Njujork Tajms o litijumu i protestima u Srbiji: "Zla krv u brdima"
Potencijalni rudnik Rio Tinta koji Evropa vidi kao kritičan izvor baterija za električna vozila meta je ogromnih protesta u Srbiji.
"Ne trebaju mi zeleni automobili. Trebaju mi zelene jabuke i zelena trava", rekao je protivnik iskopavanju, piše Njujork tajms.
Autor teksta razgovarao je sa meštanima Gornjih Nedeljica u Srbiji, gde se planira rudnik litijuma i demonstrantima u Beogradu, glavnom gradu, koji se protive ovom projektu.
Kuće, u dolini Jadra na zapadu Srbije, godinama unazad je otkupljivao rudarski div Rio Tinto, koji je planirao da ih sruši i počne da vadi i prerađuje litijum, ključni element za akumulatore električnih automobila. Planovi su zaustavljeni zbog glasnog protivljenja, a kompanija je ostavila imanja da propadaju.
Projekat su podržale Sjedinjene Države i Evropska unija kojoj je očajnički potreban litijum da bi ispunila svoje klimatske ciljeve. Ali to je izazvalo talas besa javnosti u Srbiji, gde su strahovi da će rudnik zatrovati vazduh i vodu pokrenuli ogromne ulične proteste protiv predsednika Aleksandra Vučića.
Evropa ima dosta litijuma i više od 20 rudarskih projekata za mineral u različitim fazama razvoja. Ali niko nije počeo da proizvodi litijum za baterije. Džinovski projekat u Srbiji je imao za cilj da popuni tu rupu.
"Nema zelene tranzicije u Evropi bez ovog litijuma", rekao je Čed Blevit, šef operacija Rio Tinta u Srbiji, dodajući da kompanija planira da uloži više od 2,55 milijardi dolara u projekat.
Vlada Srbije dala je preliminarno odobrenje 2019. godine, ali ga je, zabrinuta zbog gubitka glasova tokom protesta protiv Rio Tinta pre izbora 2022. otkazala.
Pod pritiskom Evropske unije, kojoj Srbija teži da se pridruži, vlada se u julu predomislila i dozvolila Rio Tintu da oživi projekat. Britansko-australijska multinacionalna kompanija kaže da je već uložila skoro 600 miliona dolara za kupovinu zemljišta, kopanje 500 istraživačkih bušotina, naručivanje studija i donacije lokalnom fudbalskom klubu i drugima.
Srpska ministarka rudarstva Dubravka Đedović Handanović rekla je da rudarenje verovatno neće početi još dve godine, ali kada to počne, litijum iz doline Jadra će Srbiji omogućiti proizvodnju baterija i električnih automobila obezbeđujući oko 20.000 radnih mesta.
Izveštaj Haškog centra za strateške studije procenjuje da će Evropi, ako želi da postigne svoj cilj karbonske neutralnosti do 2050. godine, do te godine biti potrebno 60 puta više litijuma nego što je uvezla 2020. iz Kine i drugih zemalja.
Mihael Šmit, stručnjak za litijum u nemačkom Saveznom institutu za geonauke i prirodne resurse, rekao je da bi Evropa možda mogla da postigne svoje ciljeve bez snabdevanja iz Srbije. Ali, kako je rekao, "srpski projekat je jedan od najvećih i zato je toliko značajan".
Uspeh projekata na kraju zavisi od cene litijuma na globalnom tržištu i od toga da li kompanije poput Rio Tinta mogu da nadoknade svoja ulaganja. Cena je pala u poslednjih 18 meseci pošto je kineska potražnja oslabila, a proizvodnja porasla.
Predloženi rudnik u Srbiji ne samo da je izazvao bes među poljoprivrednicima, aktivistima za zaštitu životne sredine i običnim građanima, već je postao i bojno polje u naporima Zapada da izvuče zemlju iz orbita Rusije, njenog tradicionalnog saveznika, i Kine.
Džefri R. Pajat, pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse, prošle nedelje je na društvenim mrežama pozdravio srpski litijumski projekat kao "priliku da doprinese zelenoj tranziciji u zemlji i inostranstvu".
Za one koji Srbiju vide kao partnera Sjedinjenih Država i Evrope, a ne kao moskovskog i autoritarnog regionalnog siledžiju, Vučićeva podrška Rio Tintu, zajedno sa njegovim pristankom da se oružje srpske proizvodnje tajno prodaje Ukrajini, je dokaz da ozbiljno mislio da se odvoji od Rusije, piše Njujork tajms.
Rusija ima snažnu podršku među radikalnim srpskim nacionalistima, a neke diplomate i analitičari kažu da Moskva izaziva nemire oko rudnika. Gospodin Vučić je, međutim, rekao da mu je Moskva rekla da Zapad orkestrira proteste jer želi da ga svrgne.
Među onima koji su učestvovali u nedavnim nacionalnim demonstracijama protiv Rio Tinta bili su lideri Narodne patrole, ultranacionalističke grupe koja je povezana sa Moskvom.
Ali levičari i proevropski orijentisani ljudi takođe su se pridružili protestima, uzvikujući protivljenje projektu koji je postao gromobran za različite pritužbe protiv vlade.
U Gornjim Nedeljicama, selu u dolini Jadra koje se nalazi na vrhu najvećeg evropskog poznatog nalazišta visokokvalitetnog litijuma, projekat je udaljio ranije čvrstu ruralnu bazu Vučića.
Dragan Karajčić, predsednik mesne zajednice, govoreći o planiranom rudniku rekao je da je član vladajuće stranke gospodina Vučića, ali da se ipak pridružio lokalnoj protestnoj grupi koja je neprijateljska prema Rio Tintu i vladi.
Goran Tomić, rodom iz Gornjih Nedeljica, koji danas uglavnom živi u Nemačkoj, kaže da razume potrebu za borbu protiv klimatskih promena udaljavanjem od automobila na benzin, ali je i dalje zaprepašćen što je njegov stariji brat pristao da proda kuću i zemljište Rio Tintu.
"Dozvolio je sebi da se izda za novac, i time nas je sve izdao", rekao je Tomić, sedeći sa svojom majkom, koja je takođe bila ljuta, ali ponosna što su dva od njena tri sina odbila da prodaju Rio Tintu.
Svojim uveravanjima o bezbednosti narušenoj lošim ponašanjem u prošlosti, Rio Tinto je pokušao da se suprotstavi onome što odbacuje kao laži i dezinformacije koje se šire na društvenim mrežama tako što je nedavno obelodanio preliminarne nalaze procene uticaja na životnu sredinu. Studiju su izradili srpski i strani naučnici koji su razotkrili veliki deo onoga što demonstranti veruju o rudarenju litijuma, piše Njujork tajms.
Vučić, uznemiren obimom i intenzitetom javnog besa, takođe je skrenuo u izazivanje straha, tvrdeći da su proteste vodili "anarhisti, marksisti i skriveni fašisti".
U želji da otpočne rudarenje, nemački kancelar Olaf Šolc i rukovodioci "Mercedes Benca", koji ima velike planove za električna vozila, posetili su Beograd prošlog meseca da pozdrave projekat Rio Tinto. Uloga Nemačke je, međutim, samo pojačala protivljenje.
Karajčić, rekao je da se razbesneo nemačkim uveravanjima da će rudnik biti bezbedan, podsećajući na nacističke zločine nad stanovništvom u obližnjem gradu 1941. kojem su Nemci obećali da će ostati nepovređeni.
Rekao je da se njegov pradeda u blizini borio protiv austrijskih trupa tokom Prvog svetskog rata.
"Borio se da zadrži našu zemlju, a sada bi trebalo da je predam Rio Tintu. Nema šanse", rekao je on. "U ovim brdima ima mnogo zle krvi."
Ceo tekst pročitajte na OVOM LINKU.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ni subotom nema opuštanja
23.11.2024.•
4
I ove subote novih 10 pitanja je pred vama.
Međunarodni savet za spomenike: Ne rušiti Generalštab, zaštita za ceo kompleks Sajma
23.11.2024.•
2
Međunarodni savet za spomenike i lokalitete (ICOMOS) i njegov Međunarodni naučni komitet za nasleđe 20. veka (ISC20C) upozorili su na rizike od rušenja i izmena Generalštaba i Beogradskog sajma.
NUNS: REM-u istekao mandat, ni do sada nije radio svoj posao
23.11.2024.•
0
Nezvisno udruženje novinara Srbije objavilo je novi Dosije o medijima u kojem se kaže da od 5. novembra Srbija više nema telo koje donosi odluke o elektronskim medijima.
VIDEO Organizatori blokade u Beogradu na vodi: Scenario se nastavlja, poslati batinaši i provokatori
23.11.2024.•
4
Aktivisti i građani koji se protive rušenju Starog savskog mosta organizovali su jednočasovnu blokadu raskrsnice Bulevara Vudroa Vilsona i Ulice Nikolaja Kravcova u Beogradu na vodi.
Putevi prohodni, zbog poledice i magle savetuje se oprezna vožnja
23.11.2024.•
0
Zbog najavljenih niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima postoji mogućnost pojave poledice na putevima.
Mreža akademske solidarnosti: Vučić uličarskim rečnikom vređa članove akademske zajednice
23.11.2024.•
16
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) osudila je najnovije uvredljive izjave, kako je saopštila, neformalnog predsednika vladajuće stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Irena Živković: Nije falsifikovan moj potpis na zahtevu za sednicu o poverenju Vladi
23.11.2024.•
0
Poslanica Irena Živković odbacila je tvrdnju predsednice Skupštine Ane Brnabić da je falsifikovan njen potpis na zahtevu opozicije za sazivanje sednice parlamenta o poverenju Vladi Srbije.
Maja Gojković uputila saučešće povodom smrti Palme: Građane Jagodine neizmerno voleo
23.11.2024.•
1
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković uputila je danas saučešće povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije i narodnog poslanika Dragana Markovića Palme.
Dvojac optužen da je prevarom prisvojio 1.400 tegli ajvara i lim
23.11.2024.•
2
Treće osnovo javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je optužni predlog protiv N.T. (35) i I.S. (57).
Jovanović Ćuta: Vučić se najviše plaši pobune na fakultetima, ona će povući i ostale sektore
23.11.2024.•
12
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta izjavio je danas da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše plaši pobune na fakultetima.
SSP: Batinaš iz SNS glumio ljutog suvozača sa namerom da prekine akciju 15 minuta tišine
23.11.2024.•
14
Predsednik Opštinskog odbora SSP Stari grad Vladimir Marković saopštio je da je jedan od građana koji je juče ispred zgrade RTS, tokom blokade igrao ulogu "ljutog suvozača", član SNS.
Trodnevna žalost u Jagodini zbog smrti Dragana Markovića Palme
23.11.2024.•
9
Grad Jagodina doneo je odluku o proglašenju trodnevne žalosti na teritoriji grada Jagodine povodom smrti predsednika Skupštine grada Jagodine Dragana Markovića Palme, prenosi Infocentrala.
Združene inicijative: Napadi tokom odavanja pošte kod RTS-a unapred isplanirani, nekoliko maskiranih
23.11.2024.•
3
Združene inicijative i pokreti saopštile su da su jučerašnji incidenti kod zgrade RTS-a tokom odavanja pošte stradalima u Novom Sadu, bili unapred isplanirani, sa pripremljenim parolama.
U Sokobanji uhapšeni osumnjičeni diler marihuane i osam mušterija
23.11.2024.•
4
Policija u Sokobanji uhapsila je I.Đ. (38) iz te opštine zbog prodaje droge, kao i još osam osoba koje su od njega kupile narkotike.
Komemoracija povodom smrti Palme u ponedeljak u Skupštini Srbije, sahrana u utorak u Jagodini
23.11.2024.•
6
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je jutros da će komemoracija povodom smrti lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme biti održana u ponedeljak u 11 sati u Skupštini Srbije.
VIDEO: Lančani sudar na nadvožnjaku u Rakovici, kolona autobusa i automobila
23.11.2024.•
0
Na nadvožnjaku u Rakovici potpuni je kolaps od oko 6.30 sati jutros, a kolona autobusa stoji i duž Ulice pilota Mihajla Petrovića zbog lančanog sudara izazvanog poledicom na putu.
Bez vanrednih prekida saobraćaja, oprez zbog mraza i vlažnih deonica
23.11.2024.•
0
Na autoputevima i glavnim magistralnim i regionalnim pravcima uspostavljeni su redovni uslovi u odvijanju saobraćaja.
Ežis se "pridružio" Utiberu i u Surčinu: Kupio firmu koja je dizajnirala Nacionalni stadion i Ekspo
23.11.2024.•
9
Francuski Ežis i mađarski Utiber poslednjih 20 dana su u žiži javnosti nakon pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, jer su deo konzorcijuma zaduženog za nadzor nad izvedenim radovima.
Milić: Pao plafon u tek renoviranoj jedinici Klinike u Nišu, koliko puta treba da se ponovi Novi Sad
22.11.2024.•
28
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić saopštio je danas da je na toj Klinici pao plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici.
Više od 10.000 ljudi u Srbiji bez struje zbog snega
22.11.2024.•
7
Više od 10.000 korisnika u Srbiji je danas bez struje i to najviše na teritoriji Zlatiborskog, Rasinskog i Raškog upravnog okruga.
Lokalizovan požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Komentari 22
Boško
Mungos
DA KAŽEM
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar