Pošumljavanje Vojvodine: Bacanje para, nebriga i nezainteresovanost
Dve trećine novca za pošumljavanje, koji je na konkursima nudio Fond za šume AP Vojvodine, ostalo je nedodeljeno i nepotrošeno.
Foto: 021.rs
To ukazuje da su drugi, sistemski, a ne samo novčani razlozi presudni što pošumljavanje u Vojvodini izostaje, ocenjuje se u analizi Mreže "Pošumimo Vojvodinu".
Propisano je i da se novac od ovih naknada koristi kroz pokrajinski i lokalne fondove za šume. U poslednjih osam godina (2014–2021), zbirni prihodi pokrajinskog Fonda od ovih naknada iznosili su oko 755 miliona dinara.
Po programima je planirano da se na mere propisane zakonom potroši više od 1,5 milijardi dinara, ali u izveštajima stoji da je stvarno potrošena samo polovina od planiranog, oko 782 miliona dinara.
Ako se uzmu u obzir potrebe Vojvodine kao najmanje pošumljenog regiona Evrope, ovaj iznos je nedovoljan, a čak ni on se u celosti ne troši na podizanje novih šuma.
Kako se navodi u analizi Mreže "Pošumimo Vojvodinu", ubedljivo najviše novca troši se na izgradnju šumskih puteva, što je aktivnost daljeg korišćenja šuma.
Dok je evidentan rast potrošnje na izgradnju ovakvih puteva, od 2014. godine se gotovo svake naredne godine za pošumljavanje planiralo manje novca nego prethodne godine. Čak je u 2020. godini došlo do ekstremnog slučaja, kada su iz programa Fonda izbrisana sva sredstva za pošumljavanje, o čemu je 021.rs pisao.
"Kada se sve sabere, sredstvima Fonda za šume je u poslednjih devet godina podignuto samo nešto više od 1100 hektara novih šuma, bar po dostupnim izveštajima. Takvim tempom trebaće oko 1.500 godina da se šumovitost u Vojvodini podigne na optimalni nivo, pod uslovom da sačuvamo postojeće šume", navodi se u analizi.
Vojvođanske lokalne samouprave nezainteresovane i nesposobne za pošumljavanje
Situacija nije mnogo bolja ni kada se sa pokrajinskog "spustimo" na lokalni nivo.
Kako piše Mreža "Pošumimo Vojvodinu", samo dve vojvođanske opštine imale su u 2022. godini program korišćenja novca od naknada za seču šume. Samo jedna ima višegodišnji plan pošumljavanja, dok 25 njih nije planiralo da poveća površine pod šumom. Samo osam njih je u 2021. godini sadilo poljozaštitne pojaseve sa malim iznosima novca.
U analiziranih osam godina, više od dve trećine vojvođanskih opština i gradova imalo je prihode od naknada za korišćenje šume i promenu namene šumskog zemljišta.
"Ubedljivo najviši prihodi su redovno beleženi u Šidu, Novom Sadu, Rumi, Pećincima, Sremskoj Mitrovici, Somboru, gde su najveće površine pod šumama i gde ima najviše seče. Tamo gde nema šuma, nema ni prihoda od seče, ili su oni vrlo niski. U 2021. godini je 39 od 45 opština i gradova imalo prihode od naknada, a od toga njih 31 prihode veće od 100.000 dinara. Tako opštine sa najvećim nedostatkom šuma imaju najmanje novca za pošumljavanje, što upućuje na zaključak da se ove razlike mogu izjednačiti jedino kroz pokrajinski Fond za šume", navodi se u analizi.
Ipak, i one opštine koje ubiraju ove naknade su novac trošile namenski. Samo Opština Kovin imala je propisani godišnji program korišćenja ovih sredstava za 2019, 2020. i 2021. godinu, dok su u 2022. godini program imale dve opštine, Kovin i Beočin. Ali čak ni Opština Kovin nije sprovodila ovaj program, jer u izveštajima za sve godine stoji da "sredstva od naknada nisu utrošena". Sve ostale opštine nisu ni imale ove programe, te je novac od naknada završio za druge budžetske potrebe.
"Vojvođanske opštine i gradovi nemaju ni višegodišnje operativne planove pošumljavanja. Njihovo usvajanje zakonom nije obavezno, ali bez njih smisleno pošumljavanje nije moguće. Ovakvu vrstu dokumenta je u 2022. godini imala jedino Opština Srbobran, koja inače spada u najmanje šumovite u Vojvodini, te je postojanje ovog dokumenta potpuno opravdano i može služiti kao primer. Nepostojanje planova možda je jedan od razloga što se opštine gotovo ne javljaju na konkurse za pošumljavanje koje raspisuje Fond za šume AP Vojvodine", navodi se u analizi.
I kada planiraju pošumljavanje, Pokrajina i lokalne samouprave su neambiciozni, navodi Mreža "Pošumimo Vojvodinu". Dodaje se da ne postoji volja da se poljoprivredno zemljište izdvoji za pošumljavanje, jer se tako gube prihodi od zakupa. Zabeleženo je više slučajeva da opština odredi neku parcelu za pošumljavanje, a onda posle nekoliko godina istu površinu izda u zakup, pa zakupac sadnice preore ili uništi.
Vojvodina jeste poljoprivredna regija, u kojoj poljoprivredno zemljište ima najviši prioritet i zauzima najveću površinu. Ali, nedostatak šuma itekako negativno utiče na poljoprivredu, ekonomiju i zdravlje ljudi.
Prema rečima Ratka Ristića, profesora Šumarskog fakulteta u Beogradu, pošumljavanje Vojvodine je prioritetna ekološka, ekonomska i socijalna aktivnost u narednom periodu.
"Na području Vojvodine je izražena eolska erozija, odnosno erozija izazvana dejstvom vetra, koja deluje na najplodnije obradive površine. Tada dolazi do pokretanja ogromnih količina čestica zemljišta i premeštanja na neka neželjena mesta, kao što su gradovi i sistem kanala DTD. Sa tim česticama se kreće i ogromna količina polutanata. Zato bi vrhunski ekološki i privredni cilj Vojvodine trebalo da bude uspostavljanje tih oko 180 hiljada hektara novih šuma", rekao je prof. Ristić u izjavi podrške inicijativi mreže "Pošumimo Vojvodinu".
Najveći problem na koji godinama ranije ukazuju stručnjaci i aktivisti je taj da se na šume u Vojvodini gleda kao na resurs. Novac se ulaže u eksploataciju šuma, a putevi se grade da bi se lakše izvukla posečena stabla.
Šume u Vojvodini nisu ni ravnomerno raspoređene. Najviše šuma ima na jugu i zapadu, u velikim kompleksima na Fruškoj gori i Vršačkim planinama, u sremskim i bosutskim šumama, Koviljsko-petrovaradinskom ritu, Gornjem Podunavlju, zatim u Deliblatskoj i Subotičkoj peščari i duž velikih reka (Tisa, Tamiš).
Van ovih, po površini relativno malih područja, veći deo Vojvodine je gotovo potpuno ogoljen, sa tek nekoliko promila površine pod šumama. Šumovitost ispod proseka od sedam odsto ima 31 opština i grad, što je skoro 70 odsto od 45 opština i gradova, koliko ih se nalazi u AP Vojvodini. Ispod 1 odsto šuma ima njih 14, što je gotovo trećina, a između jedan i sedam odsto ima njih 17, ili nešto više od trećine.
Upravo zbog ovog je Mreža "Pošumimo Vojvodinu" pokrenula peticiju kojom se traže izmene nekoliko zakona koje bi otklonile deo problema koji pošumljavanje onemogućavaju ili ograničavaju. Više o peticiji čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Zabranjene posete pacijentima u opštoj i plućnoj bolnici u Zrenjaninu
22.01.2025.•
0
U Specijalnoj bolnici za plućne bolesti "Dr Vasa Savić" u Zrenjaninu zabranjene su posete hospitalizovanim pacijentima.
Otvoren stečaj nad zrenjaninskim brodogradilištem u likvidaciji
21.01.2025.•
2
Privredni sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se usvaja predlog za otvaranje stečaja nad firmom Brodogradilište LBM iz tog grada u likvidaciji.
Pijani vozač izazvao udes u Subotici
21.01.2025.•
0
Subotička policija isključila je iz saobraćaja četrdesetsedmogodišnjeg vozača koji je vozeći "pežo" pod uticajem alkohola izazvao saobraćajnu nezgodu.
Opozicija osudila napad na aktivistu u Kuli, poziva na skup podrške
20.01.2025.•
1
Opozicione stranke i pokreti osudile su napad na aktivistu iz Kule Zorana Đurkanovića koji je pretučen dok je lepio plakate protiv nasilja.
"Bravo“ Novi Sad: Pretučen naš aktivista u Kuli
20.01.2025.•
4
Građanski pokret "Bravo" u Novom Sadu saopštio je da je njihov aktivista napadnut i pretučen u Kuli dok je lepio plakate protiv nasilja.
Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile da izvrše vanredni nadzor: Ovo su razlozi
20.01.2025.•
62
Prosvetne inspektorke iz Zrenjanina odbile su da sprovedu vanredni nadzor u školama, a javnosti su uputile otvoreno pismo koje prenosimo u celosti.
Subotica: Gimnazija i dve škole stupile u generalni štrajk
20.01.2025.•
4
Više škola u Subotici odlučilo je da stupi u generalni štrajk do daljeg.
Zrenjaninci bez vode za piće tačno 21 godinu
20.01.2025.•
12
Danas se navršava tačno 21 godina otkako je Zrenjanincima zabranjeno korišćenje pijaće vode iz gradskog vodovoda.
FOTO: Studenti na protestu u Subotici pozvali sve škole da stupe u generalni štrajk
19.01.2025.•
6
Studenti Ekonomskog fakulteta u Subotici večeras su zajedno sa građanima na okupljanju u centru grada pozvali sve škole da stupe u generalni štrajk.
Nova šansa da nekome spasite život: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i Vojvodini
19.01.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Bogojavljensko plivanje za časni krst u nedelju na Štrandu u Somboru
19.01.2025.•
1
Tradicionalna plivačka trka za časni krst održaće se danas, 19. januara na Gradskom kupalištu Štrand u Somboru.
Dato zeleno svetlo za nastavak gradnje saobraćajnice "Osmeh Vojvodine"
19.01.2025.•
17
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine doneo je rešenja o saglasnosti na studije o proceni uticaja na životnu sredinu za još dve deonice brze saobraćajnice "Osmeh Vojvodine"
Kolektivi osnovaca i srednjoškolaca u Zrenjaninu: Uz studente do ispunjenja njihovih zahteva
17.01.2025.•
4
Kolektivi osnovnih i srednjih škola u Zrenjaninu doneli su odluku da obustave rad u ponedeljak, 20. januara.
MUP: Ubijen muškarac u Sremskoj Mitrovici
17.01.2025.•
0
Tridesetogodišnji muškarac ubijen je kasno poslepodne u Sremskoj Mitrovici.
Škole u Bačkoj Topoli 20. januara bez štrajka: Pojedini sindikalci istupaju iz organizacije
17.01.2025.•
1
Nastava u tri srednje i dve osnovne škole u Bačkoj Topoli od ponedeljka, 20. januara, će se odvijati redovno i neće biti štrajka, odlučili su reprezentativni sindikati.
SSP podneo krivičnu prijavu protiv direktorke Gerontološkog centra u Subotici
16.01.2025.•
2
Stranka slobode i pravde (SSP) podnela je krivičnu prijavu protiv direktorke Gerontološkog centra u Subotici Brankice Tešanović.
Izmenjen režim saobraćaja od petlje Novi Banovci do petlje Batajnica: Postavljaju se table
16.01.2025.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je danas, 16. januara na deonici auto-puta od petlje Novi Banovci do petlje Batajnica.
Produžen pritvor osumnjičenom za izazivanje požara u nelegalnom domu u Vojki
16.01.2025.•
0
Pedesetšestogodišnjem N. T, koji se sumnjiči da je kao korisnik usluge smeštaja za stara lica u Vojki, izazvao požar u kojem su stradale dve osobe, ponovo je produžen pritvor.
Pacijent napao lekara u bolnici u Sremskoj Mitrovici: Uvode se dodatne bezbednosne mere
16.01.2025.•
6
Lekara Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici fizički je napao pacijent u bolnici.
Sa još dvojicom ukrao "reno" iz garaže u Žitištu pa pretio ubistvom svojim saučesnicima
16.01.2025.•
0
Zrenjaninska policija uhapsila je N. T. (33) iz okoline Žitišta zbog ugrožavanja sigurnosti i neovlašćenog korišćenja tuđeg vozila.
Subotičanin provalio u kuću i ukrao šta je stigao, u stanu mu pronađena i marihuana
16.01.2025.•
0
S. Š. (26) iz Subotice uhapšen je zbog teške krađe.
Komentari 6
dz0
Sume su se pokrale isto ovako kako i danas, nema veze za 5 ili 50din... dodje svako i nosi, kao i sve u ovoj zemlji, kradja lopovluk kriminal i bezzakonje. Divlja deponija.
Куп је битан
Bauštelac
I uvesti u škole ekologiju, da nam deca nauče i usvoje svesnost o važnosti šuma i prirode.
Knjige, knjige deco (a i odrasli) a ne zvona i praporci!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar