Prošle godine pacijenti dali 11 milijardi dinara zdravstvu za participacije: Gde ide taj novac?

Prihodi od participacije za preglede i lekove nisu javno dostupni, a zdravstvene ustanove ih uglavnom ne objavljuju, pa pacijenti ne znaju gde ide njihov novac.
Prošle godine pacijenti dali 11 milijardi dinara zdravstvu za participacije: Gde ide taj novac?
Foto: 021.rs
Samo prošle godine, prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), participacija koju su od osiguranika naplatile zdravstvene ustanove i apoteke, iznosila je 11,16 milijardi dinara, odnosno u proseku 930 miliona dinara mesečno, piše Danas.
 
"Najveći deo naplaćene participacije, 10,36 milijardi dinara (92,83 odsto) jeste za lekove izdate na recept u apotekama. Ostatak od 800 milijardi dinara (7,17 odsto) naplaćeno je u ostalim zdravstvenim ustanovama (domovi zdravlja, bolnice, klinički centri, RH centri i drugo)", navode za Danas u RFZO.
Ističu da zdravstvene ustanove i apoteke podatke o naplaćenoj participaciji iskazuju u  mesečnim izveštajima uz fakturu za izdate lekove na recept i pružene zdravstvene usluge koju dostavljaju RFZO. Na pitanje za šta se najčešće koristi taj novac, iz RFZO kažu da se koristi za nabavku lekova, ali i da zdravstvene ustanove koriste sredstva za materijalne troškove, kao što su komunalne usluge, kompjuterske usluge, tekuće popravke, i slično. 
 
Ipak, kako piše Danas, direktori zdravstvenih ustanova o parama nerado govore. 
 
Dr Milika Ašanin, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, na pitanje Danasa koliko najveća zdravstvena ustanova u državi godišnje prihoduje od participacije kaže da ne može to "sad iz rukava da kaže". Uputio je novinare na službu za saradnju sa medijima, koja im nije odgovorila. 
Dr Snežana Rakić, specijalistkinja ginekologije i akušerstva i bivša direktorka GAK Narodni front priča za Danas da je novac od participacije, dok je ona bila na čelu ustanove, išao u fond same zdravstvene ustanove.
 
"Koristili smo ih za različite stvari u bolnici ili dodatne vanstandardne zdravstvene usluge, recimo za rkečenje. Mislim da je poslednjih godina došlo do situacije da sve te pare idu u Fond za zdravstveno osiguranje, da više zdravstvene ustanove ne raspolažu tim novcem. Sve je centraliizovano. Onoliko para koliko vam oni daju, sa toliko raspolažete", dodaje sagovornica Danasa.
 
Participacija je novčani iznos koji pacijenti plaćaju do punog iznosa obaveznog szdravstvnog osiguranja. Za svaku naplaćenu participaciju, zdravstvena ustanova je po zakonu u obavezi da pacijentu izda račun koji je propisao RFZO. 

Po 50 dinara na ime participacije platićete svaki put kada odete na pregled kod izabranog lekara ili specijaliste, za laboratorijske analize, ali i za fizikalnu terapiju. 

  • Zemlja čudesa

    18.06.2024 19:22
    Odokativno
    Lekar ima "normu" 4 pacijenta na sat. Radi 7 sati, znači 28x50=1.400 dinara na participacijama. Za 22 dana 30.800 dinara.
    Dom zdravlja na Naselju ima, recimo, 20 takvih lekara, to znači 616.000 dinara, ili 5.200€ koji "ispare" na potpuno nepoznat način. I to je samo jedan osrednji dom zdravlja... Pljačka je u milionima €.
  • Za

    18.06.2024 16:58
    Ja
    Potrošene su u Srbiji i kroz rast BDPa podigle kreditni rejting Srbije, ali o tome neka brine onaj ko je novac dao
    Građani Srbije novac za zdr. Fond izdvajaju i imaju i pravo i obavezu da znaju na šta se troši njihov novac
  • Kakvo pitanje!!!

    18.06.2024 15:20
    Pitate potomke bacaca jogurta gde su pare? Bas ste smesni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.