Akademci kritikuju "nakaradno" dovođenje stranih fakulteta, ministarka kaže - demografska mera

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je kritikovala Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolazak stranih fakulteta u Srbiju.
Akademci kritikuju "nakaradno" dovođenje stranih fakulteta, ministarka kaže - demografska mera
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ova mreža je zatražila da predlog zakona bude povučen iz skupštinske procedure.
 
MASA je u saopštenju navela da se tim predlogom namerava dozvoliti inostranim visokoškolskim ustanovama izvođenje studijskih programa u Srbiji, na sva tri nivoa studija, bez ikakvog postupka akreditacije, već samo na osnovu direktnog sporazuma i dozvole za rad koju bi izdavalo Ministarstvo prosvete.
Dodaje se i da novim predlogom izmene Zakona država predviđa mogućnost dodeljivanja budžetskih sredstava za naknadu školarine, odnosno dela školarine (studenata državljana Srbije), kao i za druge troškove studiranja na inostranim visokoškolskim ustanovama koje će poslovati u Srbiji.
 
"Na ovaj način navedeni predlog, sa jedne strane, diskriminiše domaće univerzitete i fakultete dok, s druge strane ne dovodi u pitanje kvalitet inostranih visokoškolskih ustanova, niti ih usklađuje sa predviđenim standardima kvaliteta koji važe u Srbiji", piše u saopštenju.
Dodali su i da zvuči gotovo neverovatno da je u trenutku kada nema novca da pokrije ni materijalne troškove domaćih visokoškolskih ustanova, država spremna da deo budžetskih sredstava namenjen visokom obrazovanju u Srbiji daruje stranim visokoškolskim ustanovama.
 
"Ukoliko bi ovakav nakaradan predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju prošao, to bi verovatno bio jedinstven primer jedne zemlje koja direktno guši svoje visoko obrazovanje, a koje je temelj razvoja svake normalne države", dodaje se.
 
Napomenuli su da "ostaje da se nagađa kakvi motivi stoje iza jednog ovakvog predloga" i ocenili da "oni svakako nadilaze tobožnju brigu za domaće studente koji odlaze u inostranstvo da studiraju".
 
Dodali su da je "davanje jednog ovakvog obrazloženja, bez ikakve analize niti kvantitativnih pokazatelja u najmanju ruku sumnjivo", te ukazali da će pre biti "da je ovo još jedna u nizu osveta visokom obrazovanju u Srbiji onih koji od njega nisu profitirali onako kako su očekivali".
 
"Jedno je uspostaviti političku kontrolu nad institucijama u Srbiji, ali sasvim drugo je očekivati da će se prečicom dolaziti do fakultetskih diploma domaćih svetski prepoznatih i priznatih fakulteta", naveli su.
 
Smatraju i da je "očigledno da u situaciji kada takvih prečica još uvek nema i kada su alternative u vidu većine domaćih privatnih fakulteta nezadovoljne za ambicije nove političke elite u Srbiji, ovakav predlog predstavlja pokušaj da se...dođe do toliko željenih diploma" iza kojih, kako su ukazali, neće stajati rad i zalaganje već gola moć i sitnosopstvenički interes.
 
Najavili su i da će, ukoliko zakonski predlog ne bude povučen iz pedure, pokrenuti široku akciju akademske neposlušnosti "kako bi se sprečilo destruktivno delovanje nosilaca vlasti u Srbiji".
 
Prethodno je Konferencija univerziteta Srbije zatražila da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
 
Sada je i Sindikat obrazovanja Srbije, koji je reprezentativni sindikat zaposlenih u visokom obrazovanju, podržao zahteve Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) za povlačenje iz skupštinske procedure Predloga izmena Zakona o visokom obrazovanju.
 
Tim predlogom se, ocenujuje sindikat, daje mogućnost da bez adekvatne procedure, javnog uvida i javne rasprave, inostrane visokoškolske ustanove izvode studijske programe na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete.
 
"Predložena dopuna je sačinjena bez rasprave sa predstavnicima visokog obrazovanja, visokoškolskih ustanova i sindikata obrazovanja Srbije. Predloženom dopunom zakona omogućava se da inostrane visokoškolske ustanove mogu da dobiju dozvolu za rad i da država iz budžeta finansira troškove studiranja naših državljana čime se nacionalni sistem visokog obrazovanja ozbiljno urušava", navodi se u saopštenju Sindikata obrazovanja Srbije.
 
Oni zahtevaju da dopuna bude povučena iz skupštinske rasprave imajući u vidu da država ne izmiruje sve svoje obaveze koje se odnose na visokoškolske ustanove, a namerava da uvede finansiranje stranih fakulteta kao nelojalne konkurencije, čime dovodi u pitanje napore Radne grupe u dosadašnjem rešavanju dugogodišnjih problema finansiranja visokog obrazovanja.
 
Đukić Dejanović: Zdrava konkurencija i demografska mera
 
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da će strani fakulteti Srbiji biti zdrava konkurencija domaćim, te da se time postiže kompetitivni i zdrav razvoj zajedništva u visokom obrazovanju.
 
Đukić Dejanović je, govoreći o predloženim izmenama Zakon o obrazovanju, kazala da dovođenje stranih fakulteta u Srbiju predstavlja i jedan vid demografske mere, jer, kako je ukazala, "mladi koji odu na školovanje u inostranstvo često tamo ostaju i zasnivaju porodice".
 
Ona je komentarišući navode da za strane fakultete neće biti potrebna akreditacija, izjavila da će oni samo biti locirani u Beogradu, ali da neće ulaziti u državni sistem obrazovanja.
 
Kazala je i da bi se time pružila prilika mladim ljudima da ne moraju da plaćaju stan, hranu i boravište ukoliko žele da se školuju na stranim univeriztetima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jogi Letač

    18.11.2024 15:43
    Pod jedan: ova ministarka prema godinama trebala biti davno u penziji, kao što svi profesori univerziteta moraju u penziju sa navršenih 65 godina života. Pod dva, ako se želi zdrava konkurencija, onda moraju biti kriterijumi isti za sve, tako da i strani univerziteti moraju da dobiju akreditaciju kod nas (kao uostalom što su mogli i do sada).
  • Gradjanin

    18.11.2024 15:34
    Ubijanje Srbije
    AV nastavlja urusavanje Srbije.
    Sve sto je bilo u vlasnistvu gradjana / drzave/ izdajnik prebacuje u ruke stranaca. Razvalio je EPS,pa dao da dio vode stranci.Gradi EXPO, kaze stadionom ce rukovoditi stranci. Rudna bogatstva,sve poklanja strancima,makar gradjani pomrli otrovani. Poloprivredno zemljiste, riječni saobraćaj, dijelove gradova,....sve otudjuje od Srbije i prebacuje u ruke stranaca. Da li takav izdajnik i stetocina treba da i dalje uništava Srbiju? I gle. Dobro se oblaci, ne iz svog dzepa, vec iz budzeta, novcem gradjana. Jadno i bijedno.
  • w/e

    18.11.2024 15:12
    cool
    Akreditacija odavno ne znaci nista. U Novom Sadu ce jos malo i shupe preuredjivati u amfiteatre uzevsi u obzir da vec postoje fakulteti u malo vecim kucama sa 3 parking mesta. Studijski program im se sastoji od 2-3 dana nastave sa po 3-4 sata predavanja/vezbi, tako da ne verujem da strani univerziteti mogu znacajno da nas unazade.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.