Koalicija za slobodu medija i ANEM o sastavu Radne grupe: Ministarstvo prekinulo dobru praksu

Ministarstvo informisanja formiralo je Radnu grupu za izradu nacrta izmena Zakona o javnom informisanju, bez većine predstavnika organizacija koje su učestvovale u izradi medijskog zakonodavstva.
Koalicija za slobodu medija i ANEM o sastavu Radne grupe: Ministarstvo prekinulo dobru praksu
Foto: 021.rs
To je saopštila Koalicija za slobodu medija i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i dodala da je time Ministarstvo prekinulo dosadašnju dobru praksu.
 
Koalicija i ANEM su naveli da su pitali ministra informisanja Dejana Ristića zbog čega u Radnu grupu nisu pozvane organizacije koje su ranije učestvovale u izradi medijskih zakona i drugih dokumenata, na šta je odgovorio da se Ministarstvo opredelilo da "odgovornost za rad na izradi izmena i dopuna zakonskih propisa proširi i na druga udruženja koja do sada u tome nisu učestvovala".
Dodali su da je Ristić ukazao da u Srbiji deluje 76 profesionalnih udruženja u oblasti javnog informisanja, na šta su Koalicija i ANEM ukazale na činjenicu da "broj registrovanih udruženja nije niti ikada može biti pokazatelj pluralizma, aktivnosti niti ekspertize istih".
 
Naveli su da je praksa prethodnih ministara zaduženih za informisanje, ali i Vlade Srbije u prethodnim sazivima, bila da sve organizacije članice koalicije za slobodu medija delegiraju svoje članove u svim radnim grupama koje se odnose na izradu medijskog zakonodavstva i drugih dokumenata.
"Takva praksa nije bila bez osnova jer su sve organizacije dokazale da su kredibilni partneri i da su značajno doprinele u procesu usvajanja ključnih propisa u oblasti javnog informisanja", dodaje se u saopštenju.
 
Naveli su da svaka članica Koalicije za slobodu medija ima svoju ekspertizu u pojedinačnim pitanjima u oblasti javnog informisanja, kao i da će se odsustvo njihovih predstvanika negativno odraziti kako na kvalitet rada radnih grupa i na legitimitet među novinarima, građanima i stručnoj javnosti.
 
"Podsećamo da je praksa pokazala da su nacrti Medijske strategije i prvobitnog procesa izrade Zakona o javnom informisanju i medijima bili neusklađeni sa evropskim standardima i praksama kada su ovi ključni partneri bili isključeni iz procesa izrade oba dokumenta", piše u saopštenju.
 
Iz tog razloga, kako su dodali, izrazili su zabrinutost da će izmene Zakona o javnom informisanju i medijima koje će uslediti "biti na štetu slobode medija i medijskog pluralizma".
 
Deo Radne grupe, kako se dodaje u saopštenju, uz predstavnike ministarstava informisanja, rada i pravde, biće i predstavnici Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Sindikata novinara Srbije, Lokal presa, Udruženja RAB, Društva novinara Vojvodine, PROUNS-a, Comnet-a i Samostalnog sindikata zaposlenih u grafičkoj, izdavačkoj, informativnoj delatnosti i kinematografiji Srbije.
Koaliciju za slobodu medija čine: Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija "Lokal Pres", Fondacija Slavko Ćuruvija i Granski sindikat KUM Nezavisnost.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija