Gnezda roda u Novom Sadu jača od superćelijske oluje: Nijedno nije srušeno, ptice su dobro

Nijedno gnezdo kolonije roda na zgradi "Rodića" na Klisi nije srušeno u oluji koja je u sredu zadesila Novi Sad, a nema ni ispalih i povređenih mladunaca i odraslih roda.
Gnezda roda u Novom Sadu jača od superćelijske oluje: Nijedno nije srušeno, ptice su dobro
Foto: 021.rs

Kako za 021.rs kažu u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, stručna ekipa Tima za zbrinjavanje divljih životinja Zavoda izašla je na teren i proverila situaciju rodinih gnezda kod Rodića i, na sreću, nije primetila probleme.

Ono što se danas dogodilo je dojava o mladoj rodi u selu Svilojevo, koja je ispala iz gnezda i, na sreću, nije povređena.

"Primećeno je da je roditelji još hrane na zemlji i veruje se da će za koji dan uspešno poleteti. U kontaktu smo sa saradnicima u lokalu i ako mlada roda ne bude poletela ukazaće joj se pomoć", poručuju stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode za 021.rs.
 
Kako kažu, iako u nevremenu nije bilo povređenih novosadskih roda, saradnici Zavoda jesu pronašli jednu vetrušku sa vidno slomljenom nogom.
 
"Nažalost nakon pregleda veterinara, noga je morala biti amputirana, a ptica će biti zbrinuta do daljnjega. Posle nevremena do Zavoda je  stigla i jedna mlada kukumavka, koja je ispala iz gnezda tokom oluje na Limanu 3. Ona je nepovređena i biće hranjena do odrastanja, osamostaljenja i puštanja, nadamo se u prirodu", navodi dr Oliver Fojkar iz PZZP.
 
Naglašava da divlje životinje i divlje ptice žive u skladu sa prirodom, gde su navikle na kišu, vetar, niske i visoke temperature i sigurno imaju znatno istančan osećaj za nadolazeće nepogode.
 
"Međutim, njihovo sklonište je gnezdo, ali i tu su takođe izložene nepovoljnim uticajima. Tako je od pamtiveka, preživljavaju najjače, najotpornije jedinke. Čovek ne može puno da se meša u prirodne procese, ali može - kao naš Tim i odgovorni pojedinci, da pomognu povređenim jedinkama i da ih zbrinu, izleče, dohrane i vrate u prirodu", navodi on.
 
Posebna pažnja se, naravno, obraća na retke i strogo zaštićene vrste, koje se nalaze na crvenim listama i kojima preti izumiranje.
 
Stručnjaci Zavoda nastavljaju da prate situaciju na terenu i da brinu o, kako smo pisali, jednoj od najvećih kolonija roda u Evropi, upravo na Rodiću.

Građani se za eventualne savete i pomoć mogu obratiti i Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koje aktivno prati situaciju i deluje na terenu.

  • jatzans

    29.07.2023 13:36
    Tekst je napisan fantastičnim stilom.
  • Milos

    22.07.2023 13:50
    Roda za investitora
    Rode kvalitetnije grade nego ovi nasi investitori. Tek se sad pokazuje ko je uradio fuserski i stedeo na materijalima i njihovom kvalitetu.
  • Baki

    21.07.2023 21:31
    Eeeee
    Nek' se vrate rode.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Na novosadski FTN upisano 2.173 brucoša

Na novosadskom Univerzitetu se polako završava prvi upisni rok a, kao i godinama unazad, najviše srednjoškolaca je bilo zainteresovano za Fakultet tehničkih nauka.