"Zakon o restituciji podigao ugled Srbije u svetu": Dokle se stiglo sa vraćanjem imovine?

Za prethodnih 13 godina otkada je osnovana Agencija za restituciju podneto je oko 80.000 zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje.
"Zakon o restituciji podigao ugled Srbije u svetu": Dokle se stiglo sa vraćanjem imovine?
Foto: Pixabay
U građanskoj restituciji 75.000, u crkvenoj 8.000 i 2.500 jevrejskoj. 
 
Koliko je imovine ove godine vraćeno i koji su bili izazovi, za RTS je govorio direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Ovu godinu je obeležio značajan pada vraćanja imovine u naturalnom obliku. Povraćaj objekata i zgrada je trenutno zanemarljiv, a poljoprivreno zemljište je na nivou od četiri-pet hiljada hektara godišnje, što je daleko manje nego u prethodnom periodu.
 
"Znači da u nekih godinu, godinu i po dana očekujemo kompletno okončanje naturalne restitucije. Ono što dominira, to je obeštećenje i ove godine smo doneli odluke o obeštećenju u iznosu od skoro 47 miliona evra", dodaje Sekulić.
Sve odluke se donose u skladu sa planovima, napominje on, ali ono što u javnosti nije vidljivo su intenzivne radnje na tome da postupak okončanja restitucije bude regulisan, kako bi se izbegli pre svega rizici za imovinu države.
 
"Naš zakon jasno određuje da se ne vraća imovina pripadnicima okupacionih snaga i njihovim naslednicima. Međutim, došlo je do intervencije, pre svega sudova kroz proces rehabilitacije i odluka upravnih sudova koji praktično prisiljavaju Agenciju da negira postojanje te odredbe i da se vraća imovina i onih koji su ne samo bili pripadnici okupacionih snaga, nego koji su bili očigledni ratni zločinci, ali su rehabilitovani", ističe Sekulić.
 
Napravljeni su detaljni planovi i potrebno je rešavanje brojnih tehničkih pitanja u saradnji sa Upravom za poljoprivredno zemljište i Pravobranilaštvom, kako bi se postupak, kako je definisan zakonom i podzakonskim aktima okončao što brže, i da se izbegnu žalbeni postupci zainteresovanih građana. U ceo proces su uključeni veštaci geodetske i građevinske struke.
 
"Bez veštačenja ne bi bilo vraćanja pre svega poljoprivrednog zemljišta i građevinskog. Tako da je to pre svega ustanovljeno u interesu podnosilaca zahteva. Veštačenje se nalaže onda kada smo gotovo 90 odsto sigurni da će biti vraćanje naturalne imovine, pa to neće biti neki napor za stranku finansijski i bilo kod drugi", objašnjava direktor Agencije.
 
Isplata obveznica
 
U izveštaju Agencije stoji da je doneto 1.920 rešenja, a uskoro na naplatu stiže i serija obveznica. Kako ističe Sekulić, već četvrtu godinu zaredom država ispunjava sve svoje obaveze i uredno isplaćuje obveznice.
 
"Država Srbija, one obaveze koje preuzme, ona ih izvršava. Možda ne preuzima obaveze tako lako, upravo zbog toga što ona obaveze koje preuzme ne trudi se da ih izbegne, nego da ih uredno izvršava", kaže Sekulić.
 
Finansijske obaveze koje država preuzima su planirane i uvek se planiraju sredstva u dovoljnom iznosu. Nemoguće je da preuzme nerealne obaveze, ali građani su to shvatili i sada znaju da ono što treba da dobiju, dobijaju na vreme.
 
Zakon o restituciji je bio predmet razmatranja Ustavnog suda koji je u pojedinim slučajevima utvrdio postojanje povrede prava građana.
Direktor Agencije za restituciju navodi da su dužni da poštuju odluke i Upravnog, i Vrhovnog, i Ustavnog suda koji insistiraju na proširenju prava na restituciju, ali da se trude da to usaglase sa raspoloživim sredstvima i izbegnu obaveze koje nisu bile planirane budžetom, ali i da ne uskrate prava podnosiocima zahteva.
 
Agencija za restituciju je jako ponosna na činjenicu da je vraćena imovina jevrejskim zajednicama čak i kad nema živih naslednika, što je gotovo presedan u evropskoj praksi.
 
"Zakon o restituciji je podigao ugled Srbije kao države u svetu. To je činjenica. I to u ne samo u političkim krugovima, nego upravo kod intelektualaca, kod naučnika i kod onih ljudi koji vode računa o civilizacijskim standardima. Stav Srbije je izražen kroz ovaj zakon. Ne želi da poseduje imovinu koja je postala imovina Srbije kao posledica Holokausta", naglašava Sekulić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marta

    18.12.2024 07:51
    Skoro pa nista!
    Ovaj zakon je kriminalno napisan. Bukvalno osmisljen da se sto manje vrati naslednicima! Takodje, vrednost imovine koja se "ne moze" vratiti vec se isplacuje je bukvalno sramotna! Kao i sve kod nas, samo se gledalo da postoji papir i da se izigra.
  • Pokojni Toza

    18.12.2024 07:36
    Teška prevara. Posle 8 godina teške borbe u kojoj te maltretira ko kako stigne i uvek fali jedan papir dobiješ procenu koja je po njihovom kriterijumu pa ti isplate 10% te vrednosti na 10 godina kroz obveznice države!
  • Eon

    18.12.2024 07:25
    Pravilo
    U priči sve izgleda mnogo lepše nego u stvarnosti, naročito u vrdalaminoj prćiji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija