
Orlović podeo ostavku "na mesto dekana" FPN: "Ne želim da delim fakultet"
Profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Univerziteta u Beogradu Slaviša Orlović izjavio je da podnosi ostavku "na mesto dekana".
Orlović je na jučerašnjoj sednici Saveta fakulteta biran za novog dekana, dok je ispred bio organizovan protest studentkinja. Kako je naveo u saopštenju, on "podnosi ostavku jer ne želi da deli fakultet".
"Svestan da bi dugotrajna sporenja i tumačenja, kao i eventualni sudski postupci u vezi sa izborom dekana blokirali normalno funkcionisanje fakulteta, stavljajući fakultet na prvo mesto, postupajući odgovorno, dostojan poverenja koje su mi koleginice i kolege ukazale kao kandidatu za dekana, dosledan svojim demokratskim uverenjima, ne želeći da delim fakultet, podnosim ostavku na mesto izabranog dekana, svestan da u ovakvoj atmosferi ne bih mogao da realizujem program koji je podržala većina članova Nastavno-naučnog veća", napisao je Orlović.
On se u poruci upućenoj Naučno-nastavnom veću i Savetu FPN-a, koju je objavio na društvenoj mreži Iks (X), zahvalio koleginicama i kolegama koji "nisu podlegli neviđenom pritisku" i ipak glasali za njega na Veću i Savetu koji su održani u atmosferi "neprimerenoj za akademsku instituciju".
"Moju kandidaturu je osim Odeljenja, svojim potpisima podržalo i 21 koleginica i kolega. Nakon mog izbora na sednici Nastavno-naučnog veća, koja je održana 30. maja gde sam dobio većinu na tajnom glasanju rezultatom 55 naspram 42 glasa, do sednice Saveta FPN 7. juna, protiv mene se vodi kampanja, hajka i medijski linč", ocenio je Orlović.
Naveo je i da je javnost već obaveštena dopisom dekana da se protiv njega "nema odluka niti postupaka", kao i da u izbornom postupku nijedan član kolektiva nije podneo žalbu ili prigovor Izbornoj komisiji, Naučno-nastavnom veću, Savetu ili Etičkoj komisiji fakulteta.
"Sednica Saveta FPN održana 7. juna, na kojoj se glasalo o izboru dekana, kada je doneta odluka o izboru dekana većinom od ukupnog broja članova, protekla je u okolnostima koje su diskreditovale izborni postupak (otkazivanjem sednice, proglašavanjem sednice nelegalnom, zabranom ulaska članova na glasanje, snimanjem glasanja i različitim tumačenjima i interpretacijama) i kreirale atmosferu snažne polarizacije", ocenio je Orlović.
Dodao je da će u narednim danima detaljno obavestiti organe FPN o svim događanjima vezanim za njegov izbor za dekana.
Slaviša Orlović na jučerašnjoj sednici Saveta FPN nije izabran za dekana, jer je za njegov izbor glasalo 13 od 27 članova Saveta, nakon čega je odlučeno da se Savet svede na 22 člana, jer je petoro podnelo ostavku, pa je 13 glasova bilo dovoljno njegov za izbor, ali je pravna služba fakulteta ocenila da je takvo tumačenje protivzakonito.
Juče je ispred fakulteta održan protest nekoliko stotina studenata, koji se protive izboru Orlovića za dekana, jer je ga je više studentkinja pre 10 godina optužilo za seksualno uznemiravanje.
Dodatno, trenutni dekan FPN Dragan Simić izjavio je za N1 da Orlović na sednici ni nije izabran za dekana.
Profesor Simić je u pisanoj izjavi N1 objasnio da Savet FPN čini 27 članova, pri čemu je Slaviša Orlović na glasanju dobio 13 glasova, što nije dovoljno za izbor.
Dekan Simić je dodao da je, ipak, na predlog članice Saveta iz redova osnivača Maje Gojković odlučeno da se biračko telo Saveta svede na 22 člana, zbog toga što je 5 članova prethodno dalo ostavke na članstvo u Savetu.
"Tako tumačeći biračko telo, 13 glasova je dovoljno za izbor. Stav pravne službe je da je takvo tumačenje protivzakonito", naveo je Dragan Simić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sindikati i studenti potvrdili zajednički Prvomajski protest ispred vlade
29.04.2025.•
0
Pet najvećih sindikata u Srbiji potvrdilo je da će učestvovati na Prvomajskom protestu ispred zgrade Vlade Srbije, saopštili su u zajedničkom saopštenju.
Direktorat: Na teritoriji Srbije nema povećanog nivoa zračenja
29.04.2025.•
0
Na teritoriji Srbije nema povećanja jačine ambijentalne ekvivalentne doze gama zračenja, saopštio je Direktorat za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (SRBATOM).
Svi nadležni ćute: Bez odgovora na zahteve povodom ulaska Vučića u intenzivnu negu i zvučnog topa
29.04.2025.•
0
Rok za odgovor na dopis u kome su zahtevi "Zbora medicinskih radnika" koji je upućen 5. aprila istekao je juče, a nijedna od osam institucija nije odgovorila.
Amnesti internešenel: Prekomerna sila i proizvoljna hapšenja na protestima u Srbiji 2024.
29.04.2025.•
0
Međunarodna organizacija Amnesti internešenel (AI) je u novom izveštaju navela da je pravo na mirno okupljanje na meti teškog napada u Evropi.
Poginuo pripadnik 63. padobranske brigade
29.04.2025.•
0
Pripadnik 63. padobranske brigade Milan Stanković preminuo je večeras u vojnoj bolnici "Niš" od povreda zadobijenih danas tokom izvođenja padobranskog skoka na vojnom aerodromu u Nišu.
Tužilaštvo ocenilo da nacistički simboli na Đinđićevom muralu nisu krivično delo
29.04.2025.•
1
Tužilac iz Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu procenio je da iscrtavanje nacističkih simbola na muralu Zoranu Đinđiću u tom gradu nije krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti.
Evropska komesarka: Ono što EU traži je jako blizu onoga što traže ljudi koji protestuju na ulicama
29.04.2025.•
12
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos pozvala je Vladu Srbije da zajedno sa Evropskom unijom radi na uspostavljanju nezavisnog pravosuđa, slobodnih medija i izbornih okvira.
Napad na policajca ispred kuće inspektora koji je učestvovao u otkrivanju Jovanjice
29.04.2025.•
3
Ispred kuće inspektora Dušana Mitića u Zemunu napadnuto je njegovo obezbeđenje, odnosno uniformisani policajac.
Povlače se pojedini automobili "škoda fabia" i "ford kuga" zbog fabričke greške
29.04.2025.•
0
Sa tržišta Srbije povlače se pojedini automobili "ford kuga" i "škoda fabia" zbog fabričkih grešaka koje mogu dovesti do povređivanja putnika, objavljeno je na sajtu Ministarstva trgovine (NEPRO).
Rektor Đokić prihvatio nastavak razgovora s premijerom pod uslovom da na sastanku budu i dekani
29.04.2025.•
1
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić prihvatio je poziv premijera Đura Macuta da sutra nastave razgovor, pod uslovom da sastanku prisustvuju i predstavnici sve četiri grupacije fakulteta BU.
Miloradu Grčiću ukinut pritvor
29.04.2025.•
9
Viši sud u Beogradu ukinuo je pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a Miloradu Grčiću.
Državljanin Srbije umro u zatvoru u SAD - optužen za ubistvo supruge
29.04.2025.•
1
Državljanin Srbije David Knežević, optužen za ubistvo supruge Ane, pronađen je mrtav u zatvorskoj ćeliji u Majamiju.
Vučić najavio novi narodni sabor u Nišu i da će do 28. juna preteći Tita, Miloševića i DOS
29.04.2025.•
27
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će 16, 17. i 18. maja u Nišu biti organizovan veliki narodni sabor.
Ista meta, isto odstojanje i to osmi put: Ponovo nije izabran predsednik Skupštine Kosova
29.04.2025.•
0
Skupština Kosova nije danas, ni iz šestog pokušaja, izabrala Aljbuljenu Hadžiu za predsednicu parlamenta.
Prijava stanja brojila preko aplikacije: Od 1. maja dovoljni šifra mernog mesta i fotografija
29.04.2025.•
4
Aplikacija za prijavu stanja brojila od 1. maja biće jednostavnija, unosiće se samo šifra mernog mesta, odnosno ED broj za Beograd i stanje brojila sa fotografijama.
Agencija za koju većina nije ni čula nabavlja polovna kola za 34.000 evra - sve određeno u milimetar
29.04.2025.•
6
Javnosti manje poznata Agencija za ispitivanje, žigosanje i obeležavanje oružja, naprava i municije raspisala je tender za službeno vozilo procenjene vrednosti četiri miliona dinara (oko 34.000 evra).
VIDEO Uhapšena grupa zelenaša iz Čačka: 21 osobu ucenjivali, pretili im i tukli ih palicama
29.04.2025.•
1
Četiri osobe, članovi organizovane kriminalne grupe iz Čačka, osumnjičene su zbog sumnje da su iznudom i zelenašenjem došli do 19 miliona dinara i naneli štetu 21 osobi.
Marta Kos danas i sutra u Srbiji: Prvo sa Vučićem, pa opozicijom, evo koja su očekivanja
29.04.2025.•
13
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos dolazi danas u Beograd, gde će se najpre sastati večeras sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Nožem ranio svog oca u porodičnoj kući u Grockoj
29.04.2025.•
0
Beogradska policija uhapsila je V. D. (49) zbog nasilja u porodici.
"Srbijavoz" nabavlja simulatore vozova
29.04.2025.•
3
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture raspisalo je tender za nabavku simulatora vozova za Srbijavoz.
Komentari 17
sojer
hemodroid
Pff
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar