Dan kada je sve gorelo: Peti oktobar - 24 godine kasnije

Danas se navršavaju 24 godine od masovnih demonstracija u Beogradu kojima je 5. oktobra 2000. godine okončana vladavina predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića (1941-2006).
Dan kada je sve gorelo: Peti oktobar - 24 godine kasnije
Foto: Miljan Čubranović
Petooktobarski protest u centru Beograda je organizovan pošto je Izborna komisija osporila pobedu kandidata Demokratske opozicije Srbije Vojislava Koštunice na izborima za predsednika SRJ održanim 24. septembra.
 
DOS je pozvao građane da se 5. oktobra 2000. okupe ispred Savezne skupštine i suprotstave izbornoj krađi, koju je Savezna izborna komisija sprovela po nalogu Miloševićevog režima.
DOS je ultimativno zatražio da Slobodan Milošević do četvrtka, 5. oktobra u 15 časova, prizna izbornu volju građana izraženu na saveznim, predsedničkim i lokalnim izborima održanim 24. septembra.
 
Zahtevano je i da generalni direktor, glavni urednik i uređivački kolegijum Radio-televizije Srbije podnesu ostavke, da RTS promeni uređivačku politiku i omogući objektivno informisanje o zbivanjima u Srbiji.
Savezna izborna komisija je saopštila da je Koštunica osvojio 49 odsto glasova, a njen predsednik Borivoje Vukičević je izjavio da su privedene kraju pripremne radnje za drugi krug predsedničkih izbora 8. oktobra.
 
Koalicija 18 opozicionih stranaka je tvrdila da je njihov kandidat osvojio 52,54 odsto glasova i odbacila mogućnost održavanja drugog kruga.
 
Predsednički kandidat DOS-a zatražio je od Slobodana Miloševića da prizna poraz u prvom krugu predsedničkih izbora i ukazao na opasnost izbijanja otvorenih sukoba u Srbiji.
 
Dolazak demonstranata u Beograd iz cele Srbije 
 
Pristalice DOS-a su od ranog jutra pristizale u Beograd iz cele Srbije, predvođene opozicionim liderima, a policija je bezuspešno pokušavala da zaustavi kolone demonstranata na lokalnim i regionalnim putevima.
 
Demonstrirao je veliki broj građana, a grupa ljudi je, oko 15.35 stati, kroz prozor ušla u zgradu parlamenta.
 
Tokom sukoba policije i demonstranata čula se i pucnjava iz vatrenog oružja, a policija je bacila suzavac u blizini zgrade Radio-televizije Srbije, dok je bager krenuo da se probije do ulaza.
 
Zgrada RTS-a u Takovskoj ulici je potom zapaljena, a redovni program RTS-a je prestao da se emituje posle 17 časova.
 
Policajci iz stanice u Ulici Majke Jevrosime položili su oružje i priključili se demonstrantima.
 
Vojislav Koštunica obratio se predveče građanima sa terase Skupštine Grada Beograda, a potom i preko RTS-a.
Noć iščekivanja
 
Demonstranti su tokom cele noći bili u centru Beograda, slaveći pobedu, ali i strepeći od moguće intervencije vojske i drugih bezbednosnih formacija bivšeg režima.
 
U protestima je poginula aktivistkinja DSS-a Jasmina Jovanović iz Miloševca kod Velike Plane, koja je nesrećnim slučajem pala pod točkove kamiona. Momčilo Stakić iz Krupnja preminuo je od posledica srčanog udara.
 
Tokom protesta povređeno je 65 ljudi.
 
Slobodan Milošević je 6. oktobra priznao izborni poraz, a Vojislav Koštunica je 7. oktobra položio zakletvu pred poslanicima Savezne skupštine i postao predsednik SRJ.
 
Šta posle?
 
Koštunica koji je kao kandidat DOS-a izabran za predsednika SRJ, povukao se iz politike, a premijer Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. ispred Vlade Srbije.
 
Slobodan Milošević umro je 2006. godine u pritvorskoj jednici Haškog tribunala tokom suđenja prvobitno 1999. optužen za ratne zločine tokom rata na Kosovu, a potom i za genocid, deportacije, ubistva, progone na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi i mnoge teške ratne i druge zločine u BIH.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Citalac

    06.10.2024 01:45
    ex YU bajka
    Interesuje me da li ovi što se sećaju SFRJ pričaju deci kako:
    Smo imali najgora kola na svetu i to tek poneko
    Kako smo imali pasoš što prelazi grane a putovali do trsta u šverc jer za dalje nikad para nismo imali
    Da smo imali par domaćih brendova i patili za stranim proizvodima
    Da smo se vozili par-nepar
    DA usrane kafe nismo imali
    da su restrikcije struje bile ko dobar dan
    da smo nosili najgrđu garderobu
    patike bre nismo imali
    da su nam fabrike vodili vozači i čistačice
    da smo u vojsci gulili krompir godinu dana
    sve je bilo krš i katastrofa
    ajde dosta više sa tom SFRJ i nepostojećim standardom.
  • Antuntun

    05.10.2024 13:37
    Misliš na nasilno otimanje vlasti posle krađe na izborima od strane te vlasti i ubistva potencijalnog kandidata na izborima, takođe od strane te iste vlasti? Vidiš, trebalo je da bude mnoooogo gore nakon čitave decenije zla koju su nam priredili. Trebalo je da rade preki sudovi, lustracija se morala podrazumevati, kao i višedecenijske kazne zatvora za zlotvore i oduzimanje imovine. Najveća sramota ovog naroda su Milošević, Mira, Šešelj, Vulin, Vučić i ostala zla bulumenta oko njih. Otresti tu ekipu je bila stvar zdravog razuma. Prvo su ih počistili na izborima, pa kad su ovi izbore pokrali, morala je da radi i motka. I morala bi da radi ponovo.
  • misni

    05.10.2024 13:29
    @Antuntun
    Slažem se, da je 5. oktobra uspostavljena apsolutna diktatura i fašizam u kojem bi se redom streljali svi neistomišljenici, zaista bi jedni političari sedeli u zatvoru a drugi krali za sebe, DB i policija bili očišćeni od jednih i zamenjeni još gorim zločincima, a vi danas uživali u jednoumlju koje ste uspostavili u kojem niko ne sme da izrazi svoje mišljenje.

    @Boza Bogdanovic
    Predlažem da već danas nad vama, vašom porodicom i vašom imovinom bude uveden protektorat i da nemate pravo da se pitate ni za šta. Siguran sam da ćete se složiti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija