Kako je Maja Gojković prošla kroz "komunističku fazu" u novosadskom džet-setu

Ministarka kulture Maja Gojković nekada je bila predstavljena kao "radikalska 'Gvozdena ledi'", a malo poznato je i da je u školskim danima osvajala nagrade na konkursima "Tito, revolucija, mir".
Kako je Maja Gojković prošla kroz "komunističku fazu" u novosadskom džet-setu
Foto: 021.rs

Maja Gojković komunistkinja nije baš najpoznatija Maja Gojković koju je javnost u Srbiji mogla da prati u poslednje tri decenije njenog angažmana na političkoj sceni.

Kao što imate tinejdžerski bend koji vam obeleži te bubuljičave dane, tako imate i političku fazu kroz koju prođete u mlađim danima. Neko nacionalizam preleži u četrnaestoj, a kod nekoga je to bio slučaj sa komunizmom.

U 16. broju "Velike Srbije", glasila Srpske radikalne stranke pravljenog u slavu Vojislavu Šešelja, pojavljuju se i neka poznata imena. Tako je u broju iz 1994. godine kao član redakcije potpisan Aleksandar Vučić, a "Velika Srbija" objavljuje antisemitski pamflet "Protokoli sionskih mudraca".
 
Međutim, u tim tmurnim i krvavim godinama, Srpska radikalna stranka nastojala je da ponudi i nešto novo, drugačije. U broju iz maja 1994. objavljen je i razgovor sa Majom Gojković, koja je u godinama koje su usledile postala gradonačelnica Novog Sada, napustila radikalski brod, pa se vratila stranačkim kolegama i postala ministarka.
 
Gojković je u "Velikoj Srbiji" predstavljena kao "Šešeljevo neodoljivo tajno oružje", odnosno kao "markantna crnka, obično uvek sa desne strane dr Vojislava Šešelja", koja spada u sam vrh srpskih političara.
 
"Dok se politikom u ostalim strankama bave obično frustrirane, nesatisficirane žene, gospođi Gojković ona nije bila nužna kao sredstvo samodokazivanja, s obzirom na to da pripada novosadskom džet-setu, da je potomak jedne od najuglednijih advokatskih porodica u Vojvodini i da ju je 'Duga' pre nego što će uploviti u bračne vode proglasila 'najbogatijom i najpoželjnijom udavačom severne Pokrajine", piše na početku.
 
Gojković je na bavljenje politikom i učlanjenje u SRS podstakla, kako piše, sve vidnija ugroženost srpskog naroda u Hrvatskoj i Bosni s kraja 80-ih godina. U tekstu se govori i o porodičnoj istoriji Maje Gojković kroz koju se, na neki način, potvrđuje njena četnička i antikomunistička podobnost.
 
Zanimljiv je deo teksta u kojem se objašnjava da je Maja Gojković u 14. godini prevazišla svoju komunističku fazu. Kako piše, uspomene na detinjstvo karakterišu dva momenta - nikako nije mogla da se pomiri sa tim da joj roditelji odlaze u crkvu i neguju slavske običaje, a da je istovremeno u školi uče da Josipa Broza Tita treba da voli više nego oca i majku zajedno.
 
"Odavno sam shvatila kobnu Titovu ulogu po srpski narod. Međutim, moram da kažem da sam prolazila kroz, kako bih rekla, neku komunističku fazu. Doduše, u periodu između desete i četrnaeste godine. Na svim literarnim konkursima na temu 'Tito, revolucija, mir' redovno sam odnosila prve nagrade i bila jedna od 'najperspektivnijih mladih vojvođanskih pisaca'", pričala je Gojković 1994. godine.
Međutim, porodičnu kuću su im posećivale "najuglednije novosadske građanske porodice" i tu su se vodili razgovori o "pravoj prirodi partizanskog i četničkog pokreta", te je Gojković shvatila da je "SFRJ fatalna za srpski narod".
 
"Nisam više htela da učestvujem ni na jednom književnom konkursu koji se bavio 'istorijskim' temama. Poslednji put imala sam 'dodira' sa J. B. Titom kada sam bila primorana da učestvujem na sletu upriličenom u njegovu čast. Neposredno posle tog sleta Tito se razboleo i umro, možda zato što sam ja na njemu igrala", ispričala je uz osmeh Maja Gojković.
 
Gojković je u razgovoru otkrila da je pohađala baletsku školu, časove klavira, da je imala "tičerku" za engleski jezik. Kada su u pitanju knjige, kao dete obožavala je "Alisu u zemlji čuda" i "Knjigu o džungli", a kako je odrastala tako je čitala Dostojevskog, Bulgakova, Tolstoja, Selindžera, dok je u trenutku razgovora "naprosto gutala knjige Stivena Kinga", a uživala je i u dnevničkim zapisima Endija Vorhola i Alme Maler.
 
Da je "Velika Srbija" imala nešto veći tiraž možda ljudima ne bi bilo čudno što je upravo Maja Gojković govorila na promociji knjige "Dnevnici" Endija Vorhola i što je ona bila ta na čiju sugestiju je izdanje publikovano.
 
U broju u kojem se objavljuju i "Protokoli sionskih mudraca" Maja Gojković podvlači da radikali nisu šovinistička stranka. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Kom

    11.04.2023 20:30
    Elegantno pranje
    "Čemu to čuđenje, svi su bili komunisti."

    Ni slučajno. Kao što ni sada nismo svi naprednjaci ili prethodno demokrate, a naročito to nisu bili oni koji su stradali 1946.
  • Đura Vojvođanin

    11.04.2023 20:28
    "Odavno sam shvatila kobnu Titovu ulogu po srpski narod."

    Misli da kobnu ulogu po srpski narod nije imao Tito već dotična i njene stranačke kolege i politika koju su vodili devedesetih.
  • Vule

    11.04.2023 19:25
    Istini za volju, to je bilo takmicenje iz istorije kompartije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti