Srbija jedna od zemalja koja izvozi oružje u ratna područja - uprkos ugovoru
Ugovor o trgovini oružjem potpisalo je 115 članica UN i one ne bi smele da izvoze oružje u konfliktna područja, ali se toga skoro niko ne pridržava.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kada se ovih dana u Nemačkoj govori o isporuci oružja, najpre se misli na naoružavanje i podršku Ukrajini u borbi protiv ruske agresije, prenosi Dojče vele.
Gotovo je zaboravljen princip kojeg se držala nemačka politika pre rata u Ukrajini – da se oružje ne isporučuje u krizne regione ili u regione u kojima se vode ratovi, piše DW.
Takođe je palo u zaborav da je Nemačka jedna od 115 zemalja koje su krajem 2014. potpisale Ugovor o trgovini oružjem (engleski: Arms Trade Treaty, ATT) koji je u svetu, u kojem su ojačali nacionalizam i ratno raspoloženje, potpuno nestao iz javne rasprave.
Prošle sedmice u Ženevi je održana konferencija zemalja-potpisnica ATT-a, deseta po redu.
Humanitarna organizacija Amnesti internešnal donosi otrežnjujući zaključak: iako neki od najvećih izvoznika oružja dolaze iz država potpisnica, oni naprosto ignorišu osnovna pravila ugovora.
Izvozom u konfliktne oblasti kao što su Pojas Gaze, Sudan i Mjanmar, ove kompanije doprinose novim patnjama i smrti.
U intervjuu za DW, Matijas Džon, stručnjak Amnestija za naoružanje, podseća na najvažniju funkciju ATT ugovora: "Države se obavezuju da neće odobriti izvoz oružja koji dovodi do kršenja međunarodnih ljudskih prava i humanitarnog prava".
Prema Džonu, još tada, pre deset godina u Njujorku, pedantno su popisane kategorije za vrste oružja na koje bi zabrana trebalo da se odnosi:
"To su, na primer, borbeni tenkovi, borbeni avioni, ratni brodovi, ali i malokalibarsko oružje. Takođe, veliki uspeh sporazuma bio je što su države obavezane da ovu zabranu izvoza primene i na municiju", kaže Džon za DW.
Deset godina kasnije, rezultat ovog ugovora je razočaravajući, piše DW.
Međunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI) naveo je u martu da je globalni transfer oružja između 2019. i 2023. u poređenju s prethodnom petoletkom pao za 3,3 odsto, ali su evropske zemlje istovremeno uvozile 94 odsto više oružja u istom periodu nego u prethodnih pet godina.
Najveći rast, naravno, beleži Ukrajina zbog ruske agresije, prvo na Krimu 2014. godine, a potom i napadom na Ukrajinu u proleće 2022. godine.
Nasuprot tome, u Afriku se izvozi mnogo manje oružja, tako da je u periodu od 2014. do danas ukupna razina trgovine oružjem na globalnom nivou ostala otprilike ista.
Izrael, Gaza, Sudan, Mjanmar
Amnesti navodi tri područja na kojima se posebno krši ugovor.
Na čelu sa Sjedinjenim Državama kao najvećim dobavljačem oružja, nekoliko država nastavlja da opskrbljuje Izrael oružjem, iako postoji dovoljno dokaza da se u ratu u Pojasu Gaze krši međunarodno pravo.
U građanskom ratu u Sudanu (s najvećim brojem interno raseljenih u svetu) Srbija se pojavljuje kao dobavljač oružja, uprkos embargu Saveta bezbednosti UN-a na oružje u regionu Darfur na zapadu zemlje.
I, kako kaže Matijas Džon: "Kina, koja se iznenađujuće pridružila sporazumu o oružju, takođe nastavlja da isporučuje oružje Sudanu."
U Mjanmaru je vojska od preuzimanja vlasti u februaru 2021. nabavila oružje i vojnu opremu u vrednosti od najmanje milijardu američkih dolara. Najveći deo ovog oružja uvezen je iz Kine.
Nešto više od polovine država redovno izdaje izveštaje
Prema Džonu, mnoge države koje su potpisale ugovor nisu se držale drugih obećanja iz ugovora, na primer da bi trebalo transparentno da izveštavaju o odobrenim i obavljenim transakcijama oružja.
"Nešto više od polovine država redovno dostavlja svoja izveštaje. Ostatak moramo da mukotrpno istražujemo, što je veliki problem jer se transakcije oružja često drže u tajnosti", kaže Džon.
I u Nemačkoj je izveštaj Vlade o izvozu oružja naišao na oštre kritike. Ministarstvo privrede objavilo je bilans odobrenog izvoza oružja za prvih šest meseci ove godine.
Prema tome, dopušten je izvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od oko 7,6 milijardi evra. Gotovo dve trećine (4,9 milijardi evra) otišlo je za Ukrajinu.
Među zemljama koje su ove godine uvezle nemačko oružje su i Saudijska Arabija (132 miliona evra), Katar (100 miliona evra) i Ujedinjeni Arapski Emirati (51 milion evra).
Uprkos tome, Džon veruje da su sve nemačke vlade od potpisivanja ATT-a želele i podržavale sporazum i dodaje:
"Nemačka doduše podržava druge države u uvođenju sistema kontrole. Ali to ne znači da se iz Nemačke ne izvozi oružje za koje postoji zabrinutost da doprinosi kršenju ljudskih prava".
Ugovor i dalje nije besmislena stvar
Međutim, prema stručnjaku Amnestija, ATT je još uvek dobar temelj za senzibilisanje javnosti o tome šta je dozvoljeno, a šta je neregulisana trgovina oružjem.
Za ostale ugovore koji nastaju pod krovom Ujedinjenih nacija treba biti strpljiv i čekati da ti ugovori istinski zažive, kaže Džon.
On smatra da bi ATT trebalo nužno dopuniti uvođenjem kazni u slučaju nepridržavanja.
Međutim, ovaj segment još uvek nedostaje, kažu iz DW.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ni subotom nema opuštanja
23.11.2024.•
4
I ove subote novih 10 pitanja je pred vama.
Međunarodni savet za spomenike: Ne rušiti Generalštab, zaštita za ceo kompleks Sajma
23.11.2024.•
2
Međunarodni savet za spomenike i lokalitete (ICOMOS) i njegov Međunarodni naučni komitet za nasleđe 20. veka (ISC20C) upozorili su na rizike od rušenja i izmena Generalštaba i Beogradskog sajma.
NUNS: REM-u istekao mandat, ni do sada nije radio svoj posao
23.11.2024.•
0
Nezvisno udruženje novinara Srbije objavilo je novi Dosije o medijima u kojem se kaže da od 5. novembra Srbija više nema telo koje donosi odluke o elektronskim medijima.
VIDEO Organizatori blokade u Beogradu na vodi: Scenario se nastavlja, poslati batinaši i provokatori
23.11.2024.•
4
Aktivisti i građani koji se protive rušenju Starog savskog mosta organizovali su jednočasovnu blokadu raskrsnice Bulevara Vudroa Vilsona i Ulice Nikolaja Kravcova u Beogradu na vodi.
Putevi prohodni, zbog poledice i magle savetuje se oprezna vožnja
23.11.2024.•
0
Zbog najavljenih niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima postoji mogućnost pojave poledice na putevima.
Mreža akademske solidarnosti: Vučić uličarskim rečnikom vređa članove akademske zajednice
23.11.2024.•
16
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) osudila je najnovije uvredljive izjave, kako je saopštila, neformalnog predsednika vladajuće stranke i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Irena Živković: Nije falsifikovan moj potpis na zahtevu za sednicu o poverenju Vladi
23.11.2024.•
0
Poslanica Irena Živković odbacila je tvrdnju predsednice Skupštine Ane Brnabić da je falsifikovan njen potpis na zahtevu opozicije za sazivanje sednice parlamenta o poverenju Vladi Srbije.
Maja Gojković uputila saučešće povodom smrti Palme: Građane Jagodine neizmerno voleo
23.11.2024.•
1
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković uputila je danas saučešće povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije i narodnog poslanika Dragana Markovića Palme.
Dvojac optužen da je prevarom prisvojio 1.400 tegli ajvara i lim
23.11.2024.•
2
Treće osnovo javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je optužni predlog protiv N.T. (35) i I.S. (57).
Jovanović Ćuta: Vučić se najviše plaši pobune na fakultetima, ona će povući i ostale sektore
23.11.2024.•
12
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta izjavio je danas da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše plaši pobune na fakultetima.
SSP: Batinaš iz SNS glumio ljutog suvozača sa namerom da prekine akciju 15 minuta tišine
23.11.2024.•
14
Predsednik Opštinskog odbora SSP Stari grad Vladimir Marković saopštio je da je jedan od građana koji je juče ispred zgrade RTS, tokom blokade igrao ulogu "ljutog suvozača", član SNS.
Trodnevna žalost u Jagodini zbog smrti Dragana Markovića Palme
23.11.2024.•
9
Grad Jagodina doneo je odluku o proglašenju trodnevne žalosti na teritoriji grada Jagodine povodom smrti predsednika Skupštine grada Jagodine Dragana Markovića Palme, prenosi Infocentrala.
Združene inicijative: Napadi tokom odavanja pošte kod RTS-a unapred isplanirani, nekoliko maskiranih
23.11.2024.•
3
Združene inicijative i pokreti saopštile su da su jučerašnji incidenti kod zgrade RTS-a tokom odavanja pošte stradalima u Novom Sadu, bili unapred isplanirani, sa pripremljenim parolama.
U Sokobanji uhapšeni osumnjičeni diler marihuane i osam mušterija
23.11.2024.•
4
Policija u Sokobanji uhapsila je I.Đ. (38) iz te opštine zbog prodaje droge, kao i još osam osoba koje su od njega kupile narkotike.
Komemoracija povodom smrti Palme u ponedeljak u Skupštini Srbije, sahrana u utorak u Jagodini
23.11.2024.•
6
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je jutros da će komemoracija povodom smrti lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme biti održana u ponedeljak u 11 sati u Skupštini Srbije.
VIDEO: Lančani sudar na nadvožnjaku u Rakovici, kolona autobusa i automobila
23.11.2024.•
0
Na nadvožnjaku u Rakovici potpuni je kolaps od oko 6.30 sati jutros, a kolona autobusa stoji i duž Ulice pilota Mihajla Petrovića zbog lančanog sudara izazvanog poledicom na putu.
Bez vanrednih prekida saobraćaja, oprez zbog mraza i vlažnih deonica
23.11.2024.•
0
Na autoputevima i glavnim magistralnim i regionalnim pravcima uspostavljeni su redovni uslovi u odvijanju saobraćaja.
Ežis se "pridružio" Utiberu i u Surčinu: Kupio firmu koja je dizajnirala Nacionalni stadion i Ekspo
23.11.2024.•
9
Francuski Ežis i mađarski Utiber poslednjih 20 dana su u žiži javnosti nakon pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, jer su deo konzorcijuma zaduženog za nadzor nad izvedenim radovima.
Milić: Pao plafon u tek renoviranoj jedinici Klinike u Nišu, koliko puta treba da se ponovi Novi Sad
22.11.2024.•
28
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu Dragan Milić saopštio je danas da je na toj Klinici pao plafon u tek renoviranoj koronarnoj jedinici.
Više od 10.000 ljudi u Srbiji bez struje zbog snega
22.11.2024.•
7
Više od 10.000 korisnika u Srbiji je danas bez struje i to najviše na teritoriji Zlatiborskog, Rasinskog i Raškog upravnog okruga.
Lokalizovan požar u barakama ispod Mosta na Adi, nema poveđenih
22.11.2024.•
0
Ispod Mosta na Adi oko 17.20 sati izbio je požar koji su izazvala neproverena grejna tela u barakama.
Komentari 6
/
Mile
H
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar