Biznismeni, sportisti, glumci, influenseri: Mali podsetnik kome je Srbija dala državljanstvo

Srbija je tokom godina dodelila državljanstvo brojnim stranim ličnostima, od biznismena i političara do sportista i umetnika.
Biznismeni, sportisti, glumci, influenseri: Mali podsetnik kome je Srbija dala državljanstvo
Foto: 021.rs
Iako su na listi već prisutne neke kontraverzne ličnosti, od početka ove godine na njoj su i ruski oligarsi. Od početka ove godine najmanje četiri ruska oligarha dobila su srpsko državljanstvo, a za sada nisu pruženi konkretni razlozi zašto je Vlada Miloša Vučevića izabrala baš ove pojedince.
 
Sve odluke o prijemu u državljanstvo potpisao je premijer u ostavci Miloš Vučević, a u njima se navodi da su postali državljani "na osnovu člana 19, stav 1. i 3, Zakona o državljanstvu", što znači da je formalni razlog za dodelu pasoša "interes za Republiku Srbiju". Međutim, postoji zabrinutost zbog veze ovih pojedinaca sa ruskom elitom kao i činjenicom da su neki od njih na listama sankcija zapadnih zemalja, piše Danas.
Srpsko državljanstvo su tokom godina dobile brojne poznate ličnosti među kojima su biznismeni, glumci i sportisti, bilo to zbog ličnih veza sa zemljom, njihovih profesionalnih uspeha ili humanitarnih aktivnosti.
 
Biznismeni i političari
 
Muhamed Dahlan, bivši lider Fataha u Pojasu Gaze, dobio je srpsko državljanstvo 2013. godine zbog svojih političkih veza sa Srbijom, kao i zbog saradnje sa srpskim vlastima.
 
Jingluk Šinavatra, bivša premijerka Tajlanda, stekla državljanstvo Srbije 2019. godine zbog svog ličnog doprinosa i saradnje sa Srbijom. Njen mandat trajao je od 2011. do 2014. godine, i prva je žena izabrana za ovu poziciju. Šinavatra je poznata po sprovođenju reformi u oblasti zdravstva, obrazovanja i infrastrukture. Njen mandat završen je vojnim udarom, a njoj je izglasano nepoverenje.
Milorad Dodik, bivši predsednik Republike Srpske, postao je državljanin Srbije 2014. godine kao predsednik ovog entiteta i zbog svojih političkih veza i saradnje sa srpskim vlastima.
 
Sergej Kurčenko, ukrajinski biznismen, dobio je srpsko državljanstvo 2014. godine zbog svojih poslovnih interesa i ulaganja u Srbiju. On se dovodi u vezu sa bivšim ukrajinskim predsednikom Viktorom Junukovičem, a nakon prevrata 2014. godine postao je predmet istrage zbog svojih finansijskih aktivnosti.
 
Matar Suhail Al Daheri, biznismen iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, stekao je srpsko državljanstvo 2016. godine zbog saradnje sa srpskim vlastima u različitim projektima, od kojih je najpoznatiji "Beograd na vodi".
 
Noha Elbadavi, blizak saradnik bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, dobio je srpsko državljanstvo zbog svojih političkih aktivnosti i angažmana u regionu.
 
Arno Gujon, francuski humanitarac poznat po svom radu na Kosovu i Metohiji, stekao je srpsko državljanstvo 2015. godine zbog svog humanitarnog rada. Danas je član Srpske napredne stranke, a prvi put je izabran za narodnog poslanika u 14. sazivu, kao 13. na listi "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane", mandat mu je potvrđen 6. februara 2024. godine.
 
Martin Kaf, koji je bio savetnik Ane Brnabić tokom njenog mandata kao predsednice Vlade, takođe je dobio srpsko državljanstvo tokom svog angažmana u Srbiji.
 
Umetnici i glumci
 
Američki glumac, producent i majstor borilačkih veština Stiven Sigal srpsko državljanstvo je dobio 2016. godine. Pored glume, Sigal se bavi i muzikom i vlasnik je borilačke škole. Takođe je poznat po tome što je bio blizak prijatelj sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
 
Rejf Fajns, britanski glumac i reditelj, postao je državljanin Srbije 2017. godine. Dobitnik je brojnih prestižnih nagrada u oblasti kinematografije, uključujući Oskara, Zlatni globus i BAFTA.
 
Sergej Polunjin, baletski igrač, stekao je srpsko državljanstvo 2017. godine, a pored njega poseduje i rusko i ukrajinsko državljanstvo. Poznat je po svom talentu i kontroverznom ponašanju.
 
Džon Čalis, britanski glumac, poznat po ulozi Bojsija u seriji "Mućke", postao je srpski državljanin 2021. godine zbog svojih ličnih veza sa Srbijom i ljubavi prema zemlji. Tokom karijere koja je trajala gotovo šest decenija glumio je u brojnim televizijskim serijama i filmovima.
 
Nikolaj Muhin je ruski umetnik, poznat po radu na mozaicima u Hramu Svetog Save. Srpsko državljanstvo dobio je 2017. godine kao priznanje za njegov značajan doprinos umetnosti.
 
Sportisti
 
Čarls Dženkins je američki košarkaš koji je veliki deo karijere proveo igrajući u evropskim klubovima. Igrao je za KK Crvena zvezda, a zbog svog doprinosa timu dobio je srpsko državljanstvo 2015. godine.
 
Demarkus Nelson je američki košarkaš koji je igrao za KK Crvena zvezda od 2014. do 2017. godine. Srpsko državljanstvo stekao je 2014. godine zbog svojih košarkaških uspeha u srpskim kluubovima.
 
Gabrijel Kleverson Kordova Kleo je brazilski fudbaler koji je igrao za FK Partizan. Dobio je srpsko državljanstvo 2012. godine zbog svog značajnog uspeha u fudbalu i profesionalnim vezama sa srpskim klubovima.
 
Evandro Goebel je brazilski fudbaler koji je dobio srpsko državljanstvo 2011. godine zbog svog doprinosa u oblasti fudbala i vezama sa srpskim klubovima.
 
Dmitrij Gerasimenko, gruzijski džudista, dobio je srpsko državljanstvo 2011. godine.
 
Kevin Panter, američki košarkaš koji je igrao za KK Partizan, stekao je srpsko državljanstvo 2020. godine zbog svoje košarkaške karijere u Srbiji.
 
Markus Pejdž, američki košarkaš koji je igrao za KK Partizan, državljanstvo Srbije je stekao zbog svojih košarkaških uspeha.
 
Vil Mozli je američki košarkaš koji je igrao za KK Partizan, a zahvaljujući svojim košarkaškim uspesima dobio je i srpsko državljanstvo.
 
Aleksej Nefedov, ruski džudista, dobio je srpsko državljanstvo, nakon čega je predstavljao zemlju na međunarodnom takmičenju.
Medijske ličnosti i influenseri
 
Čarls Kater je američki jutjuber poznat po videima o Srbiji. Srpsko državljanstvo stekao je zbog svojih veza sa Srbijom i svog angažmana u promociji zemlje na društvenim mrežama.
 
Adrijana Lima, brazilska manekenka i bivša supruga košarkaša Marka Janjića, izrazila je želju da dobije srpsko državljanstvo 2009. godine dok je bila udata za košarkaša. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić joj je ponudio ubrzanu proceduru dobijanja državljanstva, međutim proces nikada nije okončan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • w/e

    06.04.2025 16:11
    cool
    Iovako je bezvredno.
  • Tim

    06.04.2025 15:19
    Podržao bih samo Čarli Šina za srpsko državljanstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija