Vučić kao fenomen na političkoj sceni: Koliko je zapravo cenjen u svetu?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić postao je fenomen ne samo u regionu i Evropi, već i u svetu.
Vučić kao fenomen na političkoj sceni: Koliko je zapravo cenjen u svetu?
Foto: Beta/AP
Tvrdnjom da je danas teško naći političara koji je toliko cenjen u Briselu, Moskvi, Teheranu, Pekingu, Tirani i Ankari, a bogme i u Groznom, hrvatski Jutarnji list otvorio je pitanje koliko je predsednik Srbije zaista uvažavan u svetskim političkim krugovima.
 
Sagovornici Danasa, međutim, tvrde da je malo visokih predstavnika iz država EU koji su spremni da blisko sarađuju sa Beogradom, ali priznaju da Vučić uspeva da komunikacije održi kroz transakcione odnose, uz uzajamne koristi.
Napominju i da stepen uvažavanja predsednika Srbije najbolje opisuje slika sa svečanog otvaranja Olimpijskih igara u Parizu i njegovo marginalno mesto na tribinama i podsećaju da Vučić ima neograničene resurse za naručivanje afirmativnih tekstova.
 
U tekstu "Dok Vučić peče ćevape s liderima EU, na vrata mu stiže poklon od jednog od najvažnijih Putinovih ljudi Ramzana Kadirova", autor teksta u Jutarnjem listu piše da je Vučić najvažniji političar u Evropi u ovom trenutku.
"Srbija je komšija s kojim Hrvatska ima najveći broj nerešenih pitanja – sledi Crna Gora, koja se otvoreno okreće u smeru Beograda – pa je neophodno pratiti Vučićevo delovanje. Akumulirao je svu vlast, jedina je politička gravitacijska tačka Srbije, nadmašio je Slobodana Miloševića, kojem je Beograd bio neosvojiva tvrđava, a pao je pre koji dan i Niš. Regionalni mu je uticaj najjači od doba Jugoslavije, ali ima dobre odnose i s Albanijom i Grčkom, pa je nadmašio i Josipa Broza Tita. Srbija, jedina zemlja u Evropi uz Belorusiju, koja nije nametnula sankcije Rusiji, dobila je organizaciju sajma EXPO 2027", navodi se u tekstu.
 
Diplomata Milovan Božinović, komentarišući pisanje Jutarnjeg lista ističe da je uvažavanje nekog lidera u organskoj vezi i srazmeri sa značajem i uvažavanjem države kojoj je dotični lider na čelu.
 
Prema njegovim rečima, prvi generator nevesele slike srpske države, jeste sistematsko uništavanje samog nukleusa racionalnog dijaloga srpskih političkih faktora u perspektivi nekakvog konsenzusa.
 
"U Srbiji se vlada nametanjem volje mehaničke većine, a o konsenzusu niko i ne razmišlja. Takva politička situacija zakonito proizvodi svemoćnog lidera koji se poistovećuje sa državom, sa pratećim pojavama opisanim u autoritarnim sistemima. Takav sistem vlasti stvara privid efikasnog vladanja, jer je čitava vlast u jednoj ruci i slično", smatra sagovornik Danasa.
 
Dodaje da nominalni šef države o tome prečesto govori jezikom koji više dolikuje lobisti jedne privatne firme rđave reputacije.
 
"To neizbežno kompromituje autoritet funkcije koju obavlja i sve se to, plašim se, krupnim slovima, beleži kod onih koji se bave Srbijom. Sa većinom svojih suseda Srbija je u lošim odnosima, Kosovo tone u zaborav, osim povremenih ritualnih bezubih zaklinjanja da ga 'nećemo dati' i tako redom", smatra ovaj diplomata.
 
Prema njegovim rečima, naš predsednik je totalno monopolizovao kontakte sa strancima, ali i tu iskaču nevolje koje bolno ruše autoritet srpske spoljne politike.
 
"Setimo se nedavne bizarne, diplomatski nakaradno zbrzane 'ponoćne' posete kancelara Šolca, ili medijskog prećutkivanja posete direktora CIA, koja se, opet bizarno, upotpuni sastankom sa ruskim ambasadorom istog dana. Neko kome stvari dobro idu i ko je siguran u svoje učinke ne bi tako ishitreno, na momente panično postupao", smatra Božinović.
 
Mihajlo Brkić, bivši ambasador, pojašnjava za Danas da lideri EU nisu homogena struktura, i njihov odnos prema AV zavisi pre svega od bilateralnih odnosa njihovih matičnih država i Srbije, naravno izuzimajući Ursulu fon der Lajen, predsednicu EK.
 
"U tom smislu mađarski predsednik Orban sigurno uvažava AV i saradnja sa njim je za obojicu značajna. Nemački kancelar Šolc uvažava AV, što je demonstrirano i prilikom njegove nedavne iznenadne posete Beogradu, u kontekstu potreba nemačke autoindustrije za litijumom, ali ne i kao lidera zemlje kandidata za članstvo u EU, pošto je taj proces praktično stao. Francuski predsednik Makron, trenutno ne naročito omiljen u Francuskoj, između ostalog i kroz intenzivniju saradnju sa AV pokušava da teškom mukom održi lidersku poziciju svoje zemlje u EU i revitalizuje njenu ulogu na Balkanu", ističe Brkić.
Sa druge strane neki lideri EU, naročito baltičkih članica uključujući i Poljsku, budući da se politički interesi njihovih zemalja ne poklapaju sa politikom Srbije prema ukrajinskom ratu, sigurno nisu skloni jačanju saradnje sa Vučićem.
 
Duško Lopandić, predsednik Foruma za međunarodne odnose Evropkog pokreta u Srbiji smatra da je prirodno u međunarodnim odnosima da se komunikacije održavaju sa onim ko drži vlast u zemlji, bez obzira na interna mišljenja i imidž tih koji su na vlasti.
 
"Politička slika u EU o vlasti u Beogradu je onakva kakvu je ova SNS ekipa godinama gradila. To je slika populističke i autokratske vlasti koja se održava putem kontrole medija i zarobljavanja državnih institucija, propagandu, ucenu birača i povremene krađe izbora – po potrebi. U tom okviru malo je visokih predstavnika iz država EU koji su spremni da blisko sarađuju sa Beogradom, ali Vučić uspeva da komunikacije održi kroz transakcione odnose (uzajamne koristi) poput saradnje sa Francuskom ili Nemačkom (kupovina oružja, obećanja oko litijuma)", navodi Lopandić.
 
Dodaje da Vučić to koristi i za propagandu pred svojim biračima, govoreći o sopstvenom međunarodnom značaju.
 
"Suštinski, srpska vlast je na margini evropskih političkih kretanja u koje je uključena, ili se oko njih pita u meri u kojoj je EU zainteresovana da Zapadni Balkan drži stabilnim i izvan prevelikog uticaja Rusije i drugih činilaca", ocenjuje predsednik Foruma za međunarodne odnose.
 
O stepenu uvažavanja predsednika Srbije u međunarodnim krugovima, opozicija uglavnom nije želela da se izjašnjava za Danas, navodeći da se nacionalisti sa jedne i druge strane odlično razumeju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Б

    27.08.2024 22:10
    "Ву-ци-ци"
    Пре неки дан ме овде у Кини заустави младић на мотоциклу и пита одакле сам. Кажем, ма то је Србија, једна мала земља у Европи, највероватније нисте ни чули... А, не, зна он где је Србија, јер тамо је Ву-ци-ци. То је само један случај, било их је још.
    Не знам да ли је толико популаран и другде, али у Кини је огроман број људи чуо за "Ву-ци-ци"-ја и има позитивно мишљење о њему.
  • @Stefan

    25.08.2024 06:57
    Radikali, dajte i opoziciji 15 minuta dnevno na RTS, i dobićete odgovore na Stefanova pitanja. Ali, vi bi u tom slučaju izgubili vlast dok si rekao "keks". Zato cenzura i uzurpacija medija.
  • Stefan

    24.08.2024 22:11
    Komentari za plakati
    Vucic rasprodaje drzavu.
    I? Nek neko napise sta je on to prodao?
    A opoziciju mogu pitati koliko uspesnih privatizavija su imali?
    A ove taster komentatore nek provere na na tom istom racunaru.. Sta je ko prodao?
    Do pre koje godine o zastiti zivotne sredine niko nije ni pomislio.
    Sad kad je malo bolje stanje iako daleko od dobrog . Svi se uhvatili ekologije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija