinacija čije usluge koristi ogromna većina građana i koji ponovo plaćaju iz džepa iako su platili zdravstveni doprinos od 10,3 odsto na bruto platu. Godišnja potrošnja za stomatologiju je 350 miliona evra", tvrdi Karađinović.
Prema njegovim rečima, u Evropi je manje od pet odsto stomatologa zaposleno u javnom sektoru, ostali su privatnici odnosno zaposleni u stomatološkim mrežama dobrovoljnih zdravstvenih osiguravajućih institucija.
Istina, krajem prošle godine bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić najavila je da će građani sa overenom zdravstvenom knjižicom moći da koriste besplatne stomatološke usluge u domovima zdravlja, poput vađenja ili popravke zuba, čišćenja kamenca, međutim, još se ne zna kada će to biti.
Karađinović zato, kako kaže za Danas, starom/novim ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru preporučuje da bi oko reforme stomatologije trebalo da se konsultuje sa dr Vukom Kadićem, direktorom Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, po pitanju agende i modaliteta promena u stomatologiji.
"Ta država je donedavno imala isti model ove službe kao i Srbija. Ukratko, u bratskoj Crnoj Gori su preuzeli model stomatološke službe iz drugih naprednijih tranzicionih država, na primer, Slovačke, Mađarske...Državna stomatologija ne postoji, a svaka privatna ordinacija može da potpiše ugovor sa Fondom i bude plaćena za lečenje određenih kategorija stanovništva, dece, omladine, trudnica, starijih od 65 godina", objašnjava sagovornik Danasa.
"Takav reformski potez bi zahtevao od ministra Lončara da razmontira postojeće koruptivne sprege u stomatologiji i time omogući širokom krugu građana bolju dostupnost stomatoloških usluga i ujedno prekine skupo rasipanje uz zaustavljanje daljeg pogoršanja oralnog zdravlja nacije", ističe Karađinović.
Komentarišući stanje oralnog zdravlja nacije, on kaže da ima više razloga za to, od kojih je prvi - finansijske prirode.
"Stomatološke usluge su lako dostupne, ali samo u privatnom sektoru gde ih pacijent ponovo plaća iz svog džepa, uprkos već plaćenom obaveznom zdravstvenom doprinosu od 10,3 odsto na bruto platu", kaže Karađinović.
Na pitanje zašto se problem ne rešava, on odgovara da "radne grupe u zdravstvu i oko njega su skrojile zdravstvene zakone po svojim interesima i time blokiraju reformu".
"Ozakonjeni dopunski privatni rad državnog lekara/stomatologa je tipičan primer legalizovanog konflikta interesa koji sprečava svaku reformu. U državnoj stomatologiji se to drastično manifestuje: stomatolog u toku dana uradi 1,4 plombe, godišnje manje od 20 mobilnih proteza... Državni stomatolog sa ovakvom produktivnošću više zarađuje od švajcarskog stomatologa, to mogu da kažem iz sopstvenog iskustva. Kad će ogromna većina građana starosti preko 65 godina, a koji su ostali bez svojih zuba, ostvariti pravo na proteze ako državni stomatolog uradi 20 godišnje? A gubitak zuba je vrsta invaliditeta koja snažno utiče na ukupno zdravlje čoveka", kaže ovaj stomatolog.
Dekan Stomatološkog fakulteta u Beogradu Aleksa Marković nedavno je rekao za medije da nigde u svetu, pa ni u regionu, nije kao kod nas i da Srbiji treba povratak državne stomatologije. On je podsetio da je 2006. godine donet zakon da zdravstveno osiguranje pokriva stomatološke usluge do 25. godine i posle 65 godina starosti.
"Tada je i veliki broj naših kolega dobio otkaz u domovima zdravlja i prema njima je učinjena velika nepravda. Danas imate u Srbiji oko 5.600 privatnih stomatologa i oko 2.400 stomatologa koji rade u državnoj službi. To je nedovoljno. Svakako da treba vratiti stomatologiju u domove zdravlja", naveo je on.
A kakva je situacija u regionu možete čitati u tekstu Danasa OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Blokada RTS-a ušla u osmi dan: Studenti ostaju do ispunjenja zahteva
21.04.2025.•
1
Studentska i građanska blokada Radio televizija Srbije ušla je u osmi dan, zbog čega državni javni servis i dalje ne emituje redovan program.
Mortus pijan u audiju izazvao sudar u Bulevaru kralja Aleksandra: Imao 4,13 promila u organizmu
21.04.2025.•
0
Beogradska policija isključila je iz saobraćaja 46-godišnjeg N. K. koji je audijem, sa 4,13 promila alkohola u organizmu, izazvao sudar sa materijalnom štetom u Bulevaru kralja Aleksandra.
Mašinci u blokadi izglasali nepoverenje i ogradili se od studenta Vuka Nektarijevića
21.04.2025.•
2
Studenti u blokadi Mašinskog fakulteta su na hitnom, vanrednom plenumu izglasali nepoverenje studentu prve godine tog fakulteta Vuku Nektarijeviću, koji je učestvovao u Turi do Strazbura.
Studentski bunt u Srbiji tema i na Harvardu: Demokratija, protesti i budućnost evropskih vrednosti
21.04.2025.•
4
Panel diskusija o trenutnim društveno-političkim dešavanjima u Srbiji pod nazivom "Srbija na raskršću", biće održana u petak, 25. aprila na prestižnom Harvard Univerzitetu u Masačusetsu.
Patrijarh Porfirije uputio saučešće zbog smrti pape: "Bio je čovek koji je gradio mir i razumevanje"
21.04.2025.•
5
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je on bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima.
Zaposleni RTS-a: "Ko je u RTS-u odobrio tekst u kojem se studenti u blokadi porede sa nacistima?"
21.04.2025.•
6
Zaposleni u RTS-u, okupljeni oko neformalne organizacije "Naš protest" zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za vređanje studenata u programu i ostavke odgovornih urednika koji su to omogućili.
Izborni uslovi i krah Radne grupe: Ko će da usvoji reformske zakone do 1. jula?
21.04.2025.•
4
U turbulentnim političko-društvenim okolnostima, u kojima se Srbija nalazi već mesecima, tema izbornih uslova ponovo se vratila u fokus.
Vladika Grigorije se oprostio od papa Franje: "Bio je hodočasnik milosrđa"
21.04.2025.•
0
Vladika Grigorije Diseldorfski oprostio se od papa Franje, poglavara Rimokatoličke crkve, dirljivim rečima na svom Instagram profilu.
Četvrti pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova - propao
21.04.2025.•
0
Posle četvrtog pokušaja, kosovski parlament i dalje nije konstituisan jer kandidatkinja za predsednicu iz Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiu nije dobila dovoljan broj glasova.
Profesor Zec: Vučić bi morao da zna da je Univerzitet u Beogradu nešto najvrednije što Srbija ima
21.04.2025.•
16
Profesor Miodrag Zec ocenio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić mora da shvati da je beogradski univerzitet nešto najvrednije što Srbija ima.
FOTO, VIDEO Legendarni gitarista Stiv Vaj igrom reči čestitao Uskrs: "Vai s' Tinu"
21.04.2025.•
0
Legendarni gitarista Stiv Vaj čestitao je Uskrs na društvenoj mreži Fejsbuk i tom prilikom podelio svoje iskustvo sa proslavom Uskrsa u Srbiji.
Forum beogradskih gimnazija: Škole od sutra neće funkcionisati u punom kapacitetu
21.04.2025.•
0
Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dmitrijević kaže da te škole od utorka, 22. aprila, ipak neće funkcionisati u punom kapacitetu, iako je u pojedinim kolektivima doneta da se nastava održi.
Savo Manojlović: Brnabić povredila Ustav
21.04.2025.•
2
Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović tvrdi da je predsednica skupštine Ana Brnabić izvršila odbijanjem da u skupštinsku proceduru stavi narodnu inicijativu od 36.000 potpisa "povredila Ustav".
Akademska zajednica u pismu premijeru Macutu: Nova uredba ugrožava akreditovane programe
21.04.2025.•
2
Članovi Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti pozvali su kolege iz akademske zajednice da svojim potpisom podrže otvoreno pismo novom premijeru, profesoru Medicinskog fakulteta Đuru Macutu.
Crkvenjakov o blokadi javnog servisa: Simbolično građansko hapšenje RTS-a jer je kršio zakon
21.04.2025.•
0
Bivši generalni direktor RTS-a Aleksandar Crkvenjakov izjavio je da je blokada te medijske kuće "njeno građansko hapšenje jer RTS ne daje realnu sliku stvarnosti".
Protest zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra: "Zvižduk dobrodošlice"
21.04.2025.•
4
Inicijativa Pobunjeni univerzitet pozvala je na protest protiv izbora Dejana Vuka Stankovića za novog ministra prosvete.
Novo proterivanje Hrvata iz Srbije: "Morate da napustite zemlju u roku od sedam dana"
21.04.2025.•
38
Nikola Francetić, državljanin Hrvatske koji u Beogradu živi i radi od 2018. godine, proteran je iz Srbije jer policija tvrdi da predstavlja "rizik po bezbednost države".
Koga prati Đuro Macut na mrežama? Nikoga - oglasila se Vlada Srbije
21.04.2025.•
9
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut nema profil ni na jednoj društvenoj mreži, saopštila je Vlada Srbije.
Mladić teško povređen - udaren vozilom stranke ministra Zukorlića
21.04.2025.•
8
Šesnaestogodišnji tinejdžer teško je povređen u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je učestvovalo vozilo iz pratnje ministra Usamea Zukorlić.
Osam godina ne uspevaju da obnove nekoliko kilometara pruge - cena milionska sitnica
21.04.2025.•
7
Kineska kompanija China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) započela je 30. marta rekonstrukciju pruge Rasputnica G – Rakovica – Resnik u dužini od 7,5 kilometara.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - pokažite znanje
21.04.2025.•
9
Nova sedmica i novi krug 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Komentari 56
Mrkša
--zubari su vadili zube bez anestezije
Jugoslavije nema već 40 godina. Kome je intelekt još uvek u osamdesetim taj ni ne zaslužuje da ima svoje zube.
Ilija
Mbm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar