
Šume u Vojvodini najviše stradale od supećelijske oluje, za obnovu će biti potrebne - decenije
Superćelijske oluje koje su u više naleta pogodile region tokom ovog leta nanele su ogromnu štetu, a najviše su stradale vojvođanske šume.

Foto: 021.rs
Stručnjaci navode da će za obnovu i vraćanje funkcije šumskog ekosistema biti potrebne decenije.
Stabla koja nije vetar uspeo da polomi, savijao je do zemlje, pa će u oba slučaja, uništeno drveće morati da ide na prevremenu seču. Ukupno 1.300 hektara pod topolama, odnosno blizu pola miliona stabala u Južnoj Bačkoj i oko 100.000 kubika hrastove šume u Sremu, što će "Vojvodinašume" koštati oko 16 miliona evra.
Obnova devastiranih površina će, prema rečima stručnjaka, trajati decenijama. Izvršni direktor za šumarstvo, ekologiju i razvoj "Vojvodinašuma" Marko Marinković za Euronews Srbija kaže da će sanacija šuma biti sprovođena u dva dela.
"U prvoj fazi ćemo da iskoristimo drvnu zapreminu da ne propadne u šumi i da ne proizvede neke nove bolesti, jer je to štetno za šumu i u ekoloskom i u ekonomskom smislu, to je prvi deo sanacije. Drugi deo sanacije je pošumljavanje površina. Taj operativni deo sanacije će da traje tri do četiri godine, a što se tiče šume u pravom smislu za topolu je potrebno 15 do 20 godina, a za hrast i mnogo više jer on živi i do 200 godina", kaže Marinković.
Asistentkinja na Geografskom fakultetu Tijana Jakovljević za Euronews Srbija pojašnjava da je iznošenje stabala koja su oborena važno sprovesti što pre zbog razvoja patogenih organizama.
"Ona stabla koja su doživela stres podložnija su napadu patogena, tako da je potrebno pogledati i ona stabla koja i dalje stoje, ali ih je možda potrebno ukloniti da ne bi bilo izloženo patogenu", kaže ona.
Dodaje i da šume topole, posebno brzorastućih vrsta, mogu da porastu i za pet, šest godina, ali da je hrastu potrebno više vremena i da se tu govori o decenijama.
Superćelijske oluje ugrozile i živi svet u šumama
Polomljena i počupana stabla samo su jedna strana priče. Na devastiranim područjima može se uočiti da su naleti vetra tokom superćelijske oluje ugrozili i živi svet, a tokom nevremena najviše su stradale ptice.
Zvanično je prijavljeno stradanje pedesetak jedinki strogo zaštićenih vrsta od kojih su polovina rode. Zbog nepristupačnosti terena koji nastanjuju, pravi brojevi stradalih životinja nisu poznati.
"Uništeno je stanište. Mi smo ovde imali kolonije čaplji i kolonije malog i velikog vranca koje su kompletno uništene, znači te ptice više nemaju gde da se gnezde. Kao što je rekao kolega iz Vojvodinašuma, nije problem podići mladu sumu, problem je formirati šumu koja ima funkciju staništa divljih vrsta. Imali smo stradanje orla belorepana, to je ptica koja ima raspon krila gotovo dva metra i to je ptica koja ne može da se gnezdi na stablu debljine čačkalice", kaže Alen Kiš iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Tijana Jakovljević napominje da vraćanje funkcije ekosistema zahteva mnogo više napora.
"Vratiti stanište pticama je nešto što je dosta kompleksnije i u tom smislu potrebno je više decenija. Intervencija čoveka tu dosta može da ubrza sam proces", navodi Jakovljević.
Oluje, koje su lomile čak i armirane betonske bandere, jos veću štetu nanele su susednoj Hrvatskoj. Zajednička nevolja približila je dve strane u radu na pripremi projekta kojim će se utvrditi prioriteti za sanaciju šumskih površina u naredne tri godine.
Srbija je donela i strategiju, koja predviđa da do 2050. godine pod šumom imamo 40 odsto teritorije, odnosno da se pošumi još milion hektara. Jakovljević ističe da to jeste izazov, ali da je izvodljivo, uprkos tome što su neki vremenski okviri već pomerani jer nismo uspeli da ostvarimo taj cilj.
"Uz adekvatan rad, ulaganje dvoljno resursa, konsultovanje stručnjaka to se može postići", ističe ona.
Asistentkinja na Geografskom fakultetu kaže da su šume važne u borbi protiv klimatskih promena zbog skladištenja ugljendioksida i prečišćavanja vazduha, ali da su posebno bitne u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova.
"Usled ovih toplotnih talasa koje smo imali šumski ekosistemi stvaraju neku vrstu mikroklimatskih uslova i uvek nam je u šumi prijatnije. Dobar primer za to je subsaharska Afrika gde se pošumljavanjem sprečava dalje širenje Sahare ka jugu. Pošumljavanjem do te mere menjaju klimatske uslove i vlažnost da omogućavaju u tom prostoru čak i poljoprivredne aktivnosti", objašnjava ona.
Tekst u celosti čitajte na portalu Euronews Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Totalno pijan kolima kod Banatskog Karađorđeva udario dva maloletnika i pobegao
31.03.2025.•
1
Policija u Zrenjaninu uhapsila je B.V. (55) iz okoline Žitišta zbog sumnje da je vozeći sa 2,12 promila alkohola u organizmu udario dve maloletne osobe i napustio lice mesta.
Saobraćaj kod petlje Ruma obustavljen do 20. aprila zbog radova
31.03.2025.•
3
Saobraćaj u zoni petlje Ruma biće obsutavljen do 20. aprila.
Protest zbog napada na akademsku zajednicu u Somboru: "Režim SNS pokazuje sve otvoreniji prezir"
31.03.2025.•
2
Protest zbog napada na akademsku zajednicu biće organizovan danas, 31. marta u Somboru.
Dva prazna vagona iskliznula sa pruge Subotica-Sombor
31.03.2025.•
2
Dva vagona iskliznula su juče popodne sa pruge Subotica-Sombor, kod Šebešića.
Žena poginula u udesu kod Rumenke: Automobilom sletela sa puta i udarila u ogradu
31.03.2025.•
1
Žena stara 42 godine poginula je u nesreći koja se juče oko 15 časova dogodila kod Rumenke kada je automobil kojim je upravljala sleteo sa puta.
Suđenje ginekologu iz Sremske Mitrovice za brojna krivična dela počinje 27. maja
30.03.2025.•
1
Suđenje lekaru Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici M. M. (46), kog dve žene terete za akušersko nasilje, odloženo je za 27. maj.
Nova prilika da nekome spasite život: Prikupljanje krvi sledeće nedelje širom Vojvodine
30.03.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Vozači, obratite pažnju: Radovi na više lokacija u Vojvodini i Mačvi
30.03.2025.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je ili će tek biti na više deonica u Vojvodini i Mačvi.
Skup "Noć je najmračnija pred svitanje" danas u Vršcu: U planu šetnja i blokada
30.03.2025.•
0
Studenti i građani organizovaće u Vršcu danas, 30. marta tročasovni protestni skup i šetnju "Noć je najmračnija pred svitanje".
Sedam dana od pucnjave u Odžacima: Građani izašli na ulice, poručuju da se ne boje
29.03.2025.•
7
U Odžacima se održava protest nakon pucnjave koja se desila prošle nedelje, kada su građani koji podržavaju studente izloženi dodatnim pritiscima.
Janaf: Nova 30-dnevna licenca za nastavak transporta nafte za rafineriju Pančevo
29.03.2025.•
3
Jadranski naftovod dobio je novu licencu od 30 dana za nastavak transporta nafte za rafineriju Pančevo u vlasništvu Naftne industrije Srbije, saopštio je Janaf.
Proglašena redovna odbrana od poplava na celom toku reke Save
28.03.2025.•
3
Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine" izdalo je naredbu o proglašenju redovne odbrane od poplava na celom toku reke Save, na osnovu aktuelne hidrološke situacije.
Novi postupci protiv Linglonga i Zrenjanina
28.03.2025.•
3
Građanski preokret je podneo tužbu Upravnom sudu protiv Grada Zrenjanina kojom se traži poništaj ponovljene saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu kineskoj kompaniji Linglong.
Buka pred Somborskim novinama zbog izveštavanja
28.03.2025.•
1
Večeras se nastavljaju okupljanja građana u Somboru, Stanišiću i Bačkom Monoštoru.
Nastavnica iz Bačke Palanke koja je dala otkaz: Samo jedna koleginica je otvoreno stala uz mene
28.03.2025.•
22
Maja Tarbuk Rokvić, nastavnica biologije iz Bačke Palanke koja je dala otkaz zbog pritisaka zbog podrške studentima još uvek nije našla novi posao.
Zrenjanin - prestonica kulture: Za otvaranje događaja potrošeno novca koliko ukupno ode na BITEF
28.03.2025.•
15
Zrenjanin je pre nekoliko dana postao Prestonica kulture Srbije.
Kolektiv Zrenjaninske gimnazije najavio normalizaciju nastave od 31. marta
27.03.2025.•
3
Kolektiv Zrenjaninske gimnazije odlučio je da obustavu rada stavi van snage i profesori će od ponedeljka 31. marta početi da rade prema redovnom rasporedu časova.
Uhvaćeni sa velikom količinom kafe i druge robe koje su ukrali u prodavnicama u Rumi
27.03.2025.•
1
Policija u Rumi uhapsila je N. S. (38) zbog krađe u produženom trajanju i posedovanja droga i J. S. V. (44) zbog saučesništva.
Peticija protiv neprimerene gradnje u zaštićenom jezgru Sombora
27.03.2025.•
5
Građani Sombora pokrenuli su peticiju protiv neprimerene gradnje u zaštićenom jezgru ovog grada.
Inđija: Za kafu, sokove i vodu lokalne samouprave dva miliona više nego za ugrožene građane
27.03.2025.•
1
Dok se za 250 socijalno ugroženih građana Inđije izdvaja samo 3,7 miliona dinara za osnovne namirnice, opština je za svoje potrebe planirala čak 5,7 miliona dinara za kafu, sokove i vodu.
Zrenjaninski biciklisti u subotu organizuju vožnju solidarnosti sa studentima, đacima i prosvetarima
27.03.2025.•
1
Zrenjaninski biciklisti pozvali su građane da dođu u subotu, 29. marta na grupnu vožnju u znak solidarnosti sa studentima, đacima i prosvetarima, kao i svima onima koji se bore za bolje sutra.
Komentari 19
Liman
Rups
Zovem se Stevo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar