Intenzivne pripreme za vraćanje obaveznog vojnog roka u Srbiji, najveći izazov - smeštaj

Vojska Srbije se intenzivno priprema da u septembru 2025. godine primi vojnike na obavezno služenje vojnog roka.
Intenzivne pripreme za vraćanje obaveznog vojnog roka u Srbiji, najveći izazov - smeštaj
Foto: 021.rs
To je za Novosti rekao načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović.
 
"Radimo na stvaranju uslova za prijem regruta kroz prilagođavanje organizacije jedinica, stvaranje infrastrukturnih uslova i obezbeđenje logistike za izvršenje tog zadatka", rekao je on.
Dodao je da je najveći izazov obezbeđivanje uslova za smeštaj, život i rad vojnika.
 
Mojsilović je uveren da je predloženo trajanje vojnog roka od 75 dana "u ovom trenutku optimalno".
 
"Za to vreme vojnici će biti osposobljeni da rukuju ličnim naoružanjem i opremom i izvršavaju individualne zadatke u sastavu tim-posade-posluge. Dobiće vojnoevidencionu specijalnost i ratni raspored, a do pune osposobljenosti će stići učešćem na dodatnoj obuci i vojnim vežbama rezervnog sastava u godinama nakon završetka služenja vojnog roka", naveo je Mojsilović.
Podsetimo da je poslednja procena da će vraćanje obaveznog vojnog roka poreske obveznike iduće godine koštati oko 87 miliona evra.
 
Ministartvo odbrane je za stavku "služenje vojnog roka" u budžetu za 2025. opredelilo 10.159.623.000 dinara ili 86.865.000 evra a detaljno je administrativnim terminima objašnjeno i kako će novac biti potrošen.
 
Od toga "stalni troškovi" iznose 169.163.000 dinara i u njih spadaju računi za struju, vodu, komunalije i slično. Troškovi putovanja su 193.572.000 i podrazumevaju dnevnice za aktivne pripadnike koji će obučavati vojnike van mesta službovanja, kao i putne troškove regruta za put od kasarne do kuće i nazad, objavio je Portal Balkanska bezbednosna mreža u novembru.
 
Usluge po ugovoru iznose 627.100.000 i tu se svrstavaju plaćanja koje Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije usmeravaju preduzećima i institucijama za usluge koje ne pruža sistem odbrane. Za tekuće popravke i održavanje biće izdvojeno 605 miliona dinara.
 
Ubedljivo najviše novca planira se za stavke "materijal" - 4.378.136.000 dinara i "mašine i oprema" - 2.166.843.000 dinara - ukupno oko 55,7 miliona evra. Time će biti plaćeno naoružanje, municija, minsko-eksplozivna sredstva za obuku, hrana, uniforme, lična oprema, obuća i sredstva za održavanje lične i kolektivne higijene (čišćenje prostorija i pranje veša).
Još nije poznato koje će uniforme nositi budući regruti. Većina u vojsci ima model M-10 koji je kritikovan zbog zastarelosti i prevaziđenih stvari poput klasičnih košulja i V džempera. M-10 nema taktičke rukavice, jaknu i kapu od polara iako su to u svetu standardna rešenja za rukovanje oružjem i hladnije dane. Uočljivo je i arhaično nošenje opasača preko jakni što je davno napuštena praksa na zapadu i istoku. 
 
Detaljnije o finansijskom aspektu vraćanja obaveznog vojnog roka čitajte u tekstu OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lotpy

    01.01.2025 11:14
    Ništa ne valja što je na silu. U ovom slučaju obaveza koju nameće vlast. Prosto nema zainteresovanih za vojsku pa idemo na silu. Ima dobrovoljno služenje pa ko voli neka izvoli. Nametanje obaveze u narednih pet godina nekome je čista budalaština, toliko planiraju do kompletne obuke. Svake godine po mesec dana u uniformu. Glupost.
  • Mile rent-a mozak

    31.12.2024 21:13
    Smeštaj za vojsku je najmanji problem - daće im precednik vaučere.
  • Aleksandar

    31.12.2024 20:42
    Državna deca
    Moje dete nećete videti u SNS vojsci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija