Koliko nas je koštala sporna platforma "Zdravitas" protiv koje se bune prosvetari

Sistem za praćenje fizičkog razvoja učenika "Zdravitas" poreske obveznike koštao je 35 miliona dinara bez PDV-a (42 miliona dinara sa PDV-om, odnosno oko 350.000 evra).
Koliko nas je koštala sporna platforma "Zdravitas" protiv koje se bune prosvetari
Foto: Pixabay
"Zdravitas" pribavlja podatke o zdravlju učenika, od trećeg razreda osnovne škole do završetka srednje škole, a posao izrade softverskog rešenja dobili su Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Fakultet organizacionih nauka, Saga doo Beograd i PortalMaster Solutions doo, piše Nova ekonomija.
 
Tender za ovaj posao je raspisan u maju, ugovor je dodeljen krajem juna, a portal je u međuvremenu i lansiran.
Naručilac "Zdravitasa" bila je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, a njime upravlja Ministarstvo prosvete.
 
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović "Zdravitas" je najavila krajem avgusta ove godine, uz objašnjenje da će preko njega ministarstvo "pravovremeno uočavati i otklanjanjati eventualne nepravilnosti kod dece".
Ona je tada objasnila da se radi o projektu sa Ministarstvom zdravlja i da će se kroz ovu platformu pratiti motorni razvoj dece sa uticajem na kogniciju emocije i ostale komponente ličnosti dece uzrasta od trećeg razreda do završetka srednje škole.
 
Ona je tada u intervjuu rekla da su u projekat uključeni školski pedagozi, psiholozi i lekari i kazala da "rana detekcija u 70 odsto slučajeva kod preduzetih stručnih mera popravlja poteškoću koju dete ima".
 
"Zdravitas" je dospeo u žižu javnosti nakon što su se pobunili prosvetni sindikati koji ga kritikuju iz više razloga. 
 
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pokrenuo je postupak vanrednog inspekcijskog nadzora nad Ministarstvom prosvete, zbog sumnje da se ovom platformom krši Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.
 
Javnost je o tome obavestio Nezavisni sidnikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), na čiju inicijativu je i pokrenuta provera potencijala za zloupotrebe prilikom obrade podataka o zdravlju maloletnih lica.
 
Kako su naveli u predstavnici sindikata u kojima su prosvetni radnici, u bazu podataka "Zdravitasa" se pohranjuju JMBG i učenika i roditelja, jedinstven obrazovni broj đaka, ali i pol, visina i masa deteta, masna komponenta telesnog sastava, trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine i niz drugih podataka koji se mere na časovima fizičkog.
Povodom projekta "Zdravitas", NSPRS je takođe od Ministarstva prosvete zahtevao i dodatna pojašnjenja: sa koje budžetske pozicije će se isplaćivati dodatni rad nastavnika čije angažovanje se zahteva u sprovođenju projekta "Zdravitas", koja će fizička i pravna lica imati pristup podacima prikupljenim u okviru projekta i koje mere su planirane i do sada preduzete da bi se pojedinačni i zbirni podaci prikupljeni tokom projekta "Zdravitas" zaštitili od zloupotrebe, odnosno korišćenja od strane neovlašćenih lica.
 
Oni su podsetili da ovaj projekat zahteva dodatno radno angažovanje nastavnika, "što se mora regulisati aneksima ugovora o radu i adekvatnim plaćenjem".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Proka

    09.10.2024 14:25
    @Milan.M
    Evo linka sa Ugovorom:
    https://jnportal.ujn.gov.rs/contract-eo/533414
  • Pastor

    09.10.2024 14:21
    @Sdragan
    I ja ne mogu da verujem da neko veruje ministarstvu s koca i konopca, koje je nesposobno za bilo šta pozitivno.
    Bot ili naivac, druge nema ...
  • Milan M.

    09.10.2024 13:20
    Идентитет
    Само нам нисте открили идентитет тј. име власника поменутих фирми. Да ли је још неко покушао да конкурише и како су новци распоређени. Нешто не верујем да је факултет много добио. Класична муљавина.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija