Obavezni vojni rok: "Pumpanje nacionalnih mišića" usred političke krize zbog Kosova i Rio Tinta

Uvođenje obaveznog vojnog roka u trajanju od 75 dana moglo bi se posmatrati kao propagandno sredstvo za slanje političkih poruka, kako građanima Srbije, tako i širem regionu.
Obavezni vojni rok: "Pumpanje nacionalnih mišića" usred političke krize zbog Kosova i Rio Tinta
Foto: 021.rs
Međutim, prema mišljenju sagovornika Danasa, ova inicijativa više je usmerena ka prikrivanju političkih i diplomatskih neuspeha vlasti.
 
U aktuelnom političkom kontekstu, ona se može shvatiti kao pokušaj da se pažnja javnosti skrene s gorućih pitanja, poput situacije na Kosovu.
 
Fokusiranjem na "nacionalni interes" i bezbednost, vlasti potencijalno marginalizuju ključne probleme, piše Danas.
Ovaj potez bi, takođe, mogao biti shvaćen kao populistički gest namenjen povećanju rejtinga vladajuće partije.
 
Dragomir Anđelković, politički analitičar, smatra da je uvođenje vojnog roka deo "Vučićeve lažne patriotske propagande". On dodaje da Srbi, po tradiciji, vole vojsku, pa se teme poput nabavke oružja i uvođenja vojnog roka koriste za manipulaciju javnim mnjenjem. Ističe i da će vlast obavezni vojni rok iskoristiti kao alat za pritisak na političke protivnike.
 
"Roditelji čija će deca biti regrutovana, ili oni koji su deo rezervnog sastava, biće izloženi strahu i pritiscima. Autoritarni režim je spreman na ucenjivanje i zastrašivanje, te je ovakva odluka veoma opasna", zaključuje Anđelković.
Cvijetin Milivojević, politikolog, ukazuje da mnoge evropske zemlje, članice i nečlanice NATO-a, imaju obavezan vojni rok. On odbacuje interpretacije koje najavu uvođenja vojnog roka tumače kao znak pretnje bilo kojoj od zemalja regiona
 
"U regionu nema zemlje sa kojom bi Srbija mogla da ratuje. Samo Bosna i Hercegovina nije članica NATO-a", ocenjuje Milivojević za Danas.
 
Milivojević dodaje da se ova odluka može posmatrati kao "pumpanje nacionalnih mišića", posebno u svetlu političke krize koju vlast ima sa svojim biračima zbog Kosova i Rio Tinta.
 
"Vlast uvek pokreće ovakve teme kada joj rejting pada", naglašava on.
 
Milivojević dalje komentariše da se retorika vraćanja tradiciji i veličanja vojske oslanja na istorijske narative, te da trenutak uvođenja ovakve odluke nije slučajan.
 
Smatra da vlast time pokušava da zamagli neuspehe u spoljnoj politici i neuspehe srpske diplomatije. Ističe da u proteklome priodu svedočimo sprovođenju odrednica Ohridskog sporazuma, o kojem se narodu od janura 2023. godine predočava da "ništa nije potpisano", te da ništa još ne može biti ni sprovedeno.
Cvijetin Milivojević podvlači da se, kada je u pitanju uvođenje obaveznog vojnog roka, radi o instituciji koja uživa veliko poštovanje građana, te da nije iznenađujuće što vlast povremeno obećava ponovno uvođenje vojnog roka radi pridobijanja simpatija. Takođe, dovodi u pitanje da li 75 dana predstavlja dovoljno vremena za kvalitetnu obuku.
 
"Dobro je što ljudi koji izađu iz vojske uglavnom žele da nikad više ne vide oružje", zaključuje Milivojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Bojan

    23.09.2024 11:41
    To se slažem, i mene za tebe i tvoju porodicu još više boli ku*ac i nisam lud da rizikujem zarad vaše bezbednosti da biste nam posle samo zaboli nož u leđa. Ne znam ni ja odakle ikome ideja da ćemo u ratu biti na istoj strani sa novosadskim kvislinzima, no itekako smo spremni da vas sve smestimo tamo gde pripadate!
  • Bojan

    20.09.2024 12:46
    @Mikica

    Za zemlju me boli ku*ac, a porodicu ću prvo da branim od vas. Odakle više koji moj dolaze te fiks-ideje da bi ratovali na istoj strani????
  • Baba Vanga

    18.09.2024 22:13
    Deco,kad polećedu oni predsednikovi leteći taxiji? Jel će to da bude skoro?Matora sam,a predsednik je reko da će to da bude, nemam još puno vremena,ja bi da se provozam s tim

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija