Univerziteti: Predlog o dolasku stranih fakulteta u Srbiju diskriminiše domaće ustanove

Konferencija univerziteta Srbije zatražila je da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Univerziteti: Predlog o dolasku stranih fakulteta u Srbiju diskriminiše domaće ustanove
Foto: 021.rs
Tim predlogom se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad ministarstva prosvete.
 
Iz ove dopune Zakona, kako navode univerziteti, proizilazi da će inostrana visokoškolska ustanova poslovati na teritoriji Srbije bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što tumače kao krajnje diskriminišuću odredbu prema domaćim univerzitetima.
"Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konkretnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa", navode.
 
Konferencija univerziteta smatra i da odredba po kojoj bi se inostrana visokoškolska ustanova finansirala iz sredstava budžeta, u situaciji kada se radi na novom modelu finansiranja u visokom obrazovanju, dovodi u pitanje dosadašnje napore preduzete u tom smislu.
"Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje", navodi Konferencija univerziteta Srbije.
 
Apelovali su da predlog bude povučen iz skupštinske rasprave dok ne bude na odgovarajući način analiziran i u formalnom, i u skupštinskom smislu, jer je sačinjen bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova.
 
Ministarstvo: Biće podstaknuta konkurentnost
 
Predlogom izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji je vlada uputila u skupštinsku proceduru, stvaraju se mogućnosti da se kvalitetni studijski programi sa inostranih univerziteta realizuju u Srbiji, kažu za Tanjug u Ministarstvu prosvete.
 
Kako navode, o tome koji će univerziteti doći, može se govoriti tek kada se usvoji zakon, a na osnovu zainteresovanosti stranih ustanova.
 
"Za sada interesovanje su pokazali pojedini tehnički fakulteti, fakulteti društvenih nauka, kao i menadžmenta sa univerziteta iz Italije i Nemačke", preciziraju u ministarstvu.
 
Oni tvrde i da nema reči o gašenju državnih fakulteta, već da će ovim izmenama biti podstaknuta konkurentnost i kvalitet programa u visokom obrazovanju.
 
"Interes je da se u državi zadrže mladi, odnosno da im se pruži mogućnost da studiraju inostrane programe u Srbiji", navode u ministarstvu.
 
Predložene dopune zakona predviđaju da se dozvola za rad inostranoj visokoškolskoj ustanovi može izdati za izvođenje osnovnih, master i doktorskih studija na osnovu sporazuma koji Ministarstvo potpisuje sa inostranom visokoškolskom ustanovom.
 
Prema predlogu, osnovni uslov za izdavanje dozvole za rad je da je inostrana visokoškolska ustanova akreditovana u državi u kojoj ima sedište, a ima predstavništvo u Srbiji.
  • Куп је битан

    16.11.2024 22:56
    Ово је последња прилика да се покрену протести на универзитетима.
  • B

    16.11.2024 22:50
    B
    Domaće ustanove su propale i sve do jedne su korumpirane! Verujem da ce se dolaskom stranih promeniti i izaci kvalitet samo sto fakultetsko obrazovanje bice privilegija samo za materijalno imućne.
  • Bane

    16.11.2024 22:37
    Stop
    A onda da im dođu privatni fakulteti iz republike Srpske i završe posao urušavanja srpskog obrazovanja, biće diploma za sve , republika Srpska ima najmanje 20 privatnih univerziteta a samo Bijeljina 7

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija