(Ne)zavisnost tužilaštva: Prepušteni dobroj volji policije, pritisci dolaze sa vrha

Iako zakon garantuje da tužilaštvo kontroliše istragu, realnost može da bude drugačija i to posebno kada je reč o većim slučajevima koji su pod budnim okom javnosti.
(Ne)zavisnost tužilaštva: Prepušteni dobroj volji policije, pritisci dolaze sa vrha
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kako piše Insajder, tužilac koji vodi postupak se suočava sa neodgovaranjem policije, a istraga može stajati u mestu godinama. Nerešeni slučajevi poput nelegalnog rušenja u Hercegovačkoj ulici i prijave protiv direktorke vrtića u Pećincima, samo su neki od primera. 
 
Uprkos urgencijama, informacije ostaju nedostupne. Prema analizi Udruženja tužilaca Srbije, čak 83 odsto tužilaca i 85 odsto pripadnika policije, rešenje problema vidi u uvođenju tužilačke policije.
 
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojana Savović objašnjava za Insajder da je sam predistražni postupak važan jer je to, kako kaže, prva i najuspešnija faza.
"Tada se prikupljaju svi dokazi i od toga zavisi uspešnost celog postupka. Po Zakonu o krivičnom postupku rukovodimo predistražnim postupkom, a, u praksi, u realizaciji, mi nemamo prave mehanizme da utičemo na bilo koga. Zato što, po zakonima, imamo mogućnost da se obratimo njihovim starešinama, Vladi, Narodnoj skupštini, a odatle dolaze svi pritisci", kaže Savović.
 
Kako bi izgledalo uvođenje tužilačke policije?
 
Predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić kaže za Insajder da se u ovom momentu nije išlo dalje od "ideala tužilačke policije".
"Nije se išlo dalje u razmatranju koji bi to bio način organizovanja - da li bi to bio jedan deo u okviru kriminalističke policije, u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, ili bi to bili ljudi koji su, naravno, policajci koji bi bili posebno zaposleni i pri tužilaštvu bi se stvorila posebna jedna organizaciona jedinica koja bi se zvala tužilačka policija. Savršeno je svejedno koji je organizacioni oblik, suština cele priče je da bi oni za svoj rad odgovarali tužiocu", navodi Lidija Komlen Nikolić.
 
Tužiteljka Bojana Savović kaže da bi jedna od mogućnosti bila izmeštanje kriminalističke policije iz Ministarstva unutrašnji poslova.
 
"Ne mislim na ostale policije koje se odnose, na primer, na javni red i mir i na saobraćaj i tako dalje, one bi trebalo da ostanu u okviru MUP-a, ali kriminalistička policija bi trebala da se izmesti iz MUP-a i da nekako budu sa nama, da odgovaraju nama, a i da mi utičemo kasnije na njihovo napredovanje u karijeri i na njihovu platu, položaj i sve ostalo. To je jedini način da ih motivišete da žele da zaista da budu u svakom smislu odgovorni tužiocu, a ne svojim starešinama", kaže ona.
 
Sagovornice Insajdera su saglasne da tužilačka policija nije rešenje ukoliko tužilaštvo, odnosno tužilac, nije samo samostalan u svom radu.
 
"Onda bi to bilo još gore. Podrazumeva se da imamo tužilačku policiju samo kada budemo imali zaista u praksi samostalno tužilaštvo. Što mi za sad nemamo", kaže Bojana Savović.
Prepreke za uvođenje tužilačke policije
 
Nesinhronizovanost Zakona o krivičnom postupku i Zakona o policiji, kako smatra sagovornica Insajdera, deo je pitanja političke volje.
 
"To je sad već pitanje i u dobrom delu i političke volje države da se odrekne kontrole nad policijom. Daću vam najklasičniji primer, trenutno u Republici Srbiji svakoga interesuje ko će biti ministar policije, malo je interesovanje javnosti koji će biti ministar pravde“, kaže Komlen Nikolić.
 
Nacrt zakona o policiji povučen je iz procedure krajem decembra 2022. godine nakon brojnih kritika stručne javnosti zbog niza problematičnih odredbi.
 
Osim toga, Komlen Nikolić ističe i da realizacija tužilačke policije zahteva obezbeđivanje određenog budžeta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Platon

    07.06.2024 13:54
    Država
    Sve se može samo se ne želi jer odgovara onima koji su na vlasti. Treba menjati sistem po ugledu na funkcionalne države( Na primer Slovenija).
  • Ja

    07.06.2024 13:53
    Slažem se sa tekstom. Jer da sud radi svoj posao Novaković bi bio u apsani zbog kolone u danu predizborne tišine. Od kad kod vas u Novom Sadu postoji ono protiv nasilja, nasilje gde god se okreneš. Vratite se starim običajima.
  • Milan

    07.06.2024 13:44
    Hitno pronaći rešenje!
    Njihov nerad, netransparentnost i korupcija ugrožavaju građane. Veliki i ozbiljno teški predmeti se rade povrsno a kako se tek rade sitne stvari. Građani odustaju od obraćanja policiji i tužilaštvu jer političkim strukturama odgovara ovakvo stanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija