Cena svinjskog mesa prepolovljena od Uskrsa: Agroanalitičar o tome kad se očekuje novo poskupljenje

U Srbiji su maloprodajne cene svinjskog mesa prepolovljene od uskršnjih praznika, ali je došlo do stabilizacije cena na tržištu sa povremenim oscilacijama.
Cena svinjskog mesa prepolovljena od Uskrsa: Agroanalitičar o tome kad se očekuje novo poskupljenje
Foto: Pixabay
Agroanalitičar Goran Đaković je rekao da je otkupna cena prasadi blago porasla prethodnih dana i da je na jugu zemlje bila oko 350 dinara po kilogramu.
 
Đaković je rekao za Tanjug da cena prasadi u centralnom i zapadnom delu zemlje iznosi 450 dinara, dok su tovljenici oko 190 dinara.
On naveo da je nakon enormno visokih cena prasadi u vreme praznika u maju ove godine došlo do smirivanja situacije i očekivanog pada cena, jer je i potražnja smanjena.
 
Ipak, dodao je, prema izveštajima sa pijaca i iz klanica, u poslednjih nekoliko dana došlo je do blagog rasta cena prasadi.
 
"Nakon enormno visokih cena prasadi u vreme Đurđevdana i uskršnjih praznika došlo je do smirivanja situacije i očekivanog pada cena, jer se smanjila i potražnja. Sada smo u sezoni godišnjih odmora i došlo je do dodatnih smanjenja tražnje, naročito prasadi. Isto se odnosi i na velike svinje i kod njih je došlo do pada cena", rekao je Đaković za Tanjug.  
On je naveo da se na jesen očekuje novo poskupljenje, zbog rasta potražnje, pred sezonu zimskih slava i praznika. 
 
"Naravno da će na jesen doći do rasta cena, jer će doći do rasta potražnje kako prasadi tako i većih svinja, jer nam dolaze i slave i svadbe. Izaći ćemo iz postova, ne zaboravite da smo do pre neki dan imali i petrovski post", ocenio je Đaković. 
 
Vrućine su, takođe, uzrokovale smanjenu tražnju, dodao je Đaković.
 
Prema izveštaju Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS), rast otkupne cene tovnih svinja  mase od 80 do 120 kilograma zabeležen je u prošloj nedelji u klanicama na području podrinjskog regiona, jer je dominirao iznos od 250 din po kilogramu.
 
Prema ovom izveštaju, u klanicama na području Šapca i okoline zabeležen je rast otkupne cene prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma na dominantnih 450 dinara za kilogram i tovnih svinja, telesne mase od 80 do 120 kilograma na 260 dinara po kilogramu.
 
Na pijaci žive stoke u Pirotu došlo je do pada cene prasadi u odnosu na prethodni period, pošto je i kod grla telesne mase do 15 kilograma i kod teladi teških od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 450 dinara za kilogram. 
 
U klanicama na području jablaničkog regiona evidentiran je pad otkupne cene prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 300 dinara za kilogram. 
 
Pored prasadi klaničari su otkupljivali i tovne svinje, telesne mase od 80 do 120 kilograma, po dominantnoj ceni od 220 dinara za kilogram. 
 
Rast prodajne cene krmača za klanje zabeležen je u sedmici za nama na pijaci žive stoke u Kragujevcu, jer su se najčešće mogle pazariti po ceni od 190 dinara po kilogramu. 
 
Za razliku od njih niža je bila cena tovnih svinja, telesne mase preko 120 kilograma, jer se prodaja ove kategorije svinja odvijala po ceni od 200 dinara za kilogram. 
U klanicama na teritoriji šumadijskog regiona došlo je do pada otkupnih cena prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma i cena je 300 dinara za kilogram, kao i krmača za klanje odnosno 180 dinara po kilogramu. 
 
Klaničari sa područja Nišavskog regiona podigli su iznos otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, jer je u sedmici za nama dominirao iznos od 350 dinara za kilogram,dok su na stočnoj pijaci u Leskovcu prodajne cene prasadi i tovnih svinja bile na prošlonedeljnom nivou. 
 
Izostala je ponuda prasadi i ostalih kategorija svinja na pijaci žive stoke u Požarevcu tokom protekle sedmice, a klaničari sa područja braničevskog regiona, takođe, nisu otkupljivali prasad i ostale kategorije svinja tokom protekle nedelje. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • nema

    26.07.2024 09:12
    A u Vojvodini ?
    Lepo je što znamo kako se kreću cene po raznim okruzima u Srbiji, a kako je u Vojvodini?
  • Aleksandar

    26.07.2024 08:42
    Meso
    Pa nešto se u prodavnicama baš i nevidi pad cena,kod nas je takva reč misaona imenica.Ali nam je zato standard skočio ,,Na TV-u,,Smešno.
  • Mali Čević

    26.07.2024 08:32
    Propo
    Ima da nam se oporavi stočni fond, čim Rio Tinto dođe.
    NEĆETE KOPATI!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija