Bar petina mladih namerava da se iseli iz Srbije, žele bolji standard i dostojanstveniji život

Trećina mladih veruje da nikada neće moći da kupi stan, a njih 38 odsto veruje da će to moći tek između 30. i 45. godine.
Bar petina mladih namerava da se iseli iz Srbije, žele bolji standard i dostojanstveniji život
Foto: Pixabay
Njih dve trećine (66,4 odsto) i dalje žive u svom rodnom mestu, dok se trećina odselila iz svog mesta - ali samo 14 odsto mladih "čvrsto" ne želi da napusti Srbiju, pokazuje istraživanje koje je sprovela Krovna organizacija mladih Srbije, a koje prenosi Nova ekonomija.
 
Mladi koji su se odselili iz svog rodnog mesta kao najčešći razlog za to navode potrebu za obrazovanjem (45 odsto), a zbog posla je na to spremno njih 22 odsto.
Na pitanje da li planiraju da se isele iz zemlje, 20,9 odsto mladih je navelo da to već planira, njih 28,2 odsto je odgovorilo da namerava, ali da još nije ušlo u sam proces planiranja, dok je 37 odsto mladih reklo da se ne bi odselilo - ali da ne otpisuje tu mogućnost.
 
Gledajući pol, muškarci su u većem procentu odgovorili sa "ne, neću se odseliti" u odnosu na mlade žene. 
 
Zemlje Zapadne Evrope prednjače kao željena destinacija za preseljenje mladih, u čak 62,8 odsto slučajeva.
Mladi ističu viši životni standard kao glavni razlog za odlazak iz Srbije (33,4 odsto), a odmah iza njega je dostojanstveniji život (31,8 odsto), dok su se na trećem mestu, kao i prošle godine, našle bolje javne usluge (14,1 odsto).
 
Gledajući standard, plata koju najveći procenat (54,1 odsto) mladih smatra dovoljnom za pristojan život u Srbiji iznosi preko 130.000 dinara.
 
S druge strane, njih 44 odsto smatra da je za pristojan život neophodna plata od 80.000 do 130.000, a tek 1,9 odsto mladih smatra da je plata do 80.000 dinara dovoljna za pristojan život.
 
Prosečna neto plata za mart 2023. godine u Srbiji je iznosila 85.485 dinara, što dovodi do zaključka da većina mladih smatra da prosečna plata nije dovoljna za pristojan život.
 
S druge strane, mladi koji se ne bi odselili ističu da je glavni razlog porodica (40,3 odsto), oko četvrtine mladih smatra da se može pristojno živeti u Srbiji.
 
KOMS je pitao mlade šta misle o životu na selu i da ga ocene od 1 do 5 - na šta je celokupna ocena ispod tri.
U razmatranje su uzeti uslovi za stanovanje, dostupno obrazovanje, pokrivenost internetom i telekomunikacijama, kao i prilika za kvalitetne poslove - na šta je prosečna ocena oko 2,5.
 
Istraživanje je pokazalo i to da je više od trećine nezaposlenih mladih iz regiona Šumadije i Zapadne Srbije, njih 36,61 odsto. U nešto manjem procentu su nezaposleni u regionu Južne i Istočne Srbije (28,52 odsto), a dodatno manji u regionu Vojvodine (19,92 odsto). Najmanji procenat u ukupnom delu nezaposlenih mladih živi u Beogradu i u regionu Kosova i Metohije, sa malo više od sedam odsto.
  • Vladan

    16.09.2024 15:09
    @Klokan

    Dobra fora, ovde poslove ne rade oni koji su školovani za njih nego oni koji se jače čepulje i glasnije cvile.
  • Klokan

    16.09.2024 13:16
    Dosta više komentara, ko hoće da ide neka ćuti i ode, pa nek' se vrati sa lovom, stanom, kolima, kamionima, avionima, da potvrdi teoriju u praksi.
    Dotle oni koji ostanu njih pustiti da rade poslove koje su izabrali odnosno školovali se za njih.
  • Nemanja

    16.09.2024 10:57
    @Borislav
    Upravo je to dokaz da je Nemačka normalna država, jer tamo ti i tvoji drugari mehaničari morate da radite dva posla da biste zaradili isto kao i ja sa svojom školom i znanjem. Nego ajde da pitamo i šofere, spremačice i zidare šta oni misle, mnogo je bitno za temu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija