FOTO, VIDEO: Na sat vremena od Novog Sada je rezervat prirode koji bi trebalo da obiđete

Obedska bara ili kako je mnogi nazivaju "raj za ptice" predstavlja divlju, netaknutu prirodu i utočište za mnoge životinje sa neodoljivim pejzažima u kojima ćete neprocenjivo uživati.
Specijalni rezervat prirode "Obedska bara" je prostrani močvarno-šumski kompleks koji se nalazi u jugoistočnom Sremu, između reke Save i naselja Kupinovo, Obrež i Grabovci u obliku potkovice i prostire se na površini od 9.820 hektara.
Kao Specijalni rezervat prirode, podeljen je na tri dela sa različitim stepenima zaštite, pri čemu je u prvom stepenu zaštite zabranjen svaki uticaj čoveka na prirodu.
Nekada čuveni ornitološki rezervat, a danas specijalni rezervat prirode, Obedska bara je poznata širom Evrope još od sredine 19. veka od kada se o njoj pripovedaju priče kao o carstvu ptica. Jedno je od najstarijih zaštićenih područja u svetu, od 1874. godine, dve godine nakon Nacionalnog parka Jelouston u SAD.
 
Zbog svojih izuzetnih prirodnih vrednosti, kao prva u našoj zemlji, od 1977. godine, Obedska bara se nalazi na listi vlažnih područja Ramsarske konvencije, a proglašena je 1989. godine i za međunarodno značajno stanište ptica (IBA).
 
Obedska bara je ime dobila po Obedu, srednjovekovnom manastiru koji je izgradila Angelina Branković sa svojim sinovima u Kupinovu. Manastir je porušen i na njegovom mestu se sada nalazi samo kapela.
 
U Obedskoj bari možete se upoznati sa biljnim i životinjskim svetom iz prve ruke. Rezervat je jedno od retkih još očuvanih plavnih ritskih područja sa specifičnostima kao što su stoletne mešovite šume hrasta lužnjaka, jasena i bresta, mešovite kolonije ptica močvarica od kojih su najpoznatije čaplja kašikara, mala bela čaplja, crna i bela roda. Na zaštićenom području rezervata od pre nekoliko godina ponovo se gnezde crni ibis (ražanj) i kašičar.
 
 
U rezervatu je poznato i oko 16 vrsta riba, od kojih su posebno značajne štuka, čikov, šaran i karaš, a prostrano plavno područje je njihovo prirodno mrestilište i neophodna hranidbena baza.
 
Info-centar je ulazna stanica i predviđen je za prijem posetilaca. Nalazi se na izlasku iz mesta Obrež ka Kupinovu. Do njega je moguće doći iz pravca Novog Sada (udaljenost oko 75 km) do Pećinaca, a zatim preko naseljenih mesta Subotište, Donji Tovarnik i Ogar. Prilaz je moguć svim drumskim prevoznim sredstvima, a uređen parking prostor je pogodan za turističke autobuse i putnička vozila.
 
Park za odmor u sklopu info-centra je ograđen, opremljen info-tablama, uređenim stazama i drvenim stolovima i klupama, kao i ložištima, te pruža priliku posetiocima za opuštanje nakon obilaska šetnih staza ili boravka na vodi, sa mogućnošću pripreme roštilja.
 
Ukoliko se odlučite da posetite Obedsku baru očekuje vas još mnogo zanimljivih i uzbudljivih stvari koje ovde možete da radite. 
 
 
Samo neke od aktivnosti koje se mogu organizovati su obilazak edukativnih staza, posmatranje ptica sa monitoring osmatračnica, vožnja čamcima na vesla ili vožnja katamaranom, kao i sportski i rekreativni ribolov.
 
Obedska šuma je ispresecana stazama različite prohodnosti, dobar deo staza je prohodan u letnjem dobu, a van tog dela u zavisnosti od vremenskih uslova, preporučuje se korišćenje adekvatne obuće u skladu sa periodom godine. Posetiocima su na raspolaganju pešačke ture "Putevi đurđevka", "Staza potkovice" i "Kružna edukativna staza".
 
Gosti mogu da iznajme čamac na vesla, da sami obiđu okolinu vozeći se po Krstonošića oknu, ili da se bave rekreativnim ribolovom, pecajući svojim ili priborom koji mogu iznajmiti (dozvole za ribolov u zaštićenom području mogu da se kupe u info-centru).
 
Posetