Bivši ministar prosvete o tome zašto nam neće dolaziti najbolji svetski fakulteti, već treća liga

Bivši ministar prosvete Srđan Verbić je ocenio da bi dolazak stranih univerziteta u Srbiju ugrozio domaće visokoškolske ustanove.
Bivši ministar prosvete o tome zašto nam neće dolaziti najbolji svetski fakulteti, već treća liga
Foto: Screenshot (Youtube/N1)
Verbić, profesor FEFA, za Insajder je rekao i da najbolji svetski univerziteti nemaju interes da dođu, već bismo se, kako je ocenio, mi suočavali sa univerzitetima koji su "druga ili treća liga".
 
Smatra i da je namera vlasti da se Zakon o visokom obrazovanju, kojim se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju, "progura u skupštini u paketu sa budžetom", jer je, kako je kazao, reč o osetljivoj temi, koja nema podršku akademske zajednice.
Kazao je i da šta god da je razlog ovakve hitnosti u vezi sa tim zakonom, to nema nikakve veze sa visokim obrazovanjem.
 
Naveo je i da je sporna percepcija da mladi ljudi u Srbiji žele ovde da studiraju strane univerzitete, te dodao da "ako neko želi da studira na stranom univerzitetu, on želi da ode tamo".
 
"Iskustvo studiranja na drugom mestu, sticanje prijatelja i kontakata, mogućnost da na svom fakultetu u hodniku vidite nekog nobelovca, da odete na predavanje nekog uspešnog alumnija, nekog ko je tu studirao, a sad je poznato ime u svetu biznisa - to možete samo tamo gde je matični fakultet", kazao je Verbić.
Prema njegovim rečima, ne postoji ta filijala univerziteta, bez obzira gde je na svetu, koja to može da iskopira.
 
"Tako da će ti mladi ljudi, koji žele da studiraju na stranim univerzitetima, otići pa makar i ovde napravili sličan program. I oni znaju vrlo dobro, ako već ciljaju takav univerzitet, zašto žele da odu", dodao je on.
 
Prema njegovim rečima, dolazak stranih univerziteta bi ugrozio rad domaćih. Kazao je da je jasno da bi na ovaj način uvedeni strani univerziteti bili nelojalna konkurencija.
 
"Prolazili bi drugačiju proceduru za dobijanje dozvole, njihovi programi ne bi morali da ispune standarde kvaliteta kao drugi univerziteti koji rade u zemlji, dobijali bi nekakve subvencije", naveo je Verbić.
 
Smatra da "sve to bi uticalo da domaći univerziteti imaju nepovoljnije uslove, nepovoljniju startnu poziciju u odnosu na strane univerzitete".
 
"Ali, još značajnije od svega toga, jeste da se - u bilo kakvom scenariju gde dolaze strani univerziteti – mi ne bismo suočavali ovde sa filijalama najboljih svetskih univerziteta, već bi to bili univerziteti koji su druga ili treća liga", kazao je Verbić.
Istako je da najbolji svetski univerziteti zapravo nemaju interes da dođu u Srbiju. Kazao je da "oni imaju interes da ceo svet ide kod njih, da im dođe na noge i da tamo studira", jer, kako je ukazao, "to je ono što oni najbolje mogu da naplate".
 
"Prvo, odlazak na neko drugo mesto nije ni isplativ biznis model za njih, ako razmišljaju samo o parama, a drugo - obrazovni benefit za te univerzitete je nikakav", kazao je on.
 
Smatra i da oni ništa ne bi dobili ako bi otvorili filijalu u Srbiji, te da će se "mnogo više potruditi da privuku studente iz Srbije da odu njih".
  • Dežurno gunđalo

    20.11.2024 08:54
    Verbić priča o drugoj i trećoj klasi stranih fakulteta, a NAMERNO PROPUŠTA da kaže kojoj klasi pripadaju domaći, kako državni tako i privatni, fakulteti. Strana treća klasa pa 10 praznih mesta pa naša prva klasa: zastareli i nepotrebni obrazovni profili, zastareo i preglomazan obrazovni program, korupcija svuda, zastareo i nezanimljiv način predavanja, evropske cene školarina nesrazmerne onome što pružaju studentima...
  • Milan

    20.11.2024 08:37
    Ajaooj, sad ce svi sa kupljenim diplomama, moci i da doktoriraju na stranim fakultetima. Nikad vise doktora nauka, a manje znanja.
  • Miki

    20.11.2024 08:36
    Subvencije za strane fakultete a mi da olacamo knjige za osnovne škole srednje škole. Visoko obrazovanje u mnogim zemljama evrope je besplatno!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija