Akademci kritikuju "nakaradno" dovođenje stranih fakulteta, ministarka kaže - demografska mera
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je kritikovala Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolazak stranih fakulteta u Srbiju.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ova mreža je zatražila da predlog zakona bude povučen iz skupštinske procedure.
MASA je u saopštenju navela da se tim predlogom namerava dozvoliti inostranim visokoškolskim ustanovama izvođenje studijskih programa u Srbiji, na sva tri nivoa studija, bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi izdavalo Ministarstvo prosvete.
Dodaje se i da novim predlogom izmene Zakona država predviđa mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine (studenata državljana Srbije), kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.
"Na ovaj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete dok, s druge strane ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji", piše u saopštenju.
Dodali su i da zvuči gotovo neverovatno da je u trenutku kada nema novca da pokrije ni materijalne troškove domaćih visokoškolskih ustanova, država spremna da deo budžetskih sredstava namenjen visokom obrazovanju u Srbiji daruje stranim visokoškolskim ustanovama.
"Ukoliko bi ovakav nakaradan predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju prošao, to bi verovatno bio jedinstven primer jedne zemlje koja direktno guši svoje visoko obrazovanje, a koje je temelj razvoja svake normalne države", dodaje se.
Napomenuli su da "ostaje da se nagađa kakvi motivi stoje iza jednog ovakvog predloga" i ocenili da "oni svakako nadilaze tobožnju brigu za domaće studente koji odlaze u inostranstvo da studiraju".
Dodali su da je "davanje jednog ovakvog obrazloženja, bez ikakve analize niti kvantitativnih pokazatelja u najmanju ruku sumnjivo", te ukazali da će pre biti "da je ovo još jedna u nizu osveta visokom obrazovanju u Srbiji onih koji od njega nisu profitirali onako kako su očekivali".
"Jedno je uspostaviti političku kontrolu nad institucijama u Srbiji, ali sasvim drugo je očekivati da će se prečicom dolaziti do fakultetskih diploma domaćih svetski prepoznatih i priznatih fakulteta", naveli su.
Smatraju i da je "očigledno da u situaciji kada takvih prečica još uvek nema i kada su alternative u vidu većine domaćih privatnih fakulteta nezadovoljne za ambicije nove političke elite u Srbiji, ovakav predlog predstavlja pokušaj da se...dođe do toliko željenih diploma" iza kojih, kako su ukazali, neće stajati rad i zalaganje već gola moć i sitnosopstvenički interes.
Najavili su i da će, ukoliko zakonski predlog ne bude povučen iz pedure, pokrenuti široku akciju akademske neposlušnosti "kako bi se sprečilo destruktivno delovanje nosilaca vlasti u Srbiji".
Prethodno je Konferencija univerziteta Srbije zatražila da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Sada je i Sindikat obrazovanja Srbije, koji je reprezentativni sindikat zaposlenih u visokom obrazovanju, podržao zahteve Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) za povlačenje iz skupštinske procedure Predloga izmena Zakona o visokom obrazovanju.
Tim predlogom se, ocenujuje sindikat, daje mogućnost da bez adekvatne procedure, javnog uvida i javne rasprave, inostrane visokoškolske ustanove izvode studijske programe na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete.
"Predložena dopuna je sačinjena bez rasprave sa predstavnicima visokog obrazovanja, visokoškolskih ustanova i sindikata obrazovanja Srbije. Predloženom dopunom zakona omogućava se da inostrane visokoškolske ustanove mogu da dobiju dozvolu za rad i da država iz budžeta finansira troškove studiranja naših državljana čime se nacionalni sistem visokog obrazovanja ozbiljno urušava", navodi se u saopštenju Sindikata obrazovanja Srbije.
Oni zahtevaju da dopuna bude povučena iz skupštinske rasprave imajući u vidu da država ne izmiruje sve svoje obaveze koje se odnose na visokoškolske ustanove, a namerava da uvede finansiranje stranih fakulteta kao nelojalne konkurencije, čime dovodi u pitanje napore Radne grupe u dosadašnjem rešavanju dugogodišnjih problema finansiranja visokog obrazovanja.
Đukić Dejanović: Zdrava konkurencija i demografska mera
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da će strani fakulteti Srbiji biti zdrava konkurencija domaćim, te da se time postiže kompetitivni i zdrav razvoj zajedništva u visokom obrazovanju.
Đukić Dejanović je, govoreći o predloženim izmenama Zakon o obrazovanju, kazala da dovođenje stranih fakulteta u Srbiju predstavlja i jedan vid demografske mere, jer, kako je ukazala, "mladi koji odu na školovanje u inostranstvo često tamo ostaju i zasnivaju porodice".
Ona je komentarišući navode da za strane fakultete neće biti potrebna akreditacija, izjavila da će oni samo biti locirani u Beogradu, ali da neće ulaziti u državni sistem obrazovanja.
Kazala je i da bi se time pružila prilika mladim ljudima da ne moraju da plaćaju stan, hranu i boravište ukoliko žele da se školuju na stranim univeriztetima.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pepko povukao još jedan proizvod jer nije bezbedan
18.11.2024.•
2
Kompanija Pepko povukla je još jedan proizvod sa tržišta jer ne ispunjava bezbednosne standarde, saopšteno je iz te kompanije.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
18.11.2024.•
6
Nova sedmica je pred nama, a tu je i novi 021.rs dnevni kviz znanja.
Nastavlja se cirkularni štrajk prosvetara: Na redu Kragujevac, Šumadija i centralna Srbija
18.11.2024.•
2
Od jutros se, u organizaciji četiri reprezentativna sindikata, nastavlja štrajk prosvetnih radnika u Kragujevcu, Šumadiji i centralnoj Srbiji.
Predsednik Kazahstana danas stiže u dvodnevnu posetu Srbiji
18.11.2024.•
0
Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev stiže danas posle podne u dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji gde će mu domaćin biti predsednik Aleksandar Vučić.
"Saobraćaj u Srbiji bezbedniji nego pre 40 godina": Ali i dalje čitave porodice ginu na putevima
18.11.2024.•
12
Saobraćaj u Srbiji mnogo je bezbedniji nego pre 30 ili 40 godina, ali naša zemlja i dalje jedna od evropskih zemalja u kojima se u saobraćaju najviše gine.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za nedeljni odmor
17.11.2024.•
8
Nadamo se da odmarate. Da razonoda bude kvalitetnija, tu je 021.rs kviz znanja.
Ekološki ustanak najavio akciju zbog Generalštaba: Kucamo na vrata zarobljenih institucija
17.11.2024.•
1
Pokret Ekološki ustanak saopštio je da će naredne nedelje organizovati akciju "Kucamo na vrata zarobljenih institucija".
Pijan teško povredio 88-godišnjeg čoveka
17.11.2024.•
2
Beogradska policija uhapsila je S.B. (32) zbog sumnje da je ispred jedne pekare na Novom Beogradu, naneo teške povrede 88-godišnjem muškarcu, saopštio je MUP.
Građani pokušali da zaustave kamione kod hotela Jugoslavija
17.11.2024.•
4
Građani okupljeni oko Inicijative "Odbranimo Jugu" danas su ispred hotela Jugoslavija pokušali da zaustave kamione koji su dolazili na gradilište, nakon čega je došla policija i legitimisala ih.
Psiholog i sociolog o tome zašto je Legija za brojne mlade u Srbiji heroj, iako jedva znaju ko je on
17.11.2024.•
4
Pedeset šest hiljada mladih iz Srbije lajkovalo je video snimak objavljen na društvenoj mreži Tiktok kojim se veliča Milorad Ulemek Legija.
Konzervatorka: Generalštabu oduzet status kulturnog dobra iako nije zadovoljen nijedan uslov za to
17.11.2024.•
8
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je da nije zadovoljena procedura da bi se zgradi Generalštaba oduzeo status kulturnog dobra.
Dodik rekao da bi mladići iz Srpske trebalo da služe vojsku u Srbiji: Koliko je to realno?
17.11.2024.•
15
Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti, komentarišu sagovornici Danasa najnoviju izjavu o služenju vojnog roka izrečenu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Pucanje na proslavama: Ilegalna i opasna, ali česta praksa u Srbiji i regionu
17.11.2024.•
17
Pucanje iz vatrenog oružja na slavljima nije redak slučaj u Srbiji. Puca se na svadbama, ispraćajima u vojsku, ali i povodom rođenja deteta i na drugim radosnim događajima.
Magla i poledica otežavaju vožnju, popodne se očekuju gužve u saobraćaju
17.11.2024.•
0
Magla i poledica zbog jutarnjeg mraza na kolovozu otežavaju vožnju, saobraćaj je umerenog intenziteta, a očekuje se pojačanje u popodnevnim satima zbog završetka vikenda, saopštio je AMSS.
Gradovi nabavljaju novogodišnju rasvetu: Kruševac daje 1,5 miliona za ukrase kakve već ima
17.11.2024.•
2
Kruševac je lokalna samouprava koja će ove godine izdvojiti najviše novca za novogodišnju rasvetu. Čak 15 miliona dinara, odnosno blizu 130 hiljada evra, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
Ovo su tri najčešće slave u Srbiji
17.11.2024.•
6
Iako srpski pravoslavni vernici slave tokom cele godine, najviše slava ima u toku jeseni i zime.
Znate li koliko Srbija ima stranaka: Više od 120, a najavljeno osnivanje još jedne
17.11.2024.•
7
Formiranjem Radničke partije koju su najavili narodni poslanici Željko Veselinović i Đorđo Đorđić, Srbija bi dobila 124. političku stranku.
Prodić: Plaćeni turistički aranžmani nisu ugroženi zbog blokade računa YUTA
17.11.2024.•
4
Predsednica Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije Gordana Prodić izjavila je da ranije plaćeni praznični aranžmani nisu ugroženi zbog problema u kome se YUTA našla.
VIDEO: Vučić i Mali radnicima koji grade Expo odneli pljeskavice
16.11.2024.•
45
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da je večeras obišao radnike na gradilištu EXPO.
Univerziteti: Predlog o dolasku stranih fakulteta u Srbiju diskriminiše domaće ustanove
16.11.2024.•
38
Konferencija univerziteta Srbije zatražila je da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Komentari 26
Liman VI
Ladovina
8888
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar