Najčešće prijave u Srbiji: Zloupotreba službenog položaja, pronevera, nesavestan rad u službi ...
Tužilaštvima u Srbiji prošle godine najviše su prijavljivane zloupotrebe službenog položaja, kršenje zakona od strane sudije, tužioca i njegovog zamenika, pronevere i nesavestan rad u službi.
Foto: Pixabay
Pronevera imovine spada u najbrojnije prevare prijavljene u celom svetu, ali one izazivaju najmanji prosečni gubitak za neku organizaciju. Najveću štetu organizacijama, pak, donose šeme prevara u finansijskim izveštajima.
Broj koruptivnih i prevarnih radnji širom sveta znatno je uvećan širom sveta a struktura prevara ostala je ista, kaže za N1 Maja Matić, sertifikovani istražitelj prevara.
"Podaci ACFE organizacije Report to the Nation za 2023. godinu u izveštaju koji predstavlja sveobuhvatni izvor informacija o prevarama, a koji se bazira na informacijama o stvarnim slučajevima prevara koje prijavlјuju sertifikovani istražitelјi prevara u celom svetu pokazuju da se pronevera imovine, koja uklјučuje krađu od strane zaposlenog ili zloupotrebu sredstava i resursa poslodavca dešava se u 89 odsto slučajeva", navodi ona.
S druge strane, šeme prevare u finansijskim izveštajima, u kojima počinilac namerno prouzrokuje značajno pogrešno prikazivanje ili propust u finansijskom izveštaju organizacije su najmanje uobičajene i dešavaju se u pet odsto slučajeva ali, naglašava Matić, takva vrsta prevara nanosi najviše štete samoj organizaciji.
"Treća kategorija, korupcija — koja uklјučuje krivična dela kao što su mito, sukob interesa i iznuda, spada u sredinu i po učestalosti i po gubicima. Ove šeme se javlјaju u 48 odsto slučajeva i uzrokuju srednji prosečni gubitak za organizaciju", objašnjava sagovornica N1.
Prevare koje se najviše prijavljuju u Srbiji
Privredu Srbije, kako objašnjava Maja Matić, karakteriše visok nivo sive ekonomije, zastupljenost korupcije, niska konkurentnost, visok stepen javne potrošnje, deficit platnog bilansa, sve viši javni dug, kreditna zaduženost zemlje i "plitko" tržište hartija od vrednosti.
"Prema Statističkom godišnjaku Republike Srbije od 2024, Republičkog zavoda za statistiku, policiji je tokom 2023. godine prijavljeno, od ukupno 70.229 krivičnih dela – protiv imovine 27.850, protiv pravnog saobraćaja 3.339, protiv privrede 2.123, protiv službene dužnosti 379 dela, protiv bezbednosti računarskih podataka 22, a protiv intelektualne svojine 21", navodi ona.
Na pitanje koje se prevare najčešće prijavljuju u Srbiji, Matić navodi podatke iz statistike Republičkog javnog tužilaštva za 2023. godinu.
"Kada se radi o delima protiv privrede i službene dužnosti posebnih odeljenja VJT za suzbijanje korupcije za 2023. godinu, najviše su prijava tužilaštva primila za zloupotrebu službenog položaja (3.070), kršenje zakona od strane sudije, tužioca i njegovog zamenika (517), proneveru (357), nesavestan rad u službi (341). Prijava za prevare u službi bilo je 143, za protivzakonitu naplatu i isplatu 17, za nenamensko trošenje budžetskih sredstava 15, primanje mita 198, davanje mita 67, trgovinu uticajem 124 i drugo", navela je Maja Matić.
Prevare u oblasti Informacionih tehnologija
U Srbiji je ubrzan razvoj i korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija doveo do znatnog porasta broja zloupotreba poverlјivosti informacija i krađe intelektualnih dobara, kaže ona.
Za krivično delo neovlašćeni pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka 10 lica, za krivično delo računarska prevara 10 lica, za krivično delo oštećenje računarskih podataka i programa dva lica, a za sprečavanje i ograničavanje pristupa javnoj računarskoj mreži prijavljeno je jedno lice.
"Ovo govori o tome da je i u Srbiji probuđena svest da se žrtve u ovim situacijama mogu zaštititi", ukazuje Matić.
Ona je istakla da se očekuje da će se upotreba veštačke inteligencije i mašinskog učenja u programima za borbu protiv prevara više nego udvostručiti u naredne dve godine.
"Pojava i brzi uspon blockchain tehnologije, zajedno sa više organizacija koje uklјučuju upotrebu kriptovalute u svoje redovne operacije poslovanja i finansijsko okuženje stvara još jednu priliku za pojedince da izvrše prevaru", kaže Matić.
"U samo četiri odsto prevara uklјučeno je korišćenje kriptovalute. Sigurno je da će ovaj procenat rasti u narednim godinama. Među ovim slučajevima, najčešći načini na koje se kriptovaluta koristila bili su: pretvaranje nezakonito prisvojene imovine u kriptovalute (47%), davanje mita i povratna plaćanja u kriptovaluti (33%), pronevera kriptovalute koja pripada organizaciji (29%), pranje novca (29%), lažno prikazivanje kriptovalute u finansijskim izveštajima (22%) i drugo", navela je sagovornica N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Domaći izdajnici i strani plaćenici: Da te optužbe ne treba uzimati olako govori i predlog zakona
12.01.2025.•
2
Domaći izdajnici ili strani plaćenici – samo su neki od pogrdnih opisa za nevladin sektor, koji su se ustalili u svakodnevnom govoru srpskih političara.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za odmor
12.01.2025.•
9
Nedelja je dan za odmor, a za malo razonode dobro dođe i 021.rs dnevni kviz znanja.
Studenti: Vlast prekršila šest članova Ustava
12.01.2025.•
3
Studenti koji blokiraju fakultete ukazali su na protestu ispred Ustavnog suda u Beogradu koji su sve članovi Ustava po njihovom mišljenju prekršeni tokom prethodnih nekoliko meseci.
Niški muzej dobio novog direktora: Umesto arheologa – nastavnik fizičkog
12.01.2025.•
13
Niški Narodni muzej dobio je novog direktora. Sa čela te ustanove "sklonjen" je arheolog, da bi je ubuduće vodio profesor fizičkog, funkcioner Jedinstvene Srbije.
VIDEO "Bitno je da imaš (u)stav": Održan protest ispred Ustavnog suda u Beogradu
12.01.2025.•
12
Protest "Bitno je da imaš (u)stav" održan je ispred zgrade Ustavnog suda u Beogradu.
Za mesec dana u Srbiji 44 osobe povređene od petardi, većina deca
12.01.2025.•
2
Za samo mesec dana, od 1. decembra prošle do 7. januara 2025. godine, 44 osobe su povređene usled upotrebe pirotehničkih sredstava.
Građanima stiže porez na oružje koje odavno nemaju: Ako ste se žalili, morate opet...i opet...
12.01.2025.•
20
Poslednjih dana 2024. godine građani su umesto uobičajene novogodišnje čestitke u svojim poštanskim sandučićima zatekli opomene za neplaćeni dug Poreskoj upravi za posedovanje oružja.
Protest Vazduhoplovne akademije u ponedeljak: Profesori podnose ostavke, podnete i krivične prijave
12.01.2025.•
18
Zaposleni Vazduhoplovne akademije u ponedeljak će na skupu u dvorištu ove obrazovne ustanove saopštiti imena licenciranih predavača koji su podneli ostavke zbog smene direktora Gorana Cvijovića.
Profesor Tomić u pismu studentima: Od univerzitetske nastave važnija je istina o novosadskoj nesreći
12.01.2025.•
14
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić uputio je otvoreno pismo podrške pobunjenim studentima.
Manojlović o sedam skandaloznih odluka Ustavnog suda: Penzije, Kosovo, litijum...
12.01.2025.•
4
Lider Pokreta "Kreni-promeni" Savo Manojlović je izjavio da Ustavni sud svojim odlukama i sam učestvuje u brojnim kršenjima Ustava Srbije.
Uhapšen zbog ranjavanja mladića u Kruševcu nakon svađe u saobraćaju
12.01.2025.•
0
F. M. (19) iz Kruševca priveden je zbog nasilničkog ponašanja.
Mladić ranjen nožem tokom svađe u saobraćaju u Kruševcu, napadači pobegli
12.01.2025.•
0
Jedna osoba je zadobila lakše povrede nožem posle svađe u saobraćaju u Kruševcu.
Mala računica: Koliko u novcu iznosi ponuda vlade prosvetarima?
12.01.2025.•
27
Ukoliko reprezentativni sindikati prosvetnih radnika prihvate poslednju ponudu Vlade Srbije, njihove plate će za 13 meseci kumulativno biti veće za 31 odsto.
Studenti danas ispred Ustavnog suda podsećaju na prekršene članove Ustava, protest i u Nišu
12.01.2025.•
4
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu održaće u nedelju, 12. januara protest ispred Ustavnog suda.
Koliko je realno i šta je potrebno da se i drugi priključe studentskim blokadama?
12.01.2025.•
32
Protestne aktivnosti koje se odvijaju u Srbiji od pada nadsteršnice Železničke stanice u Novom Sadu ukazuju na postepeno širenje osećanja opšteg nezadovoljstva među raznim društvenim sferama.
Put Srbije ka EU sve sporiji: Ovo su razlozi
12.01.2025.•
41
Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa EU za protekle tri godine.
Manje od mesec dana ostalo za obaveznu registraciju pripejd brojeva
12.01.2025.•
3
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija podsetilo je da je ostalo oko mesec dana, do 10. februara, da neregistrovani pripejd korisnici registruju svoje brojeve mobilnih telefona.
Simultanka, posredovanje ili nešto sasvim treće: Koji je cilj američkih sankcija NIS-u?
11.01.2025.•
18
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra "simultanku" sa SAD i Rusijom.
Majka mladića poginulog u padu nadstrešnice: Neka jednom neko kaže - kriv sam
11.01.2025.•
17
Dva i po meseca prošla su od tragedije u Novom Sadu, a majka 27-godišnjeg Stefana Hrke, stradalog u padu nadstrešnice, ponavlja isto pitanje - ko je odgovoran?
Počela predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu: Ramuš Haradinaj ponovo "u igri"
11.01.2025.•
1
Zvanično je počela kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu, zakazane za 9. februar, u kojima učestvuje 28 izbornih lista sa 1.280 kandidata svih političkih opcija i nacionalnih zajednica.
Kragujevac: Nekoliko hiljada ljudi u protestnoj šetnji i blokadi raskrsnice kod Zastavinog solitera
11.01.2025.•
2
Pod parolom "Kragujevac je (u)stao" održana je protestna šetnja nekoliko hiljada studenata, srednjoškolaca i građana, koji su na 15 minuta u tišini blokirali raskrsnicu kod Zastavinog solitera.
Komentari 2
nn
al kome njih tuziti?
Д
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar