Pre 175 godina održana Majska skupština i proglašena Srpska Vojvodina
Pre 175 godina, tokom Majske skupštine u Sremskim Karlovcima, 15. maja 1848. godine, proglašena je Srpska Vojvodina, kao autonomna srpska jedinica na prostoru tadašnje Austrougarske.
Skupština predstavnika 175 crkvenih opština iz eparhija sa prostora Vojvodine, kao i austrijskih Srba uopšte, zajedno s delegatima iz tadašnje Kneževine Srbije (Knjažestvo Srbija), koja je dva dana ranije izabrala mitropolita Josifa Rajačića za patrijarha, a pukovnika, potonjeg generala Stevana Šupljikca za vojvodu - proglasila je Srpsku Vojvodinu.
Skupština je istakla pravo Srba u Austriji, odnosno na prostoru južne Ugarske, na autonomni politički i kulturni razvoj.
Tada proglašena Vojvodina obuhvatala je Srem, Vojnu vojnu granicu u Sremu, Baranju i Bačku s bečejskim i šajkaškim okruzima (takođe deo Granice) i Banat, sa Vojnom granicom na prostoru Banata, uključujući i Velikokikindski distrikt.
Godine 1848. politički buntovi, revolucije, zahvatili su niz zemalja Evrope, od Pariza i Brisela preko nemačkih zemalja, Italije, pa i zemlje kojima je vladala dinastija Habzburg, a unutar njih i onovremenu Ugarsku. Bilo je to vreme političkih, socijalnih namira, ali i vreme buđenja nacionalnih pokreta, među Nemcima, Italijanima, Slovenima unutar Austrougarskog carstva.
Revolucionarno nacionalni pokret u Ugarskoj, proklamovano liberalan, sadržao je takođe i oštru nacionalnu isključivost, usmerenu pre svega protiv bečkog dvora, ali i protiv manjinskih naroda Ugarske. Bila je to paradoksalna situacija imajući u vidu da su sami Mađari, i pored brojne aristokratije, ogromnom većinom do tada bili feudalni kmetovi, i nije ih bilo više od 40 odsto u Ugarskoj. Ostatak su činili Nemci, Rumuni, Slovaci, Srbi i drugi.
Međutim, Srbi su na prostoru Habzburških zemalja posedovali privilegije koje im je odredio car Leopold još od 1690. godine.
Iako je položaj Srba u Habzburškim zemljama prošao kroz razne faze, sećanje i svest o darovanim povlasticama sve vreme je trajalo.
Imajući u vidu pritisak revolucionarnih ugarskih vlasti, i njihov sukob, potom i rat, protiv Beča, prvaci Srba su te 1848. odabrali da zatraže podršku od carskih vlasti.
Lajoš Košut odlučio se tada da vojskom spreči rad legalnog Srpskog crkveno-narodnog sabora. Usledilo je okupljanje Srba na Majskoj skupštini, od 13. do 15. maja 1848. u Sremskim Karlovcima i proglašenje Srpske Vojvodine.
Vlada u Beču, ne želeći da podstiče nezadovoljstvo Ugarske, odbacila je u prvo vreme odluke Majske skupštine, proglasivši ih nezakonitim. Pošto su sledila ratna dejstva, stav Beča je docnije promenjen, tako da je bečki dvor priznao odluke Majske skupštine i potvrdio vojvodsko zvanje Stevanu Šupljikcu.
Oformljena je Srpska narodna vojska, sastavljena najviše od graničara, šajkaša, a potom i dobrovoljaca iz Srbije koje je predvodio Stevan Knićanin. Srbi su ratovali s promenljivim rezulatatima, u prvo vreme uspešnije. Bio je to period velikih stradanja i brojnih žrtava među Srbima na prostoru današnje Vojvodine.
Vojnim formacijama preimenovanim u Austro-srpski korpus komandovali su austrijski oficiri, među njima i Stevan Šupljikac, posle njegove smrti general Kuzman Todorović, a zatim Ferdinand fon Majerhofer, potonji podmaršal.
Pošto su ruske trupe pod generalom Paskijevičem tokom leta i rane jeseni 1849, konačno potukle mađarske revolucionarne snage, redovno stanje u Ugarskoj je postupno uspostavljeno.
Carskim patentom 18. novembra 1849. obrazovana je nova austrijska krunska zemlja - Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, koja je obuhvata ceo Banat, Bačku i Srem, osim delova koji su bili u sastavu Vojne granice (što je u slučaju Srema podrazumevalo veći deo) sa središtem u Temišvaru. Od tada, sve vreme postojanja monarhije Habzburga, austrijski car nosio je i titulu velikog vojvode Vojvodstva Srbije. Na čelu Vojvodine u prvo vreme nalazio se Ferdinand fon Majerhofer, a potom Johan Koronini.
Iako je Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, kao posebna krunska zemlja, ukinuto decembra 1860, čime se izašlo u susret zahtevima ugarskih predstavnika, težnja za autonomnom Vojvodinom zauvek je ostala živa među vojvođanskim Srbima sve vreme postojanja monarhije Habzburga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Stručnjaci iz Instituta CIP fotografisali oštećenja na nadstrešnici dan pre tragedije
18.12.2024.•
7
Oštećenja na nadstrešnici železničke stanice u Novom Sadu uočili su stručnjaci iz Saobraćajnog instituta CIP.
Sunčano u četvrtak: Ipak, najniža temperatura nula stepeni
18.12.2024.•
0
Iako neće biti toliko događaja u gradu, veče možete provesti na nekom filmu u bioskopima u Novom Sadu.
Još jedna novosadska škola u blokadi: Đaci "zauzeli" TŠ "Mileva Marić Ajnštajn"
18.12.2024.•
3
Učenici Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn" pridružili su se blokadama, po ugledu na studente koji blokiraju fakultete.
Ponovo se traži neko da proveri stabilnost Železničke stanice, prvi pokušaj propao
18.12.2024.•
27
JP "Infrastruktura Železnice Srbje" oglasilo je novi pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta stanične zgrade Novi Sad.
Novi incident u Karlovačkoj gimnaziji: Petardama na đake
18.12.2024.•
35
Na đake Karlovačke gimnazije koji protestuju ispred glavnog ulaza u školu oko 17.30 časova bačeno je više petardi.
Savet roditelja Jovine gimnazije ubedljivom većinom podržao đake u blokadi
18.12.2024.•
34
Savet roditelja novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ubedljivom većinom izglasao je podršku zahtevima učenika u blokadi.
Dvoje povređenih u padu nadstrešnice stabilno, ali i dalje u teškom stanju
18.12.2024.•
2
Pacijenti povređeni nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje su u teškom, ali stabilnom zdravstvenom stanju.
Zamenik gradonačelnika Novog Sada o studentskom protestu: Razularena rulja, ne studenti
18.12.2024.•
38
Zamenik gradonačelnika Novog Sada Đurađ Jakšić (SRS) komentarisao je na "Iksu" studentski protest ispred Skupštine APV.
FOTO Đaci Karlovačke gimnazije u mirnom protestu: Solidarno sa studentima i učenicima u blokadama
18.12.2024.•
8
Đaci Karlovačke gimnazije od jutros stoje na glavnom ulazu u školu i održavaju mirni protest podrške studentima i učenicima u blokadama.
Učenici Poljoprivredne škole zasadili breze u znak sećanja na tragično preminule učenice ove škole
18.12.2024.•
9
Vanredna sednica Učeničkog parlamenta Poljoprivredne škole održana je danas, na kojoj su jednoglasno izglasane sve tačke dnevnog reda.
Maturanti Lazine gimnazije pozivaju srednjoškolce da u petak učestvuju u šetnji do kampusa
18.12.2024.•
2
Maturanti Gimnazije "Laza Kostić" pozivaju sve srednje škole da im se pridruže i učestvuju u protestnoj šetnji od Trga slobode do kampusa, koja će se održati u petak, 20. decembra.
GSP o srušenom stajalištu: Srušilo ga putničko vozilo
18.12.2024.•
43
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" navodi da je autobusko stajalište na Bulevaru Evrope srušilo putničko vozilo.
FOTO: Maturanti škole "Bogdan Šuput" sa 15 minuta tišine odali počast žrtvama nesreće na Železničkoj
18.12.2024.•
2
Maturanti Škole za dizajn "Bogdan Šuput" zastali su danas na 15 minuta na raskrsnici kod crkve na Detelinari i u tišini odali počast stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Poverenik: Ne smem da se izjasnim da li je po zakonu da predsednik pokaže dokumentaciju
18.12.2024.•
15
Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović izjavio je da ne može da komentariše da li je po zakonu da predsednik države Aleksandar Vučić pokazuje dokumenta o Železničkoj stanici.
Naredni dani u Novom Sadu: Sunce, kiša, sneg
18.12.2024.•
0
Dani pred nama biće sunčani, oblačni, kišoviti, promenljivo oblačni i na kraju snežni.
VIDEO: Studenti fakulteta "Dr Lazar Vrkatić" protestnom šetnjom podržali kolege u blokadama
18.12.2024.•
9
Studenti fakulteta "Dr Lazar Vrkatić" su u 11.52 časa krenuli u protestnu šetnju od svog fakulteta na Bulevaru oslobođenja ka univerzitetskom kampusu.
Udruženje arhitekata Srbije tvrdi: Dokumentacija o radovima na Železničkoj stanici nije potpuna
18.12.2024.•
17
Udruženje arhitekata Srbije saopštilo je da dokumentacija u vezi sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije, nije potpuna.
Sremski Karlovci dobijaju kulturni centar: Pokrajina izdvaja 61 milion, a isto toliko i Republika
18.12.2024.•
4
Pokrajinska vlada je izdvojila 60 miliona dinara za sufinansiranje kupovine objekta za potrebe kulturnog centra u Sremskim Karlovcima.
FOTO Palo autobusko stajalište na Bulevaru Evrope: Automobil udario u stanicu?
18.12.2024.•
43
Autobusko stajalište na Bulevaru Evrope srušilo se tokom noći. Tačan uzrok nije poznat, a pretpostavlja se da je automobil udario u nju.
VIDEO Razgovor sa direktorom Jovine postao viralan na mrežama: "Razmatramo"
18.12.2024.•
40
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje P. Stojković privukao je veliku pažnju kada je nekoliko sati klečao i molio se u školskom dvorištu, dok su đaci blokirali školsku zgradu..
Kinezi posle nesreće u Novom Sadu upozorili Infrastrukturu železnice da su stanice nebezbedne
18.12.2024.•
51
Kineski izvođači radova na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu su nešto manje od 20 dana nakon nesreće predložili da se ispita upotrebljivost stanica.
Komentari 9
9
okupatora , isto kao i danas .
neo
Trt
Koji ti je to jezik? Mora da ti je teško kad dođeš u tuđinu pa te niko ne razume...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar