Počinje isplata uvećane plate prosvetarima - puna zarada i povišica samo onima koji su radili

Isplata akontacije martovske plate radnicima u prosveti uvećane za pet odsto počeće danas, 7. aprila, kao i isplata za zaposlene u visokom obrazovanju kojima stiže uvećanje od 15,97 odsto.
Počinje isplata uvećane plate prosvetarima - puna zarada i povišica samo onima koji su radili
Foto: 021.rs
Kako je ranije rekao ministar finansija u tehničkoj vladi Siniša Mali, isplatom uvećanih plata zaposlenima u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, ispunjava se dogovor postignut sa sindikatima prosvete o vanrednom povećanju od pet odsto od marta a sledi još jedno, istovetno povećanje od oktobra.
 
"Punu platu sa povišicom će dobiti oni koji radili sve vreme, među kojima je i nenastavno osoblje, nastavnici koji su držali časove 45 minuta, a oni koji su radili manje dobiće manje, odnosno shodno njihovom učinku", rekao je Mali.
Isto važi i kada je reč o zaposlenima u visokoškolskom obrazovanju, pa će, kako je najavio Mali, punu platu sa povišicom od 15,97 odsto dobiti oni koji su radili sve vreme a oni koji nisu dobiće plate shodno svom učinku.
 
Izjednačavanje plata sa republičkim prosekom bio je zahtev prosvetnih radnika od samog početka školske godine, ali i obaveza iz Protokola potpisanog 2023. godine.
Vlada je, međutim, mesecima tvrdila da nema novca za ispunjenje tog zahteva, i da je njihova ponuda za povećanje plata od 11 odsto konačna. 
 
Reprezentativni sindikati od septembra su na različite načine protestovali i zahtevali da im se zakoni ispune - od početka školske godine organizovane su obustave rada, cirkularni štrajk, dok su časovi bili skraćeni od kraja novembra, pa sve do 24. decembra, kada su đaci pre vremena poslati na zimski raspust.
 
Za sve to vreme sindikati su se više puta bezuspešno sastajali sa predstavnicima Vlade. Početkom ove godine iz Vlade prosvetarima stiže nova ponuda - za povećanje plata od 12 odsto, ali od premijera dobijaju i upozorenje - nastavnici koji ne budu želeli da predaju, neće više raditi u prosveti.

Sedam dana kasnije stiže još jedna ponuda - povećanje plate za pet odsto u dva navrata, kako bi plate prosvetnih radnika bile izjednačene sa republičkim prosekom. 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mbm

    21.04.2025 22:16
    Rezimski kriminal
    Socijalni otpad Bosne koji nasilno i sa licnim interesom vlada Srbijom i sistematski unistava i nezakonito, osiono prostacki preko ministarskih fotelja u kojima sede diletanti za plate i staz i licni dzepni veto, korumpiranih tuzilaca, sudija koji provode imovinski i privredni kriminal za 100 eura po fingiranim nazovi presudama, i sve skupa sa necasno nametnim "poslanicima" skupstine u rasturu i marionetom A. V. koji sebe smatra predsednikom, predstavlja potvrdu negacije drzavnosti, intelekta, uma i olicinje prostakluka koji ceo svet jasno sagledava. Objavite, zbog istine u javnosti je pisano i dostavljeno.
  • Mile

    07.04.2025 11:23
    Cestitamo
    ucenicima polazak u skolu,najlepsi deo zivota svakog coveka!!!! Cestitamo nastavnicima i profesorima na uspesnom dogovoru sa drzavom!!! A vi blokaderi,obratite se Cjilasu!!!!
  • 9

    07.04.2025 10:20
    @ Zarada za nerad
    Završi fakultet , državni pa se javi , a do tada glabaj seNViĆ i nemoj da te gazda u'vati da kuckaš poruke. Za bolje i nisi. Šta ti rade poslanici u skupštini zadnja 3 meseca , pa nikada nisi komentarisao kako ne treba da dobiju platu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija