
"Zakon o restituciji podigao ugled Srbije u svetu": Dokle se stiglo sa vraćanjem imovine?
Za prethodnih 13 godina otkada je osnovana Agencija za restituciju podneto je oko 80.000 zahteva za povraćaj oduzete imovine i obeštećenje.

Foto: Pixabay
U građanskoj restituciji 75.000, u crkvenoj 8.000 i 2.500 jevrejskoj.
Koliko je imovine ove godine vraćeno i koji su bili izazovi, za RTS je govorio direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Ovu godinu je obeležio značajan pada vraćanja imovine u naturalnom obliku. Povraćaj objekata i zgrada je trenutno zanemarljiv, a poljoprivreno zemljište je na nivou od četiri-pet hiljada hektara godišnje, što je daleko manje nego u prethodnom periodu.
"Znači da u nekih godinu, godinu i po dana očekujemo kompletno okončanje naturalne restitucije. Ono što dominira, to je obeštećenje i ove godine smo doneli odluke o obeštećenju u iznosu od skoro 47 miliona evra", dodaje Sekulić.
Sve odluke se donose u skladu sa planovima, napominje on, ali ono što u javnosti nije vidljivo su intenzivne radnje na tome da postupak okončanja restitucije bude regulisan, kako bi se izbegli pre svega rizici za imovinu države.
"Naš zakon jasno određuje da se ne vraća imovina pripadnicima okupacionih snaga i njihovim naslednicima. Međutim, došlo je do intervencije, pre svega sudova kroz proces rehabilitacije i odluka upravnih sudova koji praktično prisiljavaju Agenciju da negira postojanje te odredbe i da se vraća imovina i onih koji su ne samo bili pripadnici okupacionih snaga, nego koji su bili očigledni ratni zločinci, ali su rehabilitovani", ističe Sekulić.
Napravljeni su detaljni planovi i potrebno je rešavanje brojnih tehničkih pitanja u saradnji sa Upravom za poljoprivredno zemljište i Pravobranilaštvom, kako bi se postupak, kako je definisan zakonom i podzakonskim aktima okončao što brže, i da se izbegnu žalbeni postupci zainteresovanih građana. U ceo proces su uključeni veštaci geodetske i građevinske struke.
"Bez veštačenja ne bi bilo vraćanja pre svega poljoprivrednog zemljišta i građevinskog. Tako da je to pre svega ustanovljeno u interesu podnosilaca zahteva. Veštačenje se nalaže onda kada smo gotovo 90 odsto sigurni da će biti vraćanje naturalne imovine, pa to neće biti neki napor za stranku finansijski i bilo kod drugi", objašnjava direktor Agencije.
Isplata obveznica
U izveštaju Agencije stoji da je doneto 1.920 rešenja, a uskoro na naplatu stiže i serija obveznica. Kako ističe Sekulić, već četvrtu godinu zaredom država ispunjava sve svoje obaveze i uredno isplaćuje obveznice.
"Država Srbija, one obaveze koje preuzme, ona ih izvršava. Možda ne preuzima obaveze tako lako, upravo zbog toga što ona obaveze koje preuzme ne trudi se da ih izbegne, nego da ih uredno izvršava", kaže Sekulić.
Finansijske obaveze koje država preuzima su planirane i uvek se planiraju sredstva u dovoljnom iznosu. Nemoguće je da preuzme nerealne obaveze, ali građani su to shvatili i sada znaju da ono što treba da dobiju, dobijaju na vreme.
Zakon o restituciji je bio predmet razmatranja Ustavnog suda koji je u pojedinim slučajevima utvrdio postojanje povrede prava građana.
Direktor Agencije za restituciju navodi da su dužni da poštuju odluke i Upravnog, i Vrhovnog, i Ustavnog suda koji insistiraju na proširenju prava na restituciju, ali da se trude da to usaglase sa raspoloživim sredstvima i izbegnu obaveze koje nisu bile planirane budžetom, ali i da ne uskrate prava podnosiocima zahteva.
Agencija za restituciju je jako ponosna na činjenicu da je vraćena imovina jevrejskim zajednicama čak i kad nema živih naslednika, što je gotovo presedan u evropskoj praksi.
"Zakon o restituciji je podigao ugled Srbije kao države u svetu. To je činjenica. I to u ne samo u političkim krugovima, nego upravo kod intelektualaca, kod naučnika i kod onih ljudi koji vode računa o civilizacijskim standardima. Stav Srbije je izražen kroz ovaj zakon. Ne želi da poseduje imovinu koja je postala imovina Srbije kao posledica Holokausta", naglašava Sekulić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FK Partizan: Zahtevamo hitnu i efikasnu istragu u vezi sa incidentom koji je imao Jovanović
30.03.2025.•
0
Fudbalski klub Partizan saopštio je da zahteva od nadležnih organa da "hitno i efikasno" sprovedu istragu u vezi sa incidentom koji je sa organima reda imao kapiten crno-belih Aleksandar Jovanović.
VIDEO: Policajci oborili golmana Partizana na pod
30.03.2025.•
3
Golman Partizana Aleksandar Jovanović došao je da podrži crno-bele rukometaše u revanš meču četvrtfinala EHF Evropskog kupa protiv grčkog AEK-a.
Protest u Nišu: "Napad na dekanku nije nasilničko ponašanje, već pokušaj ubistva"
30.03.2025.•
3
Profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Dušan Aleksić rekao je da današnji napad na dekanku tog fakulteta Nataliju Jovanović nije nasilničko ponašanje na skupu, već pokušaj ubistva.
Udružena prosveta Srbije poziva na jednodnevnu obustavu nastave u znak podrške Nataliji Jovanović
30.03.2025.•
3
Udružena prosveta Srbije pozvala je sve radnike u prosveti i one koji nisu u obustavi nastave, da sutra, 31. marta obustave nastavu na jedan dan u znak podrške napadnutoj dekanici Nataliji Jovanović.
ProGlas: Napad na dekanku kulminacija ataka vlasti na sve segmente pobunjenog društva
30.03.2025.•
2
ProGlas i savez "SOS" saopštili su da je nasrtaj na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović "samo kulminacija višemesečnih ataka nosilaca vlasti na sve segmente pobunjenog društva".
Roglić: Leks specijalis o produžetku akademske godine moguć, ali zavisi od završetka blokada
30.03.2025.•
5
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu Goran Roglić kaže bi donošenje leks specijalisa o produžetku akademske godine možda moglo da ima svrhu, ali da sve zavisi od toga kada će se završiti blokade.
FPN: Informer zloupotrebljava gradsku frekvenciju za vređanje studenata
30.03.2025.•
2
Uprava Fakulteta političkih nauka ocenila je da glavni i odgovorni urednik Informera Dragan Vučićević i drugi zaposleni "zloupotrebljavaju gradsku frekvenciju" za vređanje studenata i profesora.
Arhiv javnih skupova: 9.500 studenata na jučerašnjem protestu ispred Informera
30.03.2025.•
2
U protestnoj akciji "Dezinformer", koju su organizovali studenti Fakulteta političkih nauka ispred zgrade TV Informer, bilo je prisutno oko 9.500 studenata i građana, objavio je Arhiv javnih skupova.
Mali tvrdi da je Đilas kritikama na račun vlasti "stvorio kontekst društvene netrpeljivosti"
30.03.2025.•
11
Ministar finansija u tehničkoj Vladi Siniša Mali, optužio je predsednika SSP-a Dragana Đilasa, da je "kreator narativa nasilja u Srbiji".
U Žarkovu automobilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine
30.03.2025.•
1
U beogradskoj opštini Čukarica, danas je vozilom udaren muškarac tokom 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Za jednu licencu špijunskog softvera i do 30.000 dolara: Ko plaća Pegazus da bi pratio novinare?
30.03.2025.•
1
Izraelska kompanija NSO Group koja proizvodi softver Pegazus navela je da se on koristi "isključivo od strane državnih obaveštajnih i policijskih agencija u borbi protiv kriminala i terorizma".
Dekanka Jovanović po izlasku iz bolnice: Optužujem jednu osobu - to je predsednik ove države
30.03.2025.•
35
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović koja je danas u tom gradu napadnuta nožem i zadobila ubodnu ranu, puštena je iz bolnice.
Vučić preti da policija mora da čuva poredak, a onda MUP štiti maskirane u Pionirskom parku
30.03.2025.•
2
Pritisak Aleksandra Vučića na pripadnike policije, kojima je na skupu u Leskovcu "pretio" da će svi koji ne budu "štitili poredak" dobiti otkaze, sve je jači.
MUP o napadu nožem na dekanku u Nišu: Osumnjičena privedena zbog nasilničkog ponašanja
30.03.2025.•
25
Niška policija uhapsila je S. C. (69) iz Niša zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu.
Pronađeno pet osoba koje su se izgubile na području Žagubice, MUP potvrdio
30.03.2025.•
2
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici.
Suprug povređene dekanke: Natalija ostaje u Urgentnom, napad ima Vučićev potpis
30.03.2025.•
1
Suprug dekanke Filozofskog fakulteta u Nišu Natalije Jovanović koja je danas ranjena nožem uoči protesta u tom gradu, kaže da će njegova supruga biti zadržana do daljeg u Urgentnom centru.
Advokat Terzić: Napad na dekanku u Nišu direktna posledica medijske kampanje vlasti
30.03.2025.•
0
Napad na dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović rezultat je medijske kampanje ove vlasti, napisao je na X advokat Vladimir Terzić, reagujući na ranjavanje Jovanović danas u Nišu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu ranjena nožem pred protestni skup
30.03.2025.•
29
Dekanka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu Natalija Jovanović ranjena je danas nožem tokom okupljanja studenata i ostalih građana uoči protesta, koji je zakazan za podne u tom gradu.
Član odbora za osnivanje Vučićevog pokreta: Pre ili kasnije izlazimo na izbore
30.03.2025.•
9
Član Odbora za osnivanje Pokreta za narod i državu Boris Bratina izjavio je da je dobro što je pokret šira forma nego politička partija ali veruje da će pokret, pre ili kasnije, izaći na izbore.
Lečenje o trošku države i kod privatnika: Dugo najavljivano, a i dalje samo misaona imenica
30.03.2025.•
20
Da je sve bilo kao što je obećano, građani Srbije sa overenom zdravstvenom knjižicom, odnosno o trošku RFZO, uveliko bi mogli da biraju da li će se lečiti u državnoj ili privatnoj ustanovi.
Kako biste izbegli izvršitelja: Sad imate dodatna dva meseca da sami prodate stan
30.03.2025.•
6
Banke u Srbiji će ubuduće biti u obavezi da korisnicima koji imaju problem u otplati kredita, pre svega stambenih, ponude olakšice.
Komentari 17
Miodrag Milovanović
Miodrag Milovanović
Gedza gegula
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar