
Pristup ženama sa invaliditetom seksualnom i reproduktivnom zdravlju jedan vid prevencije nasilja
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se širom sveta 3. decembra.

Foto: Pixabay
Institucije se i danas kao i svake godine redovno oglašavaju da ukažu na njihov položaj i barijere sa kojima se svakodnevno susreću, a stvarnih pomaka i sistemskih rešenja godinama unazad skoro da nema.
Samo neki od problema sa kojima se oni suočavaju su diskriminacija, siromaštvo, nezaposlenost i socijalna isključenost, a pandemija je znatno pogoršala položaj žena sa invaliditetom, gde su one pod povećanim rizikom od nasilja.
Kao jedna od stvari u prevenciji nasilja nad ženama sa invaliditetom, jeste njihova briga o reproduktivnom zdravlju, ali i pristupačne usluge kako bi one mogle redovno da odlaze na ginekološke i druge preglede.
Kako se sve ženama sa invaliditetom mogu približiti ove usluge i učiniti dostupnim, bavimo se u novoj emisiji "Preseci krug", koja ima za cilj da što više žena koje nisu, čuje za ove usluge i počne da ih koristi.
Iako je pravo na reproduktivno zdravlje i porodicu jedno od osnovnih ljudskih prava, garantovano različitim međunarodnim i nacionalnim propisima, ono je i dalje u velikoj meri nedostupno ženama sa invaliditetom. Organizacija za podršku ženama s invaliditetom "Iz kruga Vojvodina" iz Novog Sada aktivno se bavi ovim problemom, te od 2009. godine organizuje odlazak žena sa invaliditetom na ginekološke preglede, ali i radionice o važnosti reproduktivnog zdravlja.
Koordinatorka SOS službe te organizacije Ivana Nikolić Zelić napominje da žene sa invaliditetom imaju iste zdravstvene, reproduktivne i seksualne potrebe, kao i svaka druga žena. Sve žene sa invaliditetom koje žele da idu na ginekološke preglede, mogu da se obrate njihovoj organizaciji.
"Sa Domom zdravlja u Novom Sadu imamo dobru saradnju i organizujemo odlaske žena sa invaliditetom na preglede. Nakon što nam se one jave, kontaktiramo Dom zdravlja koji nam navede prvi slobodan termin, što bude veoma brzo. Ukoliko je ženi potreban prevoz od kuće do Doma zdravlja, to takođe organizujemo i mogu da biraju da li će ići kod doktora ili doktorke. Dom zdravlja na Limanu ima prilagođen hidraulični ginekološki sto, što olakšava pregled žena koje koriste invalidska kolica ili se otežano kreću", objašnjava ona.
Nikolić Zelić ukazuje na primere dobre prakse, kako bi što više žena sa invaliditetom čulo na koje sve načine mogu da koriste dostupne zdravstvene usluge i brinu o svom reproduktivnom zdravlju.
"Sa Populacionim fondom Ujedinjenih nacija realizovali smo projekat na temu unapređivanja seksualnih i reproduktivnih prava žena sa invaliditetom. Prikupljali smo podatke o njihovim iskustvima na planu ostvarivanja tih prava i naša organizacija je sprovela deset fokus grupa sa 105 žena sa invaliditetom. Pokrili smo više gradova u Srbiji, ne samo Novi Sad i Vojvodinu. Bile su uključene i žene koje žive u institucijama, žene sa intelektualnim invaliditetom, kao i Romkinje sa invaliditetom. Jednom nedeljno smo u manjim grupama od po deset žena, od maja do septembra organizovale i obuke za prepoznavanje seksualnog nasilja, što je prošla 41 žena sa invaliditetom", objašnjava naša sagovornica.
Kako dodaje, nakon tih obuka, žene sa invaliditetom iz drugih gradova su se samoinicijativno angažovale i rešile nekoliko problema. Tako su žene u Vranju redovno počele da odlaze na preventivne ginekološke preglede, a budući da je tokom pandemije jedini hidraulični sto bio u crvenoj kovid zoni, nakon njihovog zalaganja, premešten je u zelenu zonu, zahvaljujući čemu su mnoge žene prvi put otišle na ginekološke preglede, za šta se kasnije ispostavilo da je bilo pravovremeno, jer su im ustanovljeni određeni zdravstveni problemi, koje su nastavile da leče.
Takođe, žene sa invaliditetom iz Raške su nakon obuka počele da prikupljaju novac za kupovinu hidrauličnog stola što su, kako dodaje naša sagovornica, mali pomaci, ali veoma značajni.
Žene sa invaliditetom inače nailaze na niz prepreka sa zdravstvenom sistemom, a Ivana Nikolić Zelić objašnjava koji su sve to problemi sa kojima se one najčešće suočavaju.
"Zdravstvene usluge su i dalje nepristupačne, one širom Srbije i dalje imaju arhitektonske barijere za ulazak u domove zdravlja. Medicinska oprema koja se koristi je neadekvatna, ne postoje na svim mestima ginekološki stolovi za žene s invaliditetom, kao ni pristupačni mamografi. Brojne neke stvari koje su važne, njima nisu dostupne", obašnjava Nikolić Zelić, dodajući da je i dalje nedovoljno obučenih zdravstvenih radnika za rad sa ženama sa invaliditetom.
Ona napominje i da žene sa invaliditetom nisu u mogućnosti uvek da biraju izabranog lekara kao ostali građani, već odlaze u domove zdravlja koji su im pristupačni.
Seksualno nasilje je najdelikatniji oblik nasilja koji žena sa invaliditetom može da doživi, posebno ako se dešava u porodici. Obično se povezuje sa incestom i pojavama seksualnog zlostavljanja od strane bliskih osoba, dok je u partnerskim vezama i braku često neprepoznato. Tokom pandemije korona virusa žene sa invaliditetom dodatno su bile zatvorene i potencijalno izložene riziku da budu žrtve silovanja. Koliko je briga o reproduktivnom zdravlju bitna za prevenciju seksualnog nasilja, objašnjava Ivana Nikolić Zelić.
"Mislim da je izuzetno bitno. Tokom rada sa ženama sa invaliditetom smo imali priliku da čujemo da su neke od njih bile žrtve seksualnog nasilja i da najčešće o tome nisu ni sa kim razgovarale, niti su znale kome da se obrate. Neke nisu prepoznale da je to što im se dešava nasilje, mnoge od njih su to povezivale sa svojim invaliditetom. Zato smo na radionicama radili na prepoznavanju nasilja, da to nije samo čin silovanja, već i pokušaj silovanja, neželjeno dodirivanje tela i drugo. Jedna studija pokazuje da se samo tri odsto slučaja nasilja prema ženama sa invaliditetom prijavi, a počionioci su najčešće dobro poznate osobe - partneri. Silovanje u braku često ostaje tabu tema, a dešava se često, te je važno da žene prepoznaj nasilje i znaju kako da se zaštite", objašnjava naša sagovornica.
Seksualnost osoba sa invaliditetom u društvu je tabu tema. Osobe sa invaliditetom zaslužuju prihvatanje svoje seksualnosti, ne samo u zajednici ljudi bez invaliditeta, već i među ostalim osobama sa invaliditetom. Invaliditet ne umanjuje pravo na izražavanje vlastite seksualnosti. To uključuje pravo na venčanje, roditeljstvo, brigu o deci, te pravo na informacije koje će im pomoći da donesu dobru odluku.
Aktivistkinja na polju invalidnosti i psihološkinja Tatjana Stojšić Petković objašnjava da je pojam seksualnosti mnogo širi od onoga kako ga javnost doživljava, posebno kada se govori o ženama sa invaliditetom. Ona kaže da je važno da se žene sa invaliditetom osnaže da imaju pravo na seksualnost.
"Kada kažemo seksualnost, obično se misli na sam čin seksa, na vođenje ljubavi, a seksualnost je mnogo šira. To je doživljaj sopstvenog tela, prepoznavanje zadovoljstva koje naše telo može da oseti, čitav jedan splet emocija i fizičkih reakcija, koji je sastavni deo života. Ako mislite na seksualnost osoba sa invaliditetom, onda to definitivno jeste tabu. Imam utisak da je taj tabu postao još veći nego što je bio ranije, zato što se insistira na određenoj estetici, poželjnoj seksualnosti koja zahteva određen izgled, a osobe sa invaliditetom samim tim što imaju invaliditet, neku poteškoću, bilo da je prilikom kretanja, govora, ili obavljanju nekih najjednostavnijih radnji, koncept njihovog tela i zadovoljavanja osnovnih potreba je drugačiji. Osobe sa invaliditetom se ne doživljavaju kao seksualna bića, a i same osobe sa invaliditetom sebe tako ne doživljavaju", objašnjava ona i dodaje da takva praksa mora da se promeni.
Žene sa invaliditetom suočavaju se sa višestrukim barijerama i kada žele da osnuju porodicu: one se kreću od veoma opštih, koje se odnose na položaj žena sa invaliditetom u društvu, do veoma specifičnih kao što su predrasude prema majkama sa invaliditetom i nedovoljno razvijeni specijalizovani servisi podrške za roditelje sa invaliditetom. One koje žele da postanu majke, nemaju nikakvu podršku države, napominje Tatjana Stojšic Petković.
"Država majčinstvo ne prepoznaje kao nešto čemu treba da pruži podršku. Ako imamo ženu sa paraplegijom ili cerebralnom paralizom, u podizanju deteta joj treba podrška. Ako nema finansijsku mogućnost da plati personalnu asistentkinju, ako nema porodicu koja je sposobna i spretna da joj pomogne, onda je majčinstvo skoro nemoguća misija", napominje naša sagovornica.
Emisiju u celosti poslušajte u nastavku.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO Veličanstven doček u Minhenu za studente bicikliste: "Izdržite dok se ne vratimo"
11.04.2025.•
8
Studenti koji su biciklima iz Srbije krenuli u Strazbur, svečano su dočekani u Minhenu.
Produžen pritvor za još 30 dana prisluškivanim studentima i aktivistima, branioci najavljuju žalbe
11.04.2025.•
3
Sudija za prethodni postupak Tatjana Đurašković produžila je za još 30 dana pritvor studentima i aktivistima koji su okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka, branioci najavljuju žalbe.
Komlen Nikolić: Vraćanje optužnice za pad nadstrešnice ukazuje da je istraga bila pod pritiskom
11.04.2025.•
1
Predsednica Udruženja tužilaca Lidija Komlen Nikolić ocenila je da odluka Višeg suda u Novom Sadu da vrati na doradu optužnicu zbog pada nadstrešnice ukazuje na to da je istraga bila pod pritiskom.
Šest zaposlenih u vrtiću u Bačkoj Palanci primljeno u Urgentni centar: Jedna zadržana u Kamenici
11.04.2025.•
1
Šestoro zaposlenih u vrtiću "Cvrčak" u Bačkoj Palanci primljeno je u Urgentni centar Kliničkog centra Vojvodine, jedna od njih je zadržana na daljim pregledima, dok je pet njih pušteno kući.
Sajt za zborove u Novom Sadu: Linkovi za Viber grupe, mape mesnih zajednica i najavljeni sastanci
11.04.2025.•
0
Novosađani su se krajem prošlog meseca organizovali koristeći Viber i krenuli u pravljenje zborova u svojim mesnim zajednicama, a sad postoji i sajt koji ih sve objedinjuje.
VIDEO Osobe iz Novog Sada stigle na Vučićev skup, dočekani uz "pumpaj"
11.04.2025.•
1
Grupa od nekoliko desetina mlađih ljudi koja je 8. aprila krenula iz Novog Sada na put za Beograd, stigla je u glavni grad. Dobili su doček - povike i uvrede upućene Vučiću.
Advokat Horovic: Novosadski aktivisti nezakonito pritvoreni, audio-snimak pribavljen nezakonito
11.04.2025.•
1
Grupa studenata, aktivista i jedna profesorka koji su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka su nezakonito u pritvoru, ocenio je jedan od njihovih branilaca Vladimir Horovic.
Tužilaštvo o nadstrešnici: Sud imao dovoljno dokaza, ostalo se moglo ispitati na ročištu
11.04.2025.•
2
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da ostaje pri svojim dosadašnjim navodima u vezi sa optužnicom protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice Železničke stanice.
VIDEO Održan protest studenata "Ko je sledeći": Posle suda, studenti ispred DIF-a
11.04.2025.•
5
Novosadski studenti održali suprotest "Ko je sledeći".
Slobodan univerzitet: Režim pokušava da ugasi državno obrazovanje - evo i zašto
11.04.2025.•
10
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" upozorava da vlada "u tišini sprovodi jedan od najopasnijih poteza – pokušaj gašenja državnog obrazovanja".
Sutra oko 17 stepeni
11.04.2025.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti promenljivo oblačno i suvo. Krajem dana razvedravanje.
Nije potvrđena optužnica protiv Vesića i drugih za pad nadstrešnice - predmet ponovo u istrazi
11.04.2025.•
31
Optužnica protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, vraća se na dopunu, jer je potrebno bolje razjašnjenje stvari, odlučio je Viši sud u Novom Sadu.
Profesori Medicinskog u štrajku: Anketa uprave KCV nelegitimna, kolege da u njoj ne učestvuju
11.04.2025.•
12
Profesori Medicinskog fakulteta u Novom Sadu koji su pre više nedelja ušli u zakonski štrajk oglasili su se povodom ankete uprave Kliničkog centra Vojvodine o nastavi.
Studenta biciklistu iznenadila devojka: Ispratila ga iz Novog Sada, dočekala u Salcburgu
11.04.2025.•
9
Momka koji je iz Novog Sada biciklom krenuo u Strazbur, u Salcburgu je iznenadila devojka.
Protesti zbog pritvorenih aktivista danas i sutra u Novom Sadu: "Stop represiji"
11.04.2025.•
9
Novosadski studenti u blokadi najavili su protestni skup "Ko je sledeći" za danas, 11. april.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 25 beba
11.04.2025.•
0
U novosadskoj Betaniji su u protekla 24 časa bila 24 porođaja.
Novosadska cvetna pijaca i ovog petka i subote na platou Spensa
11.04.2025.•
0
Druga po redu prolećna Novosadska cvetna pijaca održaće se u petak i subotu, 11. i 12. aprila, na platou ispred Spensa.
U Novom Sadu danas do 19 stepeni
11.04.2025.•
0
U Novom Sadu će danas pre podne biti pretežno sunčano, a popodne postepeno povećanje oblačnosti.
Rektor Madić podneo prijavu protiv studenata: Zabranili mu ulaz i doneli odluku o smeni Vlade Srbije
10.04.2025.•
61
Rektor Novosadskog univerziteta Dejan Madić podneo je disciplinsku prijavu protiv 12 studenata DIF-a.
Studenti stigli u Salcburg
10.04.2025.•
13
Studenti koji su biciklima pre osam dana iz Srbije krenuli u Strazbur, stigli su u Salcburg.
Konačno petak: Novosađani pogledajte šta vas očekuje u narednom danu
10.04.2025.•
0
Došao je kraj radne nedelje, makar za deo građana, a sa petkom tu su i žurke, svirke, predstave, ali i isključenja i odavanje pošte stradalima.
Komentari 2
Marija
Markovic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar