Nastavnici i vaspitači u štrajku: U novosadskim školama skraćeni časovi od 13. do 15. novembra

Članovi reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika, od ponedeljka, 4. novembra stupaju u zakonski štrajk. Štrajkuju i zaposleni u vrtićima.
Nastavnici i vaspitači u štrajku: U novosadskim školama skraćeni časovi od 13. do 15. novembra
Foto: 021.rs
Štrajk će se prvo održati na području školskih uprava Beograd i Požarevac sprovodi skraćenjem časova na 30 minuta, do 8. novembra, javlja Danas.
 
Po školskim upravama štrajk od 30 minuta će se sprovoditi po ranije utvrđenom rasporedu: posle školskih uprava Beograd i Požarevac, nastava će biti skraćena u školama s područja ŠU Novi Sad, Zrenjanin, Sombor i Valjevo od 13. do 15. novembra, budući da je 11. i 12. novembra jesenji raspust za učenike, a 11. novembar je za zaposlene neradni dan zbog državnog praznika Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Od 18. do 22. novembra časovi će biti skraćeni u školama na području ŠU Kragujevac, Čačak, Kraljevo i Užice, a od 25. do 29. novembra u školskim upravama Niš, Kruševac, Jagodina, Leskovac i Zaječar.
 
Na koji način će se u obrazovnim ustanovama sprovoditi štrajk navedeno je u uputstvu koje su četiri reprezentativna sindikata prosledila svim svojim članovima, a ono podrazumeva da se počevši od 4. novembra neće držati dodatna, dopunska nastava i časovi odeljenjskog starašine, a zaposleni neće prisustvovati sednicama odeljenjskih i nastavničkih veća, piše Danas.
 
Kako je Danas pisao, ovaj model "zonskog", odnosno "cirkularnog" štrajka preuzet je iz drugih zemalja, a posebno je dao rezultat u Hrvatskoj. Time se štedi energija štrajkača i istovremeno plate, jer ako dođe do odbijanja od dnevnica, prosvetarima neće biti zakinuta velika količina novca.
Po ranijoj odluci reprezentativnih sindikata, zaposleni nisu dužni da unose podatke u informacioni sistem "Zdravitas", navodi se u obaveštenju članovima.
 
Uputstvo sindikata o postupanju tokom štrajka predviđa i da se radno vreme zaposlenih koji nisu u neposrednoj nastavi skraćuje za trećinu, a predškolske ustanove, koje su članice nekog od reprezentativnih sindikata, primaće decu od 9 časova.
 
Snežana Romandić, predsednica Unije sindikata škola Beograda, koja je deo Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, za Danas kaže da će sindikati pokušati da izvrše pritisak na nadležne da dođe do nekake ponude ili pregovora tokom kojih će oni prestati da se ponašaju bahato kao do sada, po principu uzmi ili ostavi.
 
"Od početka razgovora na temu statusa zaposlenih u školama nemamo dijalog, imamo samo monologe, bilo da nas pozovu i izdeklamuju šta imaju ili se obrate preko medija i iznesu ponudu. Pratićemo kada će doći do usvajanja budžeta za narednu godinu i da li će biti pritisaka od strane direktora škola prema zaposlenima. Očekujemo ih", kaže Romandić.
 
Šta su zahtevi prosvetara, a šta nudi Vlada?
 
Glavni zahtev prosvetnih radnika je da Vlada ispuni ono na šta se obavezala u protokolu koji je pre godinu dana potpisala sa sindikatima – da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom od 1. januara 2025.
 
Vlada, s druge strane, nudi povišicu od 11 odsto za sve zaposlene u obrazovanju i predškolskim ustanovama, kao i isplatu jednokratne pomoći od 15.000 dinara koju bi početkom januara dobili svi sektori, sem visokog obrazovanja.
 
Takođe je ponuđeno povećanje naknade za razedno starešinstvo za jedan procenat, što su sva četiri sindikata odbila.
 
Prethodno, država je najavila da će povećanje za nastavnike biti 12 odsto, a za sve ostale osam procenata, što je za sindikate takođe bilo neprihvatljivo.
Štrajk i u vrtićima
 
Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja Srbije, najbrojnija sindikalna organizacija u predškolstvu, odbacila je ponudu Vlade da se svim zaposlenim u obrazovanju zarade povećaju za 11 odsto od 1. januara, kao i da im bude isplaćena jednokratna pomoć od 15.000 dinara, čime su se pridružili prosvetnim radnicima, koji takođe od 4. novembra započinju štrajk u zakonskim okvirima, piše Danas.
 
"Našim sindikalnim organizacijama smo dali prostora da se pridruže prosveti u štrajku do ispunjenja zahteva od 4. novembra, uz poštovanje minimuma procesa rada. Podržali smo i zahtev za izmenu Krivičnog zakonika u smislu bolje zaštite prosvetnih radnika i insistirali smo na preciznijem određenju kojim će jasno biti obuhvaćeni svi nivoi prosvete, uključujući i predškolske ustanove", kaže Bosilja Jovanović, predsednica Samostalnog sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
 
Ona je ranije za Danas pojasnila da štrajk u skladu sa zakonom podrazumeva obezbeđivanje minimuma procesa rada u vrtićima, koji određuje svaka lokalna samouprava za predškolske ustanove sa svoje teritorije.
 
Kaže da je predlog sindikata da se, tamo gde nema definisanog minimuma procesa rada, primeni model da 30 odsto objekata i 30 procenata zaposlenih rade, a ostali ne.
 
Ona dodaje da je sindikat uputio uputio niz prijava Inspektoratu za rad protiv opština i gradova koji su odbili da definišu minimum procesa rada kako bi zaposlenim u predškolskim ustanovama, čiji su osnivači, omogućili zakonsko pravo na štrajk.
 
Samostalni sindikat traži povećanje cene rada za 21 odsto i korekciju koeficijenta koja treba da obezbedi da plata tehničkog osoblja bude iznad mininalne zarade.
  • Posmatrac

    10.11.2024 12:27
    Auuuuu @Milovan-e
    Milovane ti si neki bas ozlojodjen lik. Ne mogu reci covek. Da si covek ne bi pisao tako bljutave komentare na svaki tekst o strajku. Da imas decu i da ih volis, a da nisi "drug clan-bot" drugu bi ti pesmu pevao Milovane. Zahvaljujuci vama podanima sve vredno u ovom drustvu se privlaci kroz blato. Eto, budi ti profesor Mile. A, ne moze? Da za to treba imati obrazovanje, znanje i biti covek. A ti nista od toga nemas Mile moj.
  • Milovan

    04.11.2024 11:20
    Milina čas 30 minuta ili ga u opšte nema,što znači u najgorem slučaju po nastavnike 3 sata dnevno a u tom će i zimski raspust,kud ćeš bolje.
  • Steva

    04.11.2024 09:36
    Pošto ne štrajkuju u vreme jednog od raspusta jer tada ne rade,dane koji štrajkuju im odbiti od dana raspusta,ima ih dovoljno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija