Sudski veštak za informacione tehnologije: Evo kako da znate da u telefonu nemate špijunski softver

Koristeći izraelsku tehnologiju "Cellebrite", BIA je otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program "NoviSpy".
Sudski veštak za informacione tehnologije: Evo kako da znate da u telefonu nemate špijunski softver
Foto: Pixabay
To je u svom izveštaju naveo Amnesty international. Kako se to radi, otkriva za N1 sudski veštak za informacione tehnologije Hadžib Salkić.
 
"Cellebrite zapravo uspostavlja konekciju sa telefonom, uzme se telefon poveže se sa njim, a najviše se koristi da se otključa telefon. Sve drugo se može raditi i peške ali bi u tom slučaju bilo potrebno desetak sati. Međutim, koristeći Cellebrite program sve traje kraće", rekao je Salkić.
Ipak, koliko će vremena biti potrebno organima reda, kaže Salkić, zavisi i od toga šta se "uzima" iz telefona i koliko memorije on ima.
 
"Cellebrite proizvodi i uređaj i softver. Jako je skup i sve košta više od 20 hiljada evra. Ukoliko ga zatražite i kupite možete ga koristiti samo ako imate zahtev od suda ili tužioca za veštačenje", navodi Salkić i dodaje:
"Osoba kojoj se takav uređaj instalira mora da bude obaveštena o tome ili onaj ko to radi mora da ima nalog suda ili tužilaštva. Najčešće se od vlasnika traži da instalira špijunski softver kada je reč o krivičnom delu. U tom slučaju mora biti angažovan i veštak".
 
On navodi i da postoji dosta špijunskih softvera, ali da je "Spy" dobar za praćenje.
 
"On je dobar za praćenje, može se pratiti video, lokacija vlasnika i preko njega se čuje dosta zvukova", navodi Salkić.
 
Ipak, kako ističe, mobilni telefon je privatna stvar, pa se mogu primetiti neke stvari.
 
"Na primer, kada se opcija 'hide' uključi, ali pri radu osećate da vam se telefon greje, možete posumnjati da je u pitanju neka pozadinska radnja. I to je sve što tako može da vidi. Ako želite da saznate imate li neki špijunski softver, morate se obratiti veštacima", kaže on.
Ipak, navodi kako biti siguran da softvera nema.
 
"Ukoliko ste bili privedeni, na razgovoru i bez svog telefona najbolje je da po izlasku telefon resetujete na fabrička podešavanja. Tako ćete biti sigurni da u njemu više nema ničega", zaključuje Salkić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Boeser Wolf

    18.12.2024 08:21
    @Поштено

    O čemu pričaš ti čoveče? Pročitaj tekst, nisi samo poentu promašio nego i temu. Reč je o tome kako mogu građani da se zaštite od špijuniranja od strane vlasti.
  • Mihajlo

    17.12.2024 10:43
    Zabluda
    Ljudi misle da kontrolisu svoj telefon. Mi smo samo korisnici a moze da ga kontrolise skoro svako cija je aplikacija na njemu. Od igrice do ozbiljnijih aplikacija, zavisi samo kakve su im namere.
  • neoplanta

    17.12.2024 09:36
    mobilni
    Najbolje ne koristiti "pametne" telefone. Covek postaje sve gluplji a telefon sve pametniji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija