Profesor međunarodnog prava: Slučaj "zvučnog topa" jedinstven u praksi Evropskog suda

Evropski sud za ljudska prava dobio je odgovor države Srbije da li su na protestu 15. marta korišćeni sonični uređaji. Ovo su od suda zatražile nevladine organizacije koje još ne objavljuju odgovor.
Profesor međunarodnog prava: Slučaj "zvučnog topa" jedinstven u praksi Evropskog suda
Foto: MUP (Ilustracija)
Kažu da će nove informacije objaviiti posle 8. aprila, pošto podnesu komentare na odgovor države.
 
Profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Redingu Marko Milanović rekao je za N1 da je ovaj slučaj specifičan i jedinstven u praksi Evropskog suda.
Milanović je za N1, govoreći o tome šta je korišćeno i šta povodom toga Evropski sud može da uradi, precizirao da taj sud odlučuje o zahtevu za izdavanje privremene mere, navodeći da se o tome odlučuje kada po mišljenju podnosilaca predstavke postoji neposredan rizik po njihova prava koji se ne može otkloniti nekim potonjim delanjem državnih organa ili suda. Najčešći su, kako navodi, slučajevi deportacije.
 
Ovaj slučaj - upotrebe soničnog uređaja na protestu u Beogradu je, prema rečima sagovornika N1, specifičan i ne postoji jasan ekvivalent u dosadašnjoj praksi suda.
 
"Retka je situacija da neka država upotrebni nepoznato oružje protiv mirno okupljenih građana, njih rasprši i negira da je do toga došlo, zatim kao sprovede istragu, ali postoji jasna direkcija o ishodu, bivaju potom uhvaćeni u laži i prete progonom onih koji šire lažne vesti. Najbliži slučaj ovome bio je jedan slučaj Rusije gde je Evropski sud zabranio da krivično goni za širenje lažnih vesti, što je Rusija ignorisala", rekao je Milanović.
Kako je kazao, ne postoji garancija da će sud usvojiti zahtev nevladinih organizacija.
 
"Nadam se da hoće, ali nije izvesno da će presuditi u našu korist", ističe on.
 
Privremena mera, kako je objasnio, naređuje državi da čini nešto ili da se od nečega suzdrži, ali dok Evropski sud ne odluči, teško je spekulisati.
 
"Ono što ne može jeste da novčano kažnjava državu kao što to može Sud pravde EU", precizirao je Milanović.
 
Ipak, naglašava da se ni jedna država ne može smatrati kredibilnom demokratijom ako odbija da izvrši odluke tog suda.
 
Evropski sud za ljudska prava je 24. marta od Republike Srbije tražio da se izjasni o tome da li su na protestu u Beogradu 15. marta korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste uređaja i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.
 
Dolazak FSB u vezi sa istragom o upotrebi zvučnog oružja tokom protesta Milanović smatra zamajavanjem i propagandnom metodom kojom Vučić pokušava da ubedi domaću ili širu javnost da on iskreno želi da utvrdi šta se desilo.
 
"Što znamo da nije tačno", rekao je Milanović navodeći da ukoliko bi postojala rang lista institucija koje najviše krše ljudska prava, FSB bi bila u top pet. 
"Zvati njih ovde je kao da zovete ljudoždere da vam naprave vegetarijanski restoran", naveo je sagovornik N1.
 
Građani Srbije koji osećaju posledice nakon protesta, pre Strazbura najpre bi trebalo da iscrpe sva sredstva u Srbiji, a prva adresa su nevladine organizacije.
 
"Postoji decenijska omraza prema civilnom sektoru, a oduvek se radilo o organizacijama koje štite najslabije u zemlji. Danas smo najslabiji svi mi, danas Srbija nije zainteresovana da štiti prava svojih građana i jedini kojima oni imaju da se obrate su NVO", rekao je on dodajući da se njima obratilo 4.000 građana a malo je verovatno da je toliki broj ljudi nešto umislio.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    02.04.2025 09:57
    Da li je to slika instaliranja zvucnog topa koga Srbija nema?
  • Zemlja čudesa

    02.04.2025 09:46
    Svakako nema baš mnogo slučajeva da vlast pokuša ubijanje sopstvenog naroda izazivanjem panike. Srećom, nije uspelo i vrhovni ćaci nije "odsvirao kraj" svojom LRAD pištaljkom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija