Najčešće prijave u Srbiji: Zloupotreba službenog položaja, pronevera, nesavestan rad u službi ...

Tužilaštvima u Srbiji prošle godine najviše su prijavljivane zloupotrebe službenog položaja, kršenje zakona od strane sudije, tužioca i njegovog zamenika, pronevere i nesavestan rad u službi.
Najčešće prijave u Srbiji: Zloupotreba službenog položaja, pronevera, nesavestan rad u službi ...
Foto: Pixabay
Pronevera imovine spada u najbrojnije prevare prijavljene u celom svetu, ali one izazivaju najmanji prosečni gubitak za neku organizaciju. Najveću štetu organizacijama, pak, donose šeme prevara u finansijskim izveštajima.
 
Broj koruptivnih i prevarnih radnji širom sveta znatno je uvećan širom sveta a struktura prevara ostala je ista, kaže za N1 Maja Matić, sertifikovani istražitelj prevara. 
 
"Podaci ACFE organizacije Report to the Nation za 2023. godinu u izveštaju koji predstavlja sveobuhvatni izvor informacija o prevarama, a koji se bazira na informacijama o stvarnim slučajevima prevara koje prijavlјuju sertifikovani istražitelјi prevara u celom svetu pokazuju da se pronevera imovine, koja uklјučuje krađu od strane zaposlenog ili zloupotrebu sredstava i resursa poslodavca dešava se u 89 odsto slučajeva", navodi ona.
S druge strane, šeme prevare u finansijskim izveštajima, u kojima počinilac namerno prouzrokuje značajno pogrešno prikazivanje ili propust u finansijskom izveštaju organizacije su najmanje uobičajene i dešavaju se u pet odsto slučajeva ali, naglašava Matić, takva vrsta prevara nanosi najviše štete samoj organizaciji.
 
"Treća kategorija, korupcija — koja uklјučuje krivična dela kao što su mito, sukob interesa i iznuda, spada u sredinu i po učestalosti i po gubicima. Ove šeme se javlјaju u 48 odsto slučajeva i uzrokuju srednji prosečni gubitak za organizaciju", objašnjava sagovornica N1.
Prevare koje se najviše prijavljuju u Srbiji
 
Privredu Srbije, kako objašnjava Maja Matić, karakteriše visok nivo sive ekonomije, zastupljenost korupcije, niska konkurentnost, visok stepen javne potrošnje, deficit platnog bilansa, sve viši javni dug, kreditna zaduženost zemlje i "plitko" tržište hartija od vrednosti.
 
"Prema Statističkom godišnjaku Republike Srbije od 2024, Republičkog zavoda za statistiku, policiji je tokom 2023. godine prijavljeno, od ukupno 70.229 krivičnih dela – protiv imovine 27.850, protiv pravnog saobraćaja 3.339, protiv privrede 2.123, protiv službene dužnosti 379 dela, protiv bezbednosti računarskih podataka 22, a protiv intelektualne svojine 21", navodi ona.
 
Na pitanje koje se prevare najčešće prijavljuju u Srbiji, Matić navodi podatke iz statistike Republičkog javnog tužilaštva za 2023. godinu.
 
"Kada se radi o delima protiv privrede i službene dužnosti posebnih odeljenja VJT za suzbijanje korupcije za 2023. godinu, najviše su prijava tužilaštva primila za zloupotrebu službenog položaja (3.070), kršenje zakona od strane sudije, tužioca i njegovog zamenika (517), proneveru (357), nesavestan rad u službi (341). Prijava za prevare u službi bilo je 143, za protivzakonitu naplatu i isplatu 17, za nenamensko trošenje budžetskih sredstava 15, primanje mita 198, davanje mita 67, trgovinu uticajem 124 i drugo", navela je Maja Matić.
 
Prevare u oblasti Informacionih tehnologija
 
U Srbiji je ubrzan razvoj i korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija doveo do znatnog porasta broja zloupotreba poverlјivosti informacija i krađe intelektualnih dobara, kaže ona.
 
Za krivično delo neovlašćeni pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka 10 lica, za krivično delo računarska prevara 10 lica, za krivično delo oštećenje računarskih podataka i programa dva lica, a za sprečavanje i ograničavanje pristupa javnoj računarskoj mreži prijavljeno je jedno lice.
 
"Ovo govori o tome da je i u Srbiji probuđena svest da se žrtve u ovim situacijama mogu zaštititi", ukazuje Matić.
 
Ona je istakla da se  očekuje da će se upotreba veštačke inteligencije i mašinskog učenja u programima za borbu protiv prevara više nego udvostručiti u naredne dve godine.
 
"Pojava i brzi uspon blockchain tehnologije, zajedno sa više organizacija koje uklјučuju upotrebu kriptovalute u svoje redovne operacije poslovanja i finansijsko okuženje stvara još jednu priliku za pojedince da izvrše prevaru", kaže Matić.
 
"U samo četiri odsto prevara uklјučeno je korišćenje kriptovalute. Sigurno je da će ovaj procenat rasti u narednim godinama. Među ovim slučajevima, najčešći načini na koje se kriptovaluta koristila bili su: pretvaranje nezakonito prisvojene imovine u kriptovalute (47%), davanje mita i povratna plaćanja u kriptovaluti (33%), pronevera kriptovalute koja pripada organizaciji (29%), pranje novca (29%), lažno prikazivanje kriptovalute u finansijskim izveštajima (22%) i drugo", navela je sagovornica N1.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija