Na FTN-u "sipali" 37 miliona u privatna vozila, ogromne sume isplaćene nezakonito
Uprkos tome što je Državna revizorska institucija još 2013. godine na FTN-u otkrila niz nezakonitosti u trošenju milionskog novca, pod Radetom Doroslovačkim se sa tim praksama nastavilo.
Foto: 021.rs
Nova analiza, u koju je 021.rs imao uvid, pokazuje da se sa lošim praksama nastavilo, a novi dekan Srđan Kolaković, koji je na toj funkciji zamenio Radeta Doroslovačkog, najavljuje da će fakultet akte usaglasiti, te da više neće biti propusta.
Nezakonito uvećane plate, nekontrolisano trošenje novca na gorivo za sopstvena vozila, ugovaranje poslova bez javnih nabavki i nagrađivanje članova Saveta fakulteta za posao za koji, po zakonu, ne dobijaju novac samo su neki od propusta u radu koji je još pre deset godina ustanovila Državna revizorska institucija.
Tada su revizori naložili Fakultetu da svoje poslovanje uredi i prestane da krši zakon. Međutim, DRI se prošle godine, zbog sumnje da se nepravilnosti neće ispraviti, vratila da ispita koliko je za sve ovo vreme zapravo učinjeno.
Revizori su odlučili da ispitaju šta je konkretno urađeno u periodu od objave tog izveštaja do kraja 2021. godine, a zaključili su da se sa nekim nezakonitim i upitnim praksama nastavilo, pokazuje upravo objavljena revizija novih saznanja, u koju je 021.rs imao uvid.
Još 2013. ustanovljeno je da FTN zadržao 4,8 miliona neutrošenih dinara iz naučnoistraživačkih projekata koje je bio dužan da vrati u budžet. Otkriveno je i da je fakultet plaćao poslove koji ugovorom nisu predviđali nikakav avans, te da je uvećavao procente za obračun minulog rada i prekovremene sate.
Utvrđeno je i da je po osnovu korišćenja sopstvenog vozila u službene svrhe FTN zaposlenima isplatio skoro 37 miliona dinara, bez rešenja o odobravanju korišćenja sopstvenog vozila u službene svrhe i dokaza da je sopstveni automobil korišćen kao službeni jer nije bilo moguće koristiti službeno vozilo.
Tako je jedan (neimenovani) zaposleni na fakultetu na službenim putovanjima u zemlji proveo 222 od ukupno mogućih 261 radnih dana u 2013. godini i po osnovu dnevnica za službena putovanja i naknade za korišćenje sopstvenog vozila ostvario primanja od 2,14 miliona dinara.
Kako se zaključuje u reviziji onoga što je Fakultet tehničkih nauka u međuvremenu učinio, sada je pravilnikom uređeno korišćenje vozila i isplata naknada u ovu svrhu, što znači da je ova nezakonitost ispravljena. Takođe, fakultet je prestao da zadržava novac od projekata i počeo da ga uplaćuje u budžet, pa je tako 2021. godine vratio 1,77 miliona preostalih od naučnih projekata.
Takođe, FTN je uredio isplate avansa po ugovorima sa firmama sa kojima sarađuje, odnosno počeo da isplaćuje avanse zakonito.
U prethodnoj reviziji je utvrđeno da je FTN obračunao i uvećao plate za sate prekovremenog rada u visini od 35 odsto, za rad na praznik koji je neradan dan čak 150 odsto, a za rad noću u visini od 35 odsto. Takođe je u primeni bio uvećani procenat za obračun minulog rada, što je dovelo do višemilionske uvećane isplate za plate zaposlenih. Zbog raznih uvećanih koeficijenata je fakultet nezakonito isplatio čak 148,8 miliona više nego što je bilo potrebno iz budžeta, a s ovom praksom se nastavilo i u 2021. godini, kad je isplaćeno 53,9 miliona dinara više nego što je trebalo.
Takođe, u ugovorima o radu zaposlenih nisu bili utvrđeni iznosi osnovne plate u skladu sa osnovicom za obračun plate za zaposlene u javnim službama. Plate se nisu obračunavale u skladu sa ugovorom i aneksima ugovora već na osnovu jedinične cene rada koja se mesečno menjala i pomenutog koeficijenta za određivanje plate, usled čega obračunata plata nije bila jednaka ugovorenoj.
Revizor je konstatovao da Fakultet tehničkih nauka nije u potpunosti ispravio ovu nepravilnost u svom radu u 2021. godini. Naime, fakultet je naknadu plate zaposlenima za vreme odsustva sa rada na dan praznika i dalje obračunavao na nezakonit način, odnosno kao da je u pitanju radni dan, umesto u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, konstatuje DRI.
Još jedna nepravilnost koju je FTN nastavio da čini je isplata naknada za rad članovima Saveta Fakulteta tehničkih nauka, tela koji je organ upravljanja i koji ima čak 27 članova. Kako DRI zaključuje, isplata naknada članovima Saveta nema pravni osnov, a te 2013. godine su članovi za svoje prisustvo na sednicama dobili ukupno 825.000 dinara.
