Šta je Vojvođanski manifest: "Vojvodina u položaju nalik unutrašnjem kolonijalizmu, prava oduzeta"
"Autonomija Vojvodine ostala je samo prazna ljuštura bez ikakvog sadržaja i smisla", navodi se u Vojvođanskom manifestu, iza kog stoje Akcija progresivne Vojvodine i Pokret slobodnih građana.
Foto: 021.rs
Reč je o dokumentu, odnosno proglasu koji su dve stranke upravo donele i predstaviće ga javno u utorak, 21. februara, a najbitnije stavke iz dokumenta donosimo u nastavku.
Manifest ima ukupno pet tačaka koje se tiču zakonskog položaja Autonomne Pokrajine Vojvodine i sprovođenja zakonskih načela kojima se uređuje položaj pokrajine, a s akcentom na mišljenje da se suštinska autonomija ne ostvaruje.
Tako se, na početku, navodi da je autonomija, kao ideja upravljanja svojim životom, uvek za Vojvodinu bila put mira i slobode i vodila ju je do ekonomskog razvoja i bogatstva - ali danas postoji samo formalno.
"Građanima i građankama Vojvodine potrebno je vratiti pravo da upravljaju svojim javnim dobrima; materijalnim: šumama, rekama, jezerima, zemljom, saobraćajnom infrastrukturom; kao i nematerijalnim: zdravstvo, obrazovanje, nauka, kultura, radna prava, javna bezbednost, socijalna zaštita", a navedeno će se ostvariti hitnim sprovođenjem nadležnosti Vojvodine koje su garantovane Ustavom.
To znači da je neophodno, smatraju autori Vojvođanskog manifesta, da se donese Zakon o finansiranju Vojvodine i menja Zakon o utvrđivanju nadležnosti APV.
"Nekad najrazvijenija regija jugoistočne Evrope, Vojvodina se danas nalazi u položaju koji nalikuje situaciji unutrašnjeg kolonijalizma. Oduzeta su joj temeljna politička i ekonomska prava, a o njenoj sudbini mahom odlučuju oni koji u njoj i ne žive", navodi se u prvoj tački manifesta.
Vojvodina je, kako navode autori, decenijama bila glavni motor razvoja i napretka Srbije, ali i bivše Jugoslavije.
"Davala je uvek mnogo i velikodušno, a dobijala nesrazmerno malo. Izvlačenje akumulacije iz Vojvodine bilo je uvek na štetu njenog razvoja i praktično se kontinuirano sprovodi još od 1918, nakon pripajanja novoj državi – u vidu prekomernog oporezivanja, uskraćivanja investicija, odnošenja industrijskih objekata, gušenja njenog političkog subjektiviteta – načinilo je od pokrajine opustošenu ravnicu izumrlih sela, uništene poljoprivrede, ekonomski razorenu, zagađene životne sredine, ugrožene bezbednosti. Sve što je izgrađeno prethodnih generacija najvećim delom je oteto, ishodovano, zapostavljeno, a pravo građana Vojvodine da rukovode svojim životima de fakto je oduzeto gušenjem zagarantovane autonomije", stoji u ovom dokumentu.
U manifestu se navodi i to da je autonomija Vojvodine neotuđivo istorijsko i političko pravo svih građana i građanki pokrajine, te da jedini smisao ima suštinska autonomija, odnosno vraćanje prava pokrajini da sama odlučuje o onome što je na njenoj teritoriji.
"Prvi korak ka tome jeste da se hitno moraju sprovesti nadležnosti Vojvodine garantovane Ustavom, čije nesprovođenje znači ne samo nepoštovanje Vojvodine i njenih građana nego i narušavanje načela pravne države i pravnog poretka Republike Srbije. To podrazumeva donošenje zakona o finansiranju, izmene Zakona o utvrđivanju nadležnosti i drugih zakona i podzakonskih akata. Vekovima su ljudi dolazili u Vojvodinu tražeći u njoj sigurnost i pravo na slobodan i dostojanstven život. Danas, nažalost, te prilike traže negde drugde i umesto što u nju dolaze, oni iz nje ubrzano i u sve većem broju odlaze", navodi se u narednim tačkama dokumenta.
Zastava AP Vojvodine, jedan od njenih zvaničnih simbola
Pokret slobodnih građana i Akcija progresivne Vojvodine u Vojvođanskom manifestu navode da "Vojvodina mora da postane mesto progresivnog i demokratskog razvoja i prosperiteta, gde nema mesta za sukobe, proterivanja, represiju, nasilje, tlačenja, devastiranje i siromaštvo".
"Zbog toga ćemo mi, narod Vojvodine, kroz institucije Autonomne Pokrajine Vojvodine i njenih lokalnih samouprava povratiti dostojanstvo i ostvariti svoje pravo da upravljamo svojim materijalnim i nematerijalnim dobrima, svojim životima i svojom budućnošću, zasnovanoj na solidarnosti, slobodi, jednakosti, ravnopravnosti, pravdi, održivom razvoju", zaključak je manifesta.
Priča o pomenutom Zakonu o finansiranju Vojvodine aktuelna je godinama. Nekadašnji poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Nenad Čanak, Olena Papuga i Nada Lazić podneli su predlog ovog zakona 2019. godine, ali je parlament odbio da ga uopšte razmatra.
U tom predlogu zakona ključno je bilo pitanje finansiranja Vojvodine i njenih poslova i potreba, a sve u vezi sa spornih sedam odsto koliko Vojvodini pripada Ustavom, iz republičkog budžeta.
"Zašto baš sedam odsto kad Vojvodina, grubo govoreći, čini 25 odsto teritorije Srbije, trećinu stanovništva, a kad je dobra godina sačinjava i više od 40 odsto BDP. Od momenta kad je Ustav donet 2006. godine, to je bilo pitanje svih pitanja, jer ako pogledate nacrt Ustava, nije se uopšte govorilo o procentima, već o izvornim prihodima Vojvodine. To sada aktuelizujemo. Nikada nije tačno definisano kako se obračunava tih sedam odsto, čak i kada su Liga i demokrate bili na vlasti. Nominalno je budžet sedam odsto ako računate transferna sredstva koja samo prolaze kroz pokrajinski budžet za neke namene, ali suštinski tih sedam odsto nikada nije bilo", rekao je za 021.rs te 2019. godine sadašnji predsednik LSV Bojan Kostreš.
On je tada pojasnio da se, suštinski, tih sedam odsto ostvaruje ukoliko se uračunaju sva transferna sredstva koja idu kroz pokrajinski budžet - sredstva koja država prebacuje APV samo da bi isplatila neke troškove i namene.
Protiv bilo kakvog definisanja autonomnog položaja, čak i Ustavom definisane autonomije, deklarativno su desničarske i partije centra. Tako je Srpska radikalna stranka stava da Vojvodina ne treba da bude autonomna pokrajina, već da autonomiju treba da imaju lokalne samouprave u okviru jedinstvene države.
Poslanici Srpske napredne stranke su te 2019. godine izneli stav da Srbiji nije potreban "srednji" nivo vlasti, odnosno autonomna pokrajina, ali da stečena prava treba poštovati i to podrazumeva autonomiju Vojvodine. Ipak, budući da je tadašnji predlog zakona podrazumevao formiranje Poreske uprave Vojvodine, naprednjaci su to shvatili kao tendenciju ka daljem "odvajanju".
"Ako neko želi da vrati Poresku upravu, pa da se vrati carinska uprava, ne daj bože vojska, onda dolazimo do toga da imamo državu u državi", rekao je tada poslanik SNS Dragan Šormaz.
PSG i APV će Vojvođanski manifest prezentovati javnosti u utorak, 21. februara u 19 sati u Apolo centru, na prvom spratu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO: Novi Sad stao na 15 minuta
22.11.2024.•
0
Novi Sad je u 11.52 ponovo stao u znak solidarnosti sa porodicama stradalih u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
FOTO, VIDEO: Za beg iz grada - pogledajte kuću koja se prodaje u Zmajevu
22.11.2024.•
0
Ukoliko grad već počinje da vas zamara, pa tražtie mesto za odmor ili život van prenaseljenog mesta, onda možete da se okrenete nekom od mesta u blizini velikih gradova.
Kreni-Promeni predao peticiju za puštanje mladih iz zatvora u Novom Sadu: "Rok od nedelju dana"
22.11.2024.•
0
Mladi iz pokreta Kreni-Promeni predali su peticiju za oslobođenje pritvorenih nakon protesta 5. novembra Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
Advokat o presudi za nesreću: Najmanje pet godina je neće biti, dok ne uzmu ostali korupcioni novac
22.11.2024.•
1
Advokat Borivoje Borović smatra da presuda u slučaju obrušavanja nadstrešnice u Novom Sadu neće biti doneta u narednih pet godina.
Počela saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici
22.11.2024.•
0
U Tužilaštvu u Novom Sadu počela su saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici.
Tri nedelje od nesreće na Železničkoj stanici: Kordoni, blokade, hapšenja i pitanja o pravdi
22.11.2024.•
1
U trećoj nedelji nakon obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice 15. žrtva podlegla je teškim povredama, dok se dvoje mladih još uvek bori za život. Na red su došla i prva hapšenja zbog nesreće.
Nije vreme za muziku: Joker Out odložio koncert u Novom Sadu, prihod doniraju porodicama nastradalih
22.11.2024.•
2
Slovenački bend "Joker Out" odlučio je da, zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, ne održi koncert u "Fabrici", koji je bio planiran za 26. novembar.
I prosvetari da zastanu na 15 minuta: Nema značajnijeg zadatka od podsticanja kritičkog mišljenja
22.11.2024.•
3
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) poziva zaposlene u sistemu obrazovanja da danas obustave sve aktivnosti na petnaest minuta, s početkom u 11.52.
Srbija staje na 15 minuta u znak sećanja na 15 poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu
22.11.2024.•
5
Građani su pozvani da danas, u akciji "Zastani Srbijo", u 11.52h stanu na 15 minuta i time odaju poštu poginulima u pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.
Prethodnog dana u Betaniji rođeno 19 beba
22.11.2024.•
0
Prethodnog dana u Betaniji je bilo 18 porođaja, a rođeno je 19 beba.
Opozicija: Novosađani će danas poručiti gradonačelniku da ne može izbeći odgovornost
22.11.2024.•
22
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se danas, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Odavanje počasti poginulima u padu nadstrešnice u petak u kampusu Univerziteta
21.11.2024.•
3
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta pozvala je zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji "Zastani, Srbijo!".
Majka nastradale u Novom Sadu: Hapšenja ne bi bilo da nije bilo protesta
21.11.2024.•
44
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Dela osumnjičenih za pad nadstrešnice nisu u našoj nadležnosti
21.11.2024.•
7
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) za sada neće postupati u predmetu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tmuran petak sa susnežicom u Novom Sadu: Radionice za decu, predavanja, koncerti...
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica, ali tu su i koncerti, predstave i razne aktivnosti u Novom Sadu da poprave raspoloženje.
Vučić: Nema više ostavki, do hapšenja nije došlo pod pritiskom demonstranata
21.11.2024.•
56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da više neće biti ostavki i da će nadležni organi "nastaviti da rade svoj posao".
Novaković: Stvari će početi da se rešavaju kada osoba A.V. završi u tužilaštvu zbog korupcije
21.11.2024.•
2
"Suštinski, pala nam je korupcija na glavu", rekao je narodni poslanik i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković.
Inženjerska komora: Sud časti prikuplja dokumentaciju za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
21.11.2024.•
3
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Uhapšena još jedna osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici, dok se za jednom traga
21.11.2024.•
10
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je još jedna osoba uhapšena danas zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pogačar: Ukoliko Relja ne bude pušten, tek će onda uslediti blokade svih institucija
21.11.2024.•
6
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih
21.11.2024.•
44
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da je Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".
Komentari 57
Roganj
Udarnik
Čika Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar