Istoričarka o Šapićevim idejama: U Novom Sadu sprečen spomenik kvislinzima, ali Srbija spava

Na neki način je licemerno čuđenje povodom inicijative Aleksandra Šapića za podizanje spomenika Dragoslavu Mihailoviću, izmeštanje groba Tita i uklanjanje spomenika narodnim herojima.
Istoričarka o Šapićevim idejama: U Novom Sadu sprečen spomenik kvislinzima, ali Srbija spava
Foto: 021.rs
Tako za agenciju Beta ocenjuje istoričarka Dubravka Stojanović i dodaje da su ti Šapićevi predlozi "samo finalna faza nečega što je veoma davno počelo" odnosom predsednika Srbije i Jugoslavije 1990-ih Slobodana Miloševića prema Titu i Jugoslaviji.
 
Podsetila je da je taj revizionistički talas u punoj meri zaživeo posle smene Miloševića, 2000. godine, kada su, kako je ukazala, demokratske vlasti želele da "pobede pobednike Drugog svetskog rata i na terenu sećanja".
"Vrlo brzo posle preuzimanja vlasti, promenjena su imena 900 ulica u Beogradu, spomenici su ostavljeni da propadaju,...oslobođenje Beograda (u Drugom svetskom ratu) nazivano je okupacijom", kazala je Stojanović.
 
Rekla je da su se istoričari bunili i protiv zakona o izjednačavanju četnika i partizana, protiv sudskih odluka koje su rehabilitovale četnike i protiv udžbenika.
 
"Već 2002. su izašli prvi udžbenici istorije za četvrti i osmi razred u kojima su zamenjena (istorijska) mesta četnika i partizana", rekla je Stojanović.
Zato je kazala da je danas "čudenje (nad Šapićevom inicijitivom) na neki način licemerno" jer to je, kako je navela, "proces duži od 25 godina".
 
"Stalno smo (istoričari) na ovo upozoravali, ali društvo nije reagovalo. E, sada, da li društvo nije reagovalo jer nije zainteresovano, ili možda nije reagovalo jer se zapravo podržava ta interpretacija istorije i misli da je bilo bolje podržavati četnike, sarađivati s okupatorom, etnički 'čistiti' druge narode - to ostaje da se pita društvo u Srbiji.. Ali ovo (sada sa Šapićem) je samo kruna nečega u čemu su učestvovale sve vlasti", kazala je Stojanović.
 
Ponovila je da je to počeo Milošević, "ali blago" i da je "govorio o izjednačavanju četničkog i partizanskog pokreta, što istorijiski nije moguće".
 
Dubravka Stojanović smatra da je "najveći talas takve politike bio za vreme demokrata", početkom 2000-tih godina, a sada to "nastavljaju ministar kulture Nikola Selakoviić kroz svoje aktivnosti i Šapić".
 
"To je proces za koji bih čak mogla da kažem da imamo konsenzus na nivou vlasti prethodnih više od 25 godina... i društvo mora da razmisli šta će s tim da uradi", kazala je Stojanović.
Navela je da su se "ljudi u Novom Sadu pobunili i sprečili podizanje spomenika kvislinzima", ali "Srbija na ovu temu spava".
 
"Sada Srbija mora da priihvati posledice da li će to spavanje za nju značiti potpunu saglasnost sa kolaboracijom, sa okupatrorom, ili je to deo opšte ravnodušnosti u kojoj živimo i koja omogućava da svaka vlast 'divlja' kako god joj padne napamet", rekla je Dubravka Stojanović.
  • milovan novi sad

    21.09.2024 11:15
    Svoga posla
    Svoga posla i Šapić i njemu slični.
    Pa on je uspeo, da zamalo upropasti najboljeg vaterpolistu na svetu.
    Onda ovo što predlaže nije ni strašno.
    E sad,ovaj mu nije pružio ruku,a za ove predloge bi trebao da dobije nogu.
  • Nemanja

    18.09.2024 10:59
    @@@FeriBot

    Vidim da su neki saradnici okupatora nažalost uspeli da se razmnože pre nego što su dobili šta su zaslužili.
  • S&C

    18.09.2024 05:49
    Politikanti
    Rodjen sam 1960, rastao i ziveo u Titovoj Jugoslaviji. Hvala mu za jednu srecnu, slobodnu i lepu mladost. Kakvu je formulu imao da sve ove danasnje besne kerove drzi na kratkom povocu, ne znam. Znam samo da na ovim prostorima nikad nije bilo toliko godina mira i prosperiteta kao za njegovog vremena. Abdulah Sidran je to najbolje formulisao. " Neka je Jugoslavija bila 100 puta gora nego sto je bila opet je 100 puta bolja od svih ovih sranja sto su od nje nastala ".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija