Ko su nebinarne osobe i kako ih oslovljavati?

Pobeda švajcarskog predstavnika na Evroviziji pokrenula je raspravu oko pitanja rodnog identiteta.
Ko su nebinarne osobe i kako ih oslovljavati?
Foto: Beta/AP
Naime, ovogodišnji pobednik ovog muzičkog festivala, pevač Nemo, koji se izjašnjava kao "oni", izazvao je brojne reakcije širom Evrope i to upravo zbog svoje odluke da se definiše kao nebinarna osoba.
 
Aktivista organizacije "Da se zna" Matija Stefanović objašnjava za Euronews Srbija da se zapravo sam termin "nebinarnost" tiče rodnog identiteta i to bez obzira na seksualnu orijentaciju.
 
"Nebinarne osobe su osobe koje se ne identifikuju ni kao muškarci ni kao žene već sebe doživljavaju negde između ta dva. Ako zamislimo rodni identitet kao spektar gde se na jednom kraju nalaze muškarci, ili stereotipni muškarci, a na drugom kraju žene, onda nebinarne osobe često sebe doživljavaju negde na toj liniji između ta dva ili čak sasvim izvan te dve kategorije. Dakle, odbacuju tradicionalni rodni identitet", kaže Stefanović.
Međutum, iako teorija roda već decenijama analizira rod kao nešto što je društvo uslovilo, u široj javnosti su se tek nedavno pojavile nedoumice. "Nebinarne osobe" odbacuju tradicionalne maskuline ili feminine osobine i tvrde da ne postoji ponašanje, odevni predmeti ili boje koje su isključivo muške ili ženske.
 
Nora Juno Janković iz organizacije "Kolektiv Talas Tirv" objašnjava za Euronews Srbija da neki od njih garderobom žele da pošalju poruku da su nebinarne osobe, ali da to, s druge strane, nekima i nije ključno.
 
"Vi ćete vrlo često videti kod njih neke odevne kombinacije koje skreću pažnju. Na primer, kao što smo imali na Evroviziji da se pobednik pojavio i u suknji i u muškim odevnim predmetima. Međutim, može da se desi i da nebinarne osobe ne nose takve upečatljive odevne komade. Sve je na njima", kaže.
Takođe, pored samog pojma, ne manjka ni nedoumica oko jezika i gramatike. Stefanović kaže da i to nije jasno precizirano, već da nebinarne osobe u Srbiji to doživljavaju na različite načine.
 
"Nebinarni ljudi u Srbiji najčešće pribegavaju tome da naizmenično koriste muški i ženski rod - to je nekako najelegantnije rešenje. U srpskom jeziku bi savršeno funkcionisao i srednji rod, ali mnoge nebinarne osobe smatraju da je to uvredljivo i infantilizujuće ili dehumanizujuće", kaže.
 
U svakom slučaju, za Euronews Srbija "nebinarne osobe" savetuju da, ukoliko niste sigurni da li da se obratite u množini ili srednjem rodu, najbolje je da slobodno pitate kako ta osoba želi.
 
Antonijević: Jezičko i pravno preispitivanje u Evropi
 
Pravnik Milan Antonijević ocenio je za Euronews Srbija da je dobro da se u javnosti otvori pitanje nebinarnih osoba, kao i da ta kategorija u Evropi tek sada nailazi na jezičko i pravno preispitivanje.  
 
On takođe kaže da zakonski u Srbiji nije regulisano izjašnjavanje van dva ustanovljena roda, ali i da su se kroz istoriju postepeno osvajala ljudska prava.
 
"Ukoliko govorite o 19. veku, kada žene nisu imale prava, nisu se ni popisivale u cenzusu, vi govorite o tome da se razvoj ljudskih prava kreće u pravcu prepoznavanja svakog pojedinca bez obzira da li pripada većini ili manjini, i da većina mora da ima razumevanja za manjinu i da na takav način prikaže zrelost društva. Naravno, neće svi biti nebinarni, ali ako bilo ko pokaže takvu želju mora da se pronađe", kaže Antonijević.
On dodaje i da se nada se da će Nemo, koji se deklariše kao nebinarna osoba, uticati na to da se u našoj zemlji na pravi način pokrene debata na ovu temu.
 
"Mislim da je veličina jednog naroda u tome koliko prava prizna manjinama, koliko prava uspe da zaista osvoji, ne samo za sebe kao većinu, već i za manjinske zajednice sa kojima živi", kaže ovaj pravnik.
 
Na pitanje šta bi sve trebalo u Srbiji da se preduzme kako bi osobe koje se ne osećaju ni kao žena, ni kao muškarac, mogle da se izjasne onako kako se osećaju, Antonijević kaže da je to složen proces, ali da je važno da on ne treba ni na koji način da bude stresan.
 
"Ne treba da se umanjuje činjenica da vi živite u državi Srbiji, da postoji država koja vas štiti. To je u krajnjoj liniji neki lični osećaj. Tako možda treba prevesti da sve to prihvatimo isto kao što smo prihvatili da se ne izjašnjavamo ni na popisu ili nekim drugim situacijama, da smo, na primer, neka druga nacija, pa tako i ovde", rekao je Antonijević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Limun

    31.08.2024 11:06
    U SRPKOM JE NEMOGUĆE
    U srpskom jeziku je potpuno nemoguće uvesti nebirnost jer nam i glagoli i pridevi i zamenice imaju gramatički rod. Mogu oni za sebe da kažu MI, MI SMO BILI TAMO umesto JA SAM BIO ili BILA TAMO, ali ima toliko rečenica u kojima je nemoguće izvesti nebinarnost, recimo REKAO JOJ JE NJEN KONOBAR, REKLA JOJ JE NJENA KONOBARICA, kako ćemo to izraziti ako je osoba nebirna REKLI SU JOJ NJENI KONOBARI? Nema smisla. I bojim se da rešenje ne postoji u našem jeziku. Ja puno prevodim i uvek sam primoran da prosto odredim pol liku ako je nebiran da bih mogao da uklopim sve glagole i prideve koji idu uz njega.
  • Liman 2

    15.05.2024 09:39
    Kako ih zvati
    Po imenu? Valjda to imaju.
  • NS

    15.05.2024 09:17
    Oslovljavanje u trećem rodu je kod nas bilo rezervisano za decu, tj. pre nego što uđu u pubertet. To oslovljavanje i treba da ostane sa istom namenom a za binarne i slične slučajeve treba uvoditi nove odrednice koje bi ih kao takve definisale, obzirom da ih ne doživljavamo kao decu (bar ja).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija