Korak po korak: Inženjer o tome kako se ruše objekti sa azbestom

Azbest je između šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka bio u širokoj upotrebi, a za njegovo uklanjanje postoji propisana procedura.
Korak po korak: Inženjer o tome kako se ruše objekti sa azbestom
Foto: Pixabay (ilustracija)
To je za N1 rekao Ognjen Opalić, strukovni inženjer za zaštitu na radu, sa višegodišnjim iskustvom u radu sa azbestom u Evropi i svetu i stručni savetnik Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu
 
Javnost je uznemirila informacija da bi azbesta moglo da bude u Hotelu Jugoslavija i da se njegovim rušenjem, na način na koji se izvodi, može osloboditi velika količina azbestne prašine opasne po zdravlje. Prisustvo azbesta za sada nije dokazano, a da ga ima pretpostavlja se zbog perioda gradnje i materijala koji su se tada koristili.
Prema rečima inženjera Opalića, azbest se koristio u pregradnim zidovima, pločama, izolaciji, pločama ispod prozora, oblogama terasa, izolaciji na plafonima i podovima, izolaciji kotlarnica, krovova, liftova, kućišta liftova, kočionim oblogama liftova... znači, može ga biti u svakom delu nekog objekta.
 
Da bi se rušenje izvelo bezbedno, tako da ne ugrožava zdravlje radnika i građana, neophodno je prvo ući u objekat, detaljno ga pregledati i utvrditi postojanje opasnih materija. Ako se utvrdi da ima azbesta, pre rušenja prvo treba izvršiti njegovo uklanjanje. To znači da se razmontiraju i uklone svi azbestni delovi, objašnjava inženjer.
On navodi da su procedure u Evropskoj uniji i Srbiji slične i da podrazumevaju da se prilikom uklanjanja azbestnih delova koristi specijalna zaštitna oprema, aparatura i zaštitna folija, kako bi se prostor hermetički zatvorio i tako sprečilo širenje azbestne prašine.
 
Dodaje da se tom prilikom ne koristi alat sa velikim brojem obrtaja, da se azbestni delovi ne lome, a ako do toga i dođe, obavezno je korišćenje usisivača sa HEPA filterima i prskanje sredstvima za stvrdnjavanje.
 
"Suština cele stvari je da prašina ne dođe u vazduh", istakao je sagovornik N1.
 
Jednom kada budu uklonjeni, azbestni delovi objekta moraju da se na propisani način i zapakuju.
 
"Koriste se polietilenski džakovi koji se hermetički zatvaraju. Stavlja se u duple džakove i pakuje u kubne džakove ili na palete", rekao je Opalić.
 
Jedino mesto na kom se azbestni otpad može legalno deponovati u Srbiji je regionalna deponija u Lapovu, ukazuje sagovornik N1. Tamo se ukopava u zemlju i zatrpava, a preko njega može da se skladišti ostali otpad, zasadi trava, čak i gradi. Jer jednom kada hermetički zatvoren dospe pod zemlju, azbest više ne predstavlja opasnost po zdravlje, pošto nema mogućnosti rasipanja azbestne prašine.
 
Sve ove procedure regulisane su nizom propisa u Srbiji, među kojima su Pravilnik o postupanju sa otpadom koji sadrži azbest, Uredba o načinu i postupku upravljanja otpadom od građenja i rušenja i nedavno donet Pravilnik o uređivanju, upravljanju, odlaganju i deponovanju građevinskog otpada u toku izvođenja radova.
Opalić kaže da u poštovanju propisa Srbija kaska za Evropom, ali da je cilj Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu da je stignemo. Dodaje da je Srpska asocijacija imala predlog da svaka lokalna samouprava nađe mesto za trajno zbrinjavanje azbestnog otpada, ali da to nije realizovano.
 
Opalić kaže za N1 da od tada do danas nema podataka o broju srušenih azbestnih objekata u Srbiji, niti da li je to rađeno po propisima.
 
Zbog raširene upotrebe azbestnog materijala u građevinarstvu u drugoj polovini 20. veka i kasnijim saznanjima o njegovoj izuzetnoj štetnosti po zdravlje, država je 2019. godine inicirala izradu Nacionalnog registra azbestnih objekata sa podacima o lokaciji, količini, ali i njegovom bezbednom odlaganju. Kako nezvanično saznaje N1, ovaj registar nikada nije završen. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Q

    24.11.2024 21:09
    Q
    Ovakvi objekti se ruse kontrolisanom eksplozijom svugde u svetu.
  • SRB IN

    24.11.2024 20:04
    Svaku struku treba poštovati
    Predlažem članovima SNS koji ne poštuju ničiju struku da kad ih zaboli zub ne idu kod zubara nego kod trgovca, pravnika, ekonomiste, navijača, sportiste itd. Valjda će tako shvatiti..
  • dz0

    24.11.2024 18:59
    Ma šta će nama inžinjer i struka, eno ga onaj "najbolji državnik na svetu" kako se hvali na RTS kao da mu je instagram.... on sve zna, osim sopstvenog posla, ustava i zakona.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

EPS: Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimu

"Elektroprivreda Srbije" je apsolutno spremna ušla u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen, saopštilo je to preduzeće.