Srbija jedna od zemalja koja izvozi oružje u ratna područja - uprkos ugovoru
Ugovor o trgovini oružjem potpisalo je 115 članica UN i one ne bi smele da izvoze oružje u konfliktna područja, ali se toga skoro niko ne pridržava.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kada se ovih dana u Nemačkoj govori o isporuci oružja, najpre se misli na naoružavanje i podršku Ukrajini u borbi protiv ruske agresije, prenosi Dojče vele.
Gotovo je zaboravljen princip kojeg se držala nemačka politika pre rata u Ukrajini – da se oružje ne isporučuje u krizne regione ili u regione u kojima se vode ratovi, piše DW.
Takođe je palo u zaborav da je Nemačka jedna od 115 zemalja koje su krajem 2014. potpisale Ugovor o trgovini oružjem (engleski: Arms Trade Treaty, ATT) koji je u svetu, u kojem su ojačali nacionalizam i ratno raspoloženje, potpuno nestao iz javne rasprave.
Prošle sedmice u Ženevi je održana konferencija zemalja-potpisnica ATT-a, deseta po redu.
Humanitarna organizacija Amnesti internešnal donosi otrežnjujući zaključak: iako neki od najvećih izvoznika oružja dolaze iz država potpisnica, oni naprosto ignorišu osnovna pravila ugovora.
Izvozom u konfliktne oblasti kao što su Pojas Gaze, Sudan i Mjanmar, ove kompanije doprinose novim patnjama i smrti.
U intervjuu za DW, Matijas Džon, stručnjak Amnestija za naoružanje, podseća na najvažniju funkciju ATT ugovora: "Države se obavezuju da neće odobriti izvoz oružja koji dovodi do kršenja međunarodnih ljudskih prava i humanitarnog prava".
Prema Džonu, još tada, pre deset godina u Njujorku, pedantno su popisane kategorije za vrste oružja na koje bi zabrana trebalo da se odnosi:
"To su, na primer, borbeni tenkovi, borbeni avioni, ratni brodovi, ali i malokalibarsko oružje. Takođe, veliki uspeh sporazuma bio je što su države obavezane da ovu zabranu izvoza primene i na municiju", kaže Džon za DW.
Deset godina kasnije, rezultat ovog ugovora je razočaravajući, piše DW.
Međunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI) naveo je u martu da je globalni transfer oružja između 2019. i 2023. u poređenju s prethodnom petoletkom pao za 3,3 odsto, ali su evropske zemlje istovremeno uvozile 94 odsto više oružja u istom periodu nego u prethodnih pet godina.
Najveći rast, naravno, beleži Ukrajina zbog ruske agresije, prvo na Krimu 2014. godine, a potom i napadom na Ukrajinu u proleće 2022. godine.
Nasuprot tome, u Afriku se izvozi mnogo manje oružja, tako da je u periodu od 2014. do danas ukupna razina trgovine oružjem na globalnom nivou ostala otprilike ista.
Izrael, Gaza, Sudan, Mjanmar
Amnesti navodi tri područja na kojima se posebno krši ugovor.
Na čelu sa Sjedinjenim Državama kao najvećim dobavljačem oružja, nekoliko država nastavlja da opskrbljuje Izrael oružjem, iako postoji dovoljno dokaza da se u ratu u Pojasu Gaze krši međunarodno pravo.
U građanskom ratu u Sudanu (s najvećim brojem interno raseljenih u svetu) Srbija se pojavljuje kao dobavljač oružja, uprkos embargu Saveta bezbednosti UN-a na oružje u regionu Darfur na zapadu zemlje.
I, kako kaže Matijas Džon: "Kina, koja se iznenađujuće pridružila sporazumu o oružju, takođe nastavlja da isporučuje oružje Sudanu."
U Mjanmaru je vojska od preuzimanja vlasti u februaru 2021. nabavila oružje i vojnu opremu u vrednosti od najmanje milijardu američkih dolara. Najveći deo ovog oružja uvezen je iz Kine.
Nešto više od polovine država redovno izdaje izveštaje
Prema Džonu, mnoge države koje su potpisale ugovor nisu se držale drugih obećanja iz ugovora, na primer da bi trebalo transparentno da izveštavaju o odobrenim i obavljenim transakcijama oružja.
"Nešto više od polovine država redovno dostavlja svoja izveštaje. Ostatak moramo da mukotrpno istražujemo, što je veliki problem jer se transakcije oružja često drže u tajnosti", kaže Džon.
I u Nemačkoj je izveštaj Vlade o izvozu oružja naišao na oštre kritike. Ministarstvo privrede objavilo je bilans odobrenog izvoza oružja za prvih šest meseci ove godine.
Prema tome, dopušten je izvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od oko 7,6 milijardi evra. Gotovo dve trećine (4,9 milijardi evra) otišlo je za Ukrajinu.
Među zemljama koje su ove godine uvezle nemačko oružje su i Saudijska Arabija (132 miliona evra), Katar (100 miliona evra) i Ujedinjeni Arapski Emirati (51 milion evra).
Uprkos tome, Džon veruje da su sve nemačke vlade od potpisivanja ATT-a želele i podržavale sporazum i dodaje:
"Nemačka doduše podržava druge države u uvođenju sistema kontrole. Ali to ne znači da se iz Nemačke ne izvozi oružje za koje postoji zabrinutost da doprinosi kršenju ljudskih prava".
Ugovor i dalje nije besmislena stvar
Međutim, prema stručnjaku Amnestija, ATT je još uvek dobar temelj za senzibilisanje javnosti o tome šta je dozvoljeno, a šta je neregulisana trgovina oružjem.
Za ostale ugovore koji nastaju pod krovom Ujedinjenih nacija treba biti strpljiv i čekati da ti ugovori istinski zažive, kaže Džon.
On smatra da bi ATT trebalo nužno dopuniti uvođenjem kazni u slučaju nepridržavanja.
Međutim, ovaj segment još uvek nedostaje, kažu iz DW.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen poreski inspektor zbog primanja mita
26.12.2024.•
1
Policija je uhapsila poreskog inspektora Z.M. (64) osumnjičenog za primanje mita.
Vučić o skupu u Sava centru: Veštačkom inteligencijom dodavali kriminalce i krezube
26.12.2024.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se "zalaže da odgovaraju svi koji su počinili krivično delo".
Problemi koje su Kinezi uočili na stanicama do Subotice: Nadstrešnica u Vrbasu može pući ili pasti
26.12.2024.•
2
Kineski konzorcijum CRIC i CCCC uputio je još jedan dopis investitoru, finansijeru i nadzoru u kojem se detaljno opisuju "postojeći bezbednosni rizici i problemi na deonici pruge Novi Sad - Subotica".
Uručeni ugovori o radu za gotovo 500 najboljih diplomaca medicinskih fakulteta i srednjih škola
26.12.2024.•
2
Gotovo 500 najboljih diplomaca medicinskih fakulteta i srednjih medicinskih škola danas je u Beogradu dobilo ugovore o radu u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.
Vučević o izjavi Zaharove o "obojenoj revoluciji": Ako Rusija dostavi podatke, analiziraćemo ih
26.12.2024.•
13
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da "ne bi isključio mogućnost da ima uticaja sa strane na ovo što se dešava u Srbiji".
Studenti u blokadi objavili konkretizaciju prvog zahteva: Šta nedostaje u objavljenoj dokumentaciji?
26.12.2024.•
3
Studenti u blokadi objavili su konkretizaciju prvog studentskog zahteva na njihovoj zvaničnoj Instagram stranici gde objašnjavaju pod kojim uslovima se njihovi zahtevi mogu smatrati ispunjenim.
Potpuna obustava rada advokata kao podrška studentima: Koliko je izvesna?
26.12.2024.•
1
U advokatskoj zajednici se povela priča o potpunoj obustavi rada, koja bi predstavljala konkretnu podršku studentima u ispunjenju njihovih zahteva.
BIA pozvala studenta na "prijateljski razgovor" pa ga "ispalila"
26.12.2024.•
2
Student Lazar Stojaković posle odloženog razgovora u policijskoj stanici na koji su ga, preko njegovog oca, zvali agenti BIA, kaže da ga taj "gangsterski potez" neće pokolebati i da ostaje u blokadi.
Povređen radnik Zastava oružje prilikom probe oružja na strelištu
26.12.2024.•
1
Radnik fabrike "Zastava oružje" povređen je u sredu na strelištu prilikom probe oružja.
Uroš Blažić tvrdi da je napadnut u zatvoru, nekoliko dana odbijao hranu
26.12.2024.•
1
Uroš Blažić, koji je prvostepeno osuđen na 20 godina zatvora za masovno ubistvo u selima kod Mladenovca, nekoliko dana je odbijao hranu jer je, kako tvrdi, napadnut u zatvoru.
EPS: Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimu
26.12.2024.•
7
"Elektroprivreda Srbije" je apsolutno spremna ušla u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen, saopštilo je to preduzeće.
Nikola Ristić o izjavi Ane Brnabić: Besmislica, mogla je da kaže da su čitali "Životinjsku farmu"
26.12.2024.•
2
Aktivista Nikola Ristić kaže da predsednica Skupštine Srbije pokušava da diskredituje studente jer zna da "biračko telo SNS-a negativno reaguje na pomen zapadnih suseda".
Uprave osam fakulteta u Beogradu: Ugrožena bezbednost studenata
26.12.2024.•
6
Uprave osam fakulteta čije je sedište na Studentskom trgu u centru Beograda su danas tražile od vlasti da identifikuju, privedu i procesuiraju osobe koje ugrožavaju bezbednost studenata.
Urbano planiranje, (ne)priuštivo stanovanje i nezavisna kulturna scena u tesnoj vezi
26.12.2024.•
0
Ove godine, kancelarija Fondacije Hajnrih Bel u Beogradu obeležava neformalnih 25 godina postojanja.
Slučaj "Ribnikar": Da li će tabloidi snositi posledice za medijsko lešinarenje?
26.12.2024.•
2
Posle ubistava devetoro dece i čuvara u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, mediji su toliko kršili zakone i kodeks, da su ih porodice žrtava molile da prestanu da im iznova nanose bol.
Željko Obradović podržao studente u Srbiji: "Ako ne podržavaš mladost, koga ćeš da podržiš?"
26.12.2024.•
27
Trener Partizana Željko Obradović, devetostruki prvak Evrope, podržao je studentske proteste u Srbiji.
FOTO: Beogradska policija u "pežou 308" pronašla dva kilograma kokaina
26.12.2024.•
0
Beogradska policija je zaplenila dva kilograma kokaina i uhapsila N. V. (33).
Gašić odlučio: Vojska Srbije će imati 71 slavu
26.12.2024.•
31
Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane će ubuduće imati 71 hramovnu slavu komandi, jedinica i ustanova, objavljeno je u najnovijem broju Službenog vojnog lista.
Advokat Lakić: Ako vas BIA pozove na "prijateljski razgovor" - niste dužni da se odazovete
26.12.2024.•
18
Advokat Nikola Lakić izjavio je da BIA nema zakonske nadležnosti da studente i građane poziva na "prijateljske razgovore".
Brnabić opet o tome ko i šta stoji iza studentskih blokada: To je puč, pokušaj državnog udara
26.12.2024.•
56
Funkcionerka SNS Ana Brnabić izjavila je da sve što se čuje i preduzima tokom studentskih protesta kao recept koristi "Blokadnu kuharicu".
Komentari 6
/
Mile
H
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar