Legija ostaje u zatvoru, Viši sud odbacio molbu za uslovni otpust

Viši sud u Beogradu odbacio je molbu za puštanje na uslovni otpust osuđenog bivšeg komandanta Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorada Ulemeka Legije.
Legija ostaje u zatvoru, Viši sud odbacio molbu za uslovni otpust
Foto: Screenshot (Youtube/Insajder)
Molbu u je tom sudu podneo njegov branilac Aleksandar Kovačević, potvrđeno je za N1 u Višem sudu u Beogradu.
 
Bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija u zatvoru je proveo 20 godina i šest meseci, što je nešto više od polovine kazne koju izdržava u zatvoru u Požarevcu.
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu je najpre zaključilo da nisu ispunjeni uslovi za podnošenje molbe, s obzirom na to da osuđeni nije izdržao dve trećine kazne zatvora na koju je osuđen.
 
Po stavu suda, primena blažeg zakona na učinioca krivičnog dela moguća je samo dok se određeni krivični postupak ne okonča pravnosnažno.
To znači da se u slučaju uslovnog otpusta primenjuju odredbe onog zakona koji važi u momentu izdržavanja kazne, a ne u vreme izvršenja krivičnog dela.
 
U konkretnom slučaju Ulemeka Legije, kako podseća N1, u vreme izvršenja krivičnog dela Krivični zakonik je propisivao da se osuđenik može uslovno otpustiti nakon izdržane polovine kazne.
 
Sud je i to imao u vidu, ali smatra da se na uslovni otpust primenjuje ona odredba Krivičnog zakonika koji važi u vreme izvršenja kazne, što znači da je potrebno da osuđenik izdrži dve trećine kazne zatvora da bi se uopšte podnela molba za uslovni otpust.
 
Inače, protiv ove odluke dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu.
 
Milorad Ulemek Legija osuđen je na ukupno 160 godina zatvora u postupcima za ubistvo premijera Zorana Đinđića, bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića, pokušaj ubistva lidera SPO Vuka Draškovića, četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali, kao i za zločine "zemunskog" klana, ali je po tadašnjem zakonu maksimalna kazna koju može da izdrži bila upravo 40 godina, a zakonski sistem Srbije ne predviđa sabiranje kazni po različitim presudama.
 
Kazna doživotnog zatvora uvedena je tek decembra 2019. godine, izmenama Krivičnog zakonika (KZ) iz te godine.
 
Osim za Milorada Ulemeka, advokat Kovačević je molbu za uslovni otpust podneo i za pripadnika JSO Branka Berčeka, kog takođe zastupa.
Viši sud u Beogradu je doneo istu odluku i u njegovom slučaju.
 
Berček je u zatvoru u Požarevcu proveo 21 godinu i sedam meseci, a osuđen je kao izvršilac ubistva Ivana Stambolića, koji je nestao u avgustu 2000. godine, a slučaj je razrešen u toku akcije "Sablja" 2003. godine, posle ubistva premijera Đinđića.
  • Hattori Hanzo

    15.11.2024 15:53
    Zagrobni zatvor
    ..za ovog mostruma bih propisao kad se upokoji, da mu se nezna grob, kao i onom ratnom zločincu Draži Mihailoviću..
  • Profa

    15.11.2024 15:27
    Samo nam on fali na slobodi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.