Srbija jedna od zemalja koja izvozi oružje u ratna područja - uprkos ugovoru
Ugovor o trgovini oružjem potpisalo je 115 članica UN i one ne bi smele da izvoze oružje u konfliktna područja, ali se toga skoro niko ne pridržava.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Kada se ovih dana u Nemačkoj govori o isporuci oružja, najpre se misli na naoružavanje i podršku Ukrajini u borbi protiv ruske agresije, prenosi Dojče vele.
Gotovo je zaboravljen princip kojeg se držala nemačka politika pre rata u Ukrajini – da se oružje ne isporučuje u krizne regione ili u regione u kojima se vode ratovi, piše DW.
Takođe je palo u zaborav da je Nemačka jedna od 115 zemalja koje su krajem 2014. potpisale Ugovor o trgovini oružjem (engleski: Arms Trade Treaty, ATT) koji je u svetu, u kojem su ojačali nacionalizam i ratno raspoloženje, potpuno nestao iz javne rasprave.
Prošle sedmice u Ženevi je održana konferencija zemalja-potpisnica ATT-a, deseta po redu.
Humanitarna organizacija Amnesti internešnal donosi otrežnjujući zaključak: iako neki od najvećih izvoznika oružja dolaze iz država potpisnica, oni naprosto ignorišu osnovna pravila ugovora.
Izvozom u konfliktne oblasti kao što su Pojas Gaze, Sudan i Mjanmar, ove kompanije doprinose novim patnjama i smrti.
U intervjuu za DW, Matijas Džon, stručnjak Amnestija za naoružanje, podseća na najvažniju funkciju ATT ugovora: "Države se obavezuju da neće odobriti izvoz oružja koji dovodi do kršenja međunarodnih ljudskih prava i humanitarnog prava".
Prema Džonu, još tada, pre deset godina u Njujorku, pedantno su popisane kategorije za vrste oružja na koje bi zabrana trebalo da se odnosi:
"To su, na primer, borbeni tenkovi, borbeni avioni, ratni brodovi, ali i malokalibarsko oružje. Takođe, veliki uspeh sporazuma bio je što su države obavezane da ovu zabranu izvoza primene i na municiju", kaže Džon za DW.
Deset godina kasnije, rezultat ovog ugovora je razočaravajući, piše DW.
Međunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI) naveo je u martu da je globalni transfer oružja između 2019. i 2023. u poređenju s prethodnom petoletkom pao za 3,3 odsto, ali su evropske zemlje istovremeno uvozile 94 odsto više oružja u istom periodu nego u prethodnih pet godina.
Najveći rast, naravno, beleži Ukrajina zbog ruske agresije, prvo na Krimu 2014. godine, a potom i napadom na Ukrajinu u proleće 2022. godine.
Nasuprot tome, u Afriku se izvozi mnogo manje oružja, tako da je u periodu od 2014. do danas ukupna razina trgovine oružjem na globalnom nivou ostala otprilike ista.
Izrael, Gaza, Sudan, Mjanmar
Amnesti navodi tri područja na kojima se posebno krši ugovor.
Na čelu sa Sjedinjenim Državama kao najvećim dobavljačem oružja, nekoliko država nastavlja da opskrbljuje Izrael oružjem, iako postoji dovoljno dokaza da se u ratu u Pojasu Gaze krši međunarodno pravo.
U građanskom ratu u Sudanu (s najvećim brojem interno raseljenih u svetu) Srbija se pojavljuje kao dobavljač oružja, uprkos embargu Saveta bezbednosti UN-a na oružje u regionu Darfur na zapadu zemlje.
I, kako kaže Matijas Džon: "Kina, koja se iznenađujuće pridružila sporazumu o oružju, takođe nastavlja da isporučuje oružje Sudanu."
U Mjanmaru je vojska od preuzimanja vlasti u februaru 2021. nabavila oružje i vojnu opremu u vrednosti od najmanje milijardu američkih dolara. Najveći deo ovog oružja uvezen je iz Kine.
Nešto više od polovine država redovno izdaje izveštaje
Prema Džonu, mnoge države koje su potpisale ugovor nisu se držale drugih obećanja iz ugovora, na primer da bi trebalo transparentno da izveštavaju o odobrenim i obavljenim transakcijama oružja.
"Nešto više od polovine država redovno dostavlja svoja izveštaje. Ostatak moramo da mukotrpno istražujemo, što je veliki problem jer se transakcije oružja često drže u tajnosti", kaže Džon.
I u Nemačkoj je izveštaj Vlade o izvozu oružja naišao na oštre kritike. Ministarstvo privrede objavilo je bilans odobrenog izvoza oružja za prvih šest meseci ove godine.
Prema tome, dopušten je izvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od oko 7,6 milijardi evra. Gotovo dve trećine (4,9 milijardi evra) otišlo je za Ukrajinu.
Među zemljama koje su ove godine uvezle nemačko oružje su i Saudijska Arabija (132 miliona evra), Katar (100 miliona evra) i Ujedinjeni Arapski Emirati (51 milion evra).
Uprkos tome, Džon veruje da su sve nemačke vlade od potpisivanja ATT-a želele i podržavale sporazum i dodaje:
"Nemačka doduše podržava druge države u uvođenju sistema kontrole. Ali to ne znači da se iz Nemačke ne izvozi oružje za koje postoji zabrinutost da doprinosi kršenju ljudskih prava".
Ugovor i dalje nije besmislena stvar
Međutim, prema stručnjaku Amnestija, ATT je još uvek dobar temelj za senzibilisanje javnosti o tome šta je dozvoljeno, a šta je neregulisana trgovina oružjem.
Za ostale ugovore koji nastaju pod krovom Ujedinjenih nacija treba biti strpljiv i čekati da ti ugovori istinski zažive, kaže Džon.
On smatra da bi ATT trebalo nužno dopuniti uvođenjem kazni u slučaju nepridržavanja.
Međutim, ovaj segment još uvek nedostaje, kažu iz DW.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pravna pomoć za radnice Centra za socijalni rad koje nisu htele na miting SNS
05.02.2025.•
0
Inicijativa za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti saopštila je da će obezbediti besplatnu pravnu pomoć za dve radnice Centra za socijalni rad u Gadžinom Hanu.
FOTO: Vučevićeva ostavka stigla u Skupštinu
05.02.2025.•
2
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića.
ANEM zamrzava članstvo u Radnoj grupi za bezbednost novinara
05.02.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je saopštila da se pridružuje novinarskim i medijskim udruženjima koja su u utorak zamrzla učešće u radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Janis Varufakis o protestima u Srbiji: Neka nam studenti pokažu put za dalje
05.02.2025.•
2
Svetski poznati ekonomista i bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis podržao je proteste studenata u Srbiji.
VIDEO: Završen protest podrške prosvetarima u Beogradu - sutra novi, biće predati zahtevi
05.02.2025.•
4
Protest ispred Ministarstva prosvete u Beogradu je završen, uz najavu da će sutra biti održan još jedan.
Sud obustavio deo odluke advokata o štrajku: Naloženo im da rade u pritvorskim i hitnim predmetima
05.02.2025.•
0
Viši sud u Beogradu obustavio je od izvršenja deo odluke Skupštine Advokatske komore Srbije i potpunoj obustavi rada na mesec dana.
Vanja Grbić podržao studente: Oni su snaga potrebni za ozdravljenje
05.02.2025.•
4
Proslavljeni odbojkaš Vladimir Grbić uputio je podršku studentima u Srbiji.
Evrokomesarka Kos uputila pismo građanima Srbije: Potreban inkluzivan dijalog
05.02.2025.•
8
Odgovarajući na bojazni iz Srbije zbog trenutne situacije, evropska komeska za proširenje Marta Kos rekla je da evropska agenda Srbije nudi rešenja za mnoga otvorena pitanja.
Ko je Rod Blagojević koji se sastao sa Vučićem: Od guvernera do zatvora
05.02.2025.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u utorak sa bivšim guvernerom Ilinoisa i bivšim robijašem Rodom Blagojevićem.
Preminuo glumac Dejan Matić
05.02.2025.•
1
Glumac Beogradskog dramskog pozorišta Dejan Matić preminuo je u 61. godini, potvrđeno je Tanjugu u BDP-u.
BIRN: U izgorelom domu za stare bili psihijatrijski pacijenti, čuvao ih nekvalifikovani sin vlasnika
05.02.2025.•
6
Osam osoba starosti između 47 i 92 godine umrlo je u domu "Ivanović" u Barajevu u požaru koji je izbio, kako se sumnja, zbog cigarete ili upaljača jedne od žrtava.
Najmanje desetoro povređenih u sudaru autobusa i automobila kod Negotina
05.02.2025.•
0
Najmanje deset osoba je povređeno u sudaru autobusa i automobila na Kobišničkom putu u Negotinu.
Brnabić: Samo u Srbiji ima kontradiktornost - Vučić nije nadležan, ali jeste kriv
05.02.2025.•
20
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da je Srbija jedina država na svetu u kojoj, kako tvrdi, opozicija ne želi izbore.
VIDEO Više hiljada građana na protestu penzionera u Beogradu: "Studenti su pamet i srce Srbije"
05.02.2025.•
13
Protest penzionera počeo je na Trgu republike u Beogradu, a pridružilo im se više hiljada građana koji podržavaju zahteve studenata u blokadi.
Vučević: Da rasteretim dušebrižnike - pitanje dana kada će moja ostavka biti konstatovana
05.02.2025.•
43
Premijer u ostavci Miloš Vučević rekao je da je pitanje dana kada će njegova ostavka biti konstatovana u Narodnoj skupštini i istakao da je to "nezaustavljiv proces".
Udruženje pedijatara Srbije: "Čini se da će sa ovakvim mladima svetu biti dobro"
05.02.2025.•
1
Udruženje pedijatara Srbije saopštilo je da podržava studentske zahteve i izražava poštovanje prema entuzijazmu, socijalnoj i intelektualnoj zrelosti i istrajnosti akademaca.
Italija vratila soju iz Srbije zbog povišenog nivoa aflatoksina
05.02.2025.•
8
Italija je sedma zemlja koja od početka 2025. godine, preko RASFF sistema za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani, upozorava na povišen nivo aflatoksina u sojinom proteinu i proizvodima iz Srbije
Protest podrške prosvetarima danas ispred resornog ministarstva: Trpe pritiske zbog obustave nastave
05.02.2025.•
8
Na poziv fakulteta u Beogradu na kojima se školuju budući nastavnici, danas će se ispred Ministarstva prosvete održati protest podrške prosvetnim radnicima koji su obustavili rad.
Vučić penzionera sa invaliditetom pitao kada mu je iko više povećao penziju: Pa, desilo se više puta
05.02.2025.•
33
Prošle nedelje prilikom obilaska Rasinskog okruga Aleksandar Vučić razgovarao je sa građanima tog kraja kako bi čuo i, eventualno, brže rešio njihove probleme.
Profesor Banjac: Većina građana se greje na drva, jer je to najjeftinije
05.02.2025.•
8
Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac izjavio je da se više od 50 odsto stanovnika Srbije greje na drva što je i najjeftinije.
Komentari 6
/
Mile
H
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar