Mladi slabo poznaju devedesete: Analitičari o tome zašto je to tako

Prema istraživanju koje je sprovela inicijativa Muzej devedesetih i Institut za filozofiju i društvenu teoriju, mladi u Srbiji uzrasta od 18 do 30 godina ne znaju dovoljno o devedesetim.
Mladi slabo poznaju devedesete: Analitičari o tome zašto je to tako
Foto: Screenshot (Youtube/Made in Serbia)
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za Danas da mladi, ali i stari, u Srbiji uglavnom ne znaju dovoljno, a često ni tačno, i da to nije samo situacija sa periodom 90-tih, već i sa periodom vladavine Tita, Drugim svetskim ratom, i tako sve do naše srednjovekovne istorije.
"Od kada smo se odrekli autentičnog srpskog pogleda na politiku i istoriju u ime jugoslovenske iluzije, te se na to kasnije nadovezalo boljševičko i druge vrste antinacionalno ispiranje mozgova građana, i kao 'kontrast' tome neretko lažno patriotsko zalaganje za srpstvo, veliki deo nacije je potpuno utobuo u dubine mora tako stvorenih laži ili zgađen od njih beži od istorije i politike", objašnjava sagovornik Danasa.
Istraživački analitičar Miljan Mladenović kaže za beogradski list da Srbija nije raskrstila sa onima koji su zemlju vodili tokom devedesetih, ni gotovo 25 godina od petookotobarskih promena, sa izuzetkom prvih nekoliko godina kada su druge stvari, razumljivo, bile prioritet.
 
"Upravo je nedostatak resursa da se ova tema zatvori zvaničnom verzijom dovela do toga da danas postoji 'više istina' i da je sve i dalje podložno manipulacijama", kaže ovaj sagovornik.
 
Dodaje da ga zato i ne čudi što su mladi najviše o devedesetim čuli od svojih roditelja, a ne u školama, dok je ono što su mogli čuti u medijima moglo samo da ih dodatno zbuni.
"Ipak, ohrabrujući je nalaz da i pored celokupne medijske mašinerije devedesete nisu postale poznate kao dobar period za većinu mladih", zaključuje Mladenović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dušan

    27.04.2025 11:46
    @zztop
    27.04.2025 • 10:59
    @Dušan
    Dušane ti to onako iz duše zatrovane informerom, pinkom i happy-em sa niskom pismenošću da nam objasniš istoriju ...
    0

    Iz duše koja je ratovala kao dobrovoljac 99 na kosovu ne za slobu i sps već za svoju zemlju zajedno sa mađarima slovacima gorancima i pazarcima dok ste vi sedeli i slušali muziku i pljuvali sistem i pravili žurke. Iz duše koja ne gleda tv ni ove šarene kanale ni novu a n1. A pravopis jedino autocorect zato što kucam na mobilnom.
    Najlakše je nekom reći istinu i odgovor samo napadi... E to ti je zaboravljanje i nedostatak informacija da mi odgovoriš. Na bilo šta odmah pljuvanje. I onda se pitaš što je ovakva situacija. A. Istorija ti se ponavlja non stop a mi ne učimozna našim greškama. Već ćemo odmah da pljujemo onog ko koristi mozak.
  • pazi sad

    27.04.2025 11:15
    Ko je na vlasti? Pa oni iz devedesetih i zato se ne spominje sto za jednoga, hladnjace sa telima, opsada Sarajeva, sravnjivanje Vukovara, kradja bele tehnike, paravojne formacije Arkana, Draskovica, kapetana Dragana i sve to u cilju velike Srbije, inflacija.... i zbog toga se cuti.
  • Vukska

    27.04.2025 11:02
    .
    Šta smo dočekali da sa setom u očima mislimo o Slobinom vremenu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Treba li nam lustracija?

Pre četiri meseca Ekološki ustanak predao je Skupštini Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava poznatom kao Zakon o lustraciji.

Programeri ponovo najplaćeniji

Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata iznosila 288.617 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.