Fakultet tehničkih nauka je nastavio da isplaćuje ovu naknadu i u godinama kasnije, pa je tako 2021. godine članovima isplaćeno čak 2,8 miliona dinara, bez pravnog osnova.
Revizor zaključuje da FTN ukupno šest nepravilnosti u poslovanju nije ispravio zbog "promena zakonskih propisa". Tako je, recimo, prema starom Zakonu o javnim nabavkama, Fakultet morao da dostavi Upravi za javne nabavke i DRI obrazložen izveštaj zašto je sačinjen ugovor s ponuđačem čija je ponuđena cena na tenderu veća od procenjene vrednosti javne nabavke - ali izmenom zakona 2019. godine, to više nije obaveza.
Ista situacija javlja se i kada se na tenderu javi samo jedan ponuđač. Dok je ranije fakultet morao da obrazlaže zbog čega je prihvatio ponudu samo jednog ponuđača i nije radio na obezbeđivanju veće konkurencije, zbog izmene zakona to više ne mora da čini.
Od 1. oktobra 2021. godine, novi dekan FTN zvanično je prof. dr Srđan Kolaković. Njegova funkcija trajaće do 30. septembra 2024. godine.
Kako Kolaković kaže u odgovorima za 021.rs, Fakultet tehničkih nauka će u novom roku koji je zadao DRI izmeniti svoje akte i usaglasiti ih sa izveštajem Državne revizorske institucije, kako bi i ostale nepravilnosti bile uklonjene.
"Da bi se to izvršilo, potrebno je da se uradi usklađivanje određenih zakonskih i podzakonskih akata od strane nadležnih ministarstava. Ovaj problem se javlja kod fakulteta koji su od 2014. godine imali povećan broj upisanih studenata, što je slučaj sa Fakultetom tehničkih nauka", kaže on.
Kad je reč o isplatama naknada za članove Saveta FTN, Kolaković kaže da je reč o iznosu od 10.000 dinara po održanoj sednici. Te sednice se održavaju, kaže, nekoliko puta godišnje.
"Fakultet od trenutka prijema Izveštaja DRI to više ne isplaćuje, dok se ne usaglase stavovi po pitanju tumačenja pojedinih zakonskih odredbi o čemu je nadležno Ministarstvo u prethodnom periodu imalo saznanja i bilo obavešteno", zaključuje dekan FTN.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Objavljena procena koliko je ljudi bilo na protestnoj šetnji na "Bulevaru krvavih ruku" u Novom Sadu
25.11.2024.•
0
Oko 1.300 građana bilo je na jučerašnjem protestu u Novom Sadu organizovanom zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 15 osoba, a teško povređene još dve.
Ješić: Naterali su me da se vratim u politiku, izgleda da će Novi Sad biti novi Gdanjsk ili Temišvar
25.11.2024.•
0
Nekadašnji predsednik Opštine Inđija Goran Ješić izjavio je da se Vučićev režim suočava sa početkom kraja, da se sam Vučić po prvi put zaista uplašio jer mu je jasno da otpor postoji i raste.
Jovanović: Ne zaboravimo da su nas Vučić i drugi lagali da nadstrešnica nije rekonstruisana
25.11.2024.•
0
Nekoliko dana nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu veliku sumnju kod građana izazvale su lažne informacije plasirane od strane najviših rukovodilaca.
Dačić o tome da je policija pretukla starijeg Novosađanina: Lekari ga pregledali, nije imao povrede
25.11.2024.•
0
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić na tvrdnje da je policija pretukla 74-godišnjeg Novosađanina Iliju Kostića ističe da lekari nisu utvrdili da on ima povrede, ali da sve treba ispitati.
Na današnji dan Vojvodina prisajedinjena Kraljevini Srbiji
25.11.2024.•
0
Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, u Novom Sadu donela je 25. novembra 1918. odluku o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji.
"Vučić probao sve da skrene pažnju, pa i nuklearni rat": Šta stoji iza hapšenja Vesića i ostalih?
24.11.2024.•
9
Iako su predstavnici vlasti od pada nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra na zahteve za hapšenjem odgovornih odgovarali da se istraga ne može obaviti na brzinu, posle 20 dana uhapšeno je 13 ljudi.
Povrede starijeg Novosađanina kog je privela policija toliko teške - urađena amputacija
24.11.2024.•
156
Novosađanin Ilija Kostić (74), koji je uhapšen tokom blokade zgrade novosadskog suda u četvrtak, 21. novembra, a zatim, kako tvrdi GP "Bravo" pretučen od strane policije, upravo je operisan.
Aktivista Nikola Ristić nakon pet sati pušten iz policijske stanice
24.11.2024.•
7
Aktivista "SviĆe" Nikola Ristić pušten je iz policijske stanice nakon petosatnog zadržavanja.
Mesec dana pritvora trinaestoj osumnjičenoj za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu
24.11.2024.•
2
Trinaestoj osumnjičenoj J. S. M. u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, određeno je mesec dana pritvora.
FOTO: Gradske službe ponovo ekspresno peru "krvave šake" sa Bulevara oslobođenja
24.11.2024.•
40
Radnici Čistoće počeli su uklanjanje tragova "krvavih" šaka koje su danas ostavili učesnici protesta organizovanog zbog nesreće na Železničkoj stanici i smrti 15 ljudi.
Radnici beogradske Čistoće već oprali crni flor u dimenzijama nadstrešnice Železničke stanice
24.11.2024.•
4
Beogradska "Čistoća" je tokom popodneva oprala crni flor koji je temperom na pločniku Trga Republike u Beogradu oslikao umetnik Andrej Josifovski Pijanista.
Početak nedelje sunčan u Novom Sadu, a onda oblaci i kiša
24.11.2024.•
0
Nedelja pred nama počeće sunčano, dok nas od četvrtka očekuje kiša.
Krivična prijava zbog navoda da je starijeg Novosađanina uhapšenog kod suda pretukla policija
24.11.2024.•
28
Beogradski centar za ljudska prava podneo je krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu i inicijativu za pokretanje postupka kontrole pred Zaštitnikom građana.
FOTO, VIDEO: Završena protestna šetnja duž "Bulevara krvavih ruku", zabeleženi manji incidenti
24.11.2024.•
40
U toku je novi protest zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, na koji su pozvale organizacije Sviće i Stav.
Upravnik zatvora na Klisi: Vesić nije životno ugrožen, ima isti tretman kao i drugi pritvorenici
24.11.2024.•
23
Upravnik zatvora na Klisi Mile Jandrić izjavio je da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić koji je u pritvoru i dalje štrajkuje glađu, ali da nije životno ugrožen.
Uhapšena i trinaesta osoba za kojom se tragalo zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu
24.11.2024.•
5
Uhapšena je i zadržana trinaesta osumnjičena J. S. M. u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Zorana Mihajlović: Nisu me zvali ni iz policije, ni iz tužilaštva u vezi sa nesrećom u Novom Sadu
24.11.2024.•
5
Nakon hapšenja Gorana Vesića, u javnosti se postavlja pitanje da li će biti još hapšenja ljudi koji su se nalazili na funkcionerskim pozicijama za vreme rekonstrukcije brze pruge Beograd-Budimpešta.
FOTO: Umetnik Pijanista oslikao crni flor u dimenzijama nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu
24.11.2024.•
6
Umetnik i arhitekta Andrej Josifovski, poznat kao Pijanista, naslikao je crni flor na pločniku Trga republike u Beogradu u dimenzijama nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
VIDEO: Aktivista Nikola Ristić priveden uoči protesta u Novom Sadu
24.11.2024.•
8
Aktivista organizacije "SviĆe" Nikola Ristić priveden je u Novom Sadu uoči protesta zbog tragedije u kojoj je u padu nadstrešnice poginulo 15 ljudi.
Studenti Novosadskog univerziteta najbolji programeri u Jugoistočnoj Evropi
24.11.2024.•
8
Ekipa Univerziteta u Novom Sadu osvojila je zlatnu medalju na regionalnom informatičkom takmičenju u konkurenciji čak 91 ekipe iz deset zemalja.
Zaštitnik građana obišao pritvorenike u zatvoru na Klisi: Vesić i dalje štrajkuje glađu
24.11.2024.•
22
Zaštitnik građana Zoran Pašalić obišao je zatvor u Novom Sadu i obavio razgovor sa 21 pritvorenikom, među kojima je i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić koji štrajkuje glađu.
Komentari 57
Zoran Jovanic
Ajdaho
HM
Profesori na fakultetima dosta sarađuju sa privredom. Za subjekte, koje sami nalaze, rešavaju razne probleme, prave studije, ispitivanja i tako dalje. Profesor ima pravo da si isplati deo zarade, ali isplata je sve samo ne jednostavna, tj. graniči se sa nemogućim. Jedan način da se dođe do novca je preko putnih naloga. Tako profesor pri poseti nekom privrednom subjektu ili drugoj naučnoj instituciji može da iskoristi lično zarađen novac da pokrije troškove putovanja i dnevnice. No, ako se uzme u obzir amortizacija vozila, postavlja se pitanje koliko je isplativ ovakav način da se dođe do svog novca. Na kraju, profesor dobija dnevnicu od novca koji je sam zaradio. Malo je naslov sa sipanjem novca u privatna vozila bombastičan, verujte, tim profesorima bi bilo bolje da imaju službena vozila, a ne da troše svoja za svako službeno putovanje.
Dotakao bih se i teme većeg broja putovanja. Pojedini profesori puno sarađuju sa privredom pri čemu njihov angažman podrazumeva rad na licu mesta. Neko može postaviti pitanje kakva je vrednost takvog profesora, odgovor je velika. Deo zarađenog novca ide u državnu kasu (PDV), deo fakultetu, deo departmanu, deo laboratoriji, opet deo u državnu kasu (porez kod isplate zarade). Od tog novca fakluteti i laboratorije kupuju neophodnu opremu. Da nam je više ovakvih profesora imali bismo najmodernije laboratorije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar