RTS podneo krivičnu prijavu zbog "poternica" sa fotografijama svojih zaposlenih

Radio-televizija Srbije (RTS) objavila je da je Tužilaštvu podnela krivičnu prijavu protiv nepoznatih osoba "zbog objavljivanje fotografija njenih zaposlenih u formi poternica".
RTS podneo krivičnu prijavu zbog "poternica" sa fotografijama svojih zaposlenih
Foto: Beta/Milos Miskov
Ta prijava je podneta Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu i to protiv NN lica, zbog ugrožavanja sigurnosti i proganjanje, piše na sajtu RTS-a.
 
Od 14. aprila studenti su blokirali objete RTS-a tražeći novi konkurs za izbor Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, ili, kako su ranije saopštili, dok se RTS ne ugasi.
RTS je naveo da su "neutvrđenog dana i na neutvrđenom mestu, nepoznata lica izradila takozvane poternice, u crno beloj tehnici na kojima se nalaze imena i prezimena, kao i fotografije (deset) urednika i novinara RTS-a".
 
Na "poternicama" iznad fotografija radnika RTS-a, stoji naslov: "Traži se", a u zaglavlju poternica piše "Studenti u blokadi", navodi se u prijavi.
 
Dodaje se da su 15. aprila od strane "NN lica" izlepljene po zgradama, banderama, saobraćajnim znacima i drugim javnim površinama u Takovskoj i u obližnjim ulicama u centru grada.
Takođe, poternice su zalepljene i na prostorije RTS-a u ulici Kneza Višeslava, navodi se.
 
"Ovakvi postupci izvršilaca imaju za cilj da stvore atmosferu straha i nesigurnosti među zaposlenima RTS-a, jer takve "poternice" mogu biti shvaćene kao javni poziv na progon, nasilje i napade na novinare, koji su se našli na istima", navodi se.
 
Dodaje se da "u kontekstu trenutnih protesta, postavljanje ovih poternica se doživljava kao oblik društvene stigmatizacije novinara, koji se stavljaju u poziciju mete".
 
RTS je naveo i da se fraza "Traži se", tradicionalno i kulturno vezuje za poternice za kriminalcima, beguncima i osobama koje treba, uhvatiti ili kazniti.
 
"Kada se takva poruka javno objavi uz fotografije novinara, to ima konotaciju da su oni meta, da ih neko traži i da bi im mogla biti naneta šteta", navodi se.
 
Dodaje se da zaposleni RTS-a, čija su imena i prezimena i fotografije objavljene na poternicama, od 15. aprila osećaju strah, plaše se da izađu iz kuća, doživljavaju uvrede i pretnje od nepoznatih lica na društvenim mrežama, kao i na ulici.
 
RTS pokrenuo disciplinski postupak protiv zaposlene koja je ometala koleginicu tokom izveštavanja 
 
Radio-televizija Srbije (RTS) saopštila je da je pokrenula disciplinski postupak protiv zaposlene u Izvršnoj produkciji Zabavnog programa A.V, zbog ometanja koleginice Jelene Baranin tokom izveštavanja sa protesta u Takovskoj ulici.
 
Kako se navodi u saopštenju na sajtu RTS-a, diciplinski postupak je pokrenut za utvrđivanje odgovornosti zbog povrede radne obaveze.
 
"Zaposlena je učinila povredu radne obaveze na način što je dana 16. aprila 2025. godine, prilikom uključenja sa blokade televizije u jutarnji Dnevnik ometala koleginicu Jelenu Baranin, dranjem i psovanjem cele ekipe koja se spremala da izveštava o studentskoj blokadi ispred RTS-a", navodi se u saopštenju.
Dodali su da je ona potom ušla u kadar, nastavljajući da izgovara psovke i uvrede na račun svih onih koji su tog dana bili na radnom zadatku, ali i da koleginici Barananin pištaljkom duva u uvo.
 
"Njen izlazak pred kameru dao je povod i ostalima koji su počeli da zaklanjaju objektiv, pokazuju srednji prst i dobacuju razne uvrede ekipi koja je izašla da izveštava", piše u saopštenju.
 
Poslodavac će, kako su dodali, u tom slučaju na osnovu činjenica i dokaza, sprovesti postupak i najstrože kazniti zaposlenu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija