Sindikati u zdravstvu o napadima na lekare: Molimo pacijente da imaju više razumevanja

Napadi na zaposlene u zdravstvu učestali su u poslednje vreme.
Sindikati u zdravstvu o napadima na lekare: Molimo pacijente da imaju više razumevanja
Foto: Pixabay
Sindikati zdravstvenih radnika upućuju apele da svako nezadovoljstvo građani iznose zaštitnicima pacijenata, rukovodstvu zdravstvenih ustanova ili samim sindikatima, umesto da biraju nasilje.
 
Predstavnica Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Beograda u Kliničkom Centru Srbije Radmila Obrenović i predsednik Novog sindikata zdravstva Živorad Mrkić za Tanjug su rekli da je potrebno veće razumevanje pacijenata za lekare, kao i da su ulaganja države u zdravstveni sistem značajan korak kako bi se i pacijentima i lekarima olakšalo - smanjilo čekanje i ubrzalo vreme dobijanja rezultata.
Obrenović je rekla da je sindikat na čijem je čelu pokrenuo anketu gde bi se zaposleni koji su bili izloženi neprijatnostima na poslu, bilo od strane zaposlenih ili pacijenata, javili kako bi se bolje sagledalo šta su najčešće primedbe.
 
"Da se u konstruktivnom dijalogu raščisti i da se vidi da ne bi bilo ovoliko hajke na zaposlene u zdravstvu, na lekare, da ne bude fizičkog nasrtaja", kazala je Obrenović za Tanjug.
Kako je dodala, medicinski radnici imaju puno razumevanja za probleme pacijenata, ali je potrebno obostrano razumevanje jer se u zdravstvenom sistemu Srbije radi važan i odgovoran posao.
 
"Svi smo pod velikim pritiskom i molimo sve da imaju više razumevanja i strpljenja. Naravno da mi uvek imamo razumevanja za potrebe pacijenata", rekla je Obrenović.
 
Mrkić je za Tanjug rekao da su u poslednje vreme učestali napadi na zdravstvene radnike, navodeći da se baš u UKC dogodio slučaj težih telesnih povreda koji su zadobili neki zdravstveni radnici.
 
"To je nepotrebno. Ako postoji neka negativnost u zdravstvu, ako postoji neki problem bilo kakve vrste, uvek postoje organi, počev od zaštitnika pacijenata, pa do rukovodstva zdravstvenih ustanova, na kraju krajeva mogu i sindikatima da se obrate. Mi smo otvoreni za to", naveo je Mrkić.
On je za Tanjug rekao da ukoliko je pacijentu učinjena neka nepravda u procesu ostvarivanja zdravstvene zaštite - uvek postoji institucionalizovani način da se to prevaziđe.
 
"Sigurno da ispoljavanje bilo kakve agresivnosti nije put koji dovodi bilo čemu. Mi se trudimo koliko god možemo da to ubrzamo, da učinimo stvari dostupnije našim građanima, da ceo proces pružanja zdravstvene zaštite bude brži i adekvatniji. Ako je neko nezadovoljan, može da se obrati svim ovim instancama koje sam rekao i sigurno da će tu naići na jedan pozitivan odgovor. I evo i mi prvi smo spremni da ukažemo na sve nepravilnosti", istakao je Mrkić.
  • Novosadjanin

    29.07.2024 00:05
    Razum
    Imaju li doktori razumevanja za pacijente? Čast izuzecima, časnim i poštenim, al došli smo do toga da će uskoro da nas leči Jovana Jeremić i njoj slični stručnjaci. Stari doktori otišli u penziju, oni koji su imali znanja u privatnike, a oni koji ne trebaju nikome, pa ni sami sebi, ostadoše u Domovima zdravlja. Tuga.
    2 meseca me lečili u Domu zdravlja, za ta 2 meseca imao 2 kontrole, iako je bilo sve gore i gore. Otišao kod privatnika, platio, za 6 dana 2 kontrole i čovek me opravi za manje od nedelju dana.
    Dotakli smo dno!
  • Zebra

    28.07.2024 14:23
    Svaki korumpirani, bezosećajni, neodgovorni i bezobrazni zdravstveni radnik treba da zna kako seje tako žanje. Da iako u ovoj zemlji nema zakona, da će ljudi tražiti pravdu kako god je moguće! Ako neće da rade taj posao neka daju otkaz, a ako ga rade neka se sete da plate dobijaju od poreza koje ja plaćam!
  • SMILE

    28.07.2024 13:48
    KOLIKO JE MRTVIH PACIJENATA?
    Kada će lekari u zatvor za nesavesno lečenje? Da li postoji porodica u Srbiji koja nije preživela nasilje od lekara?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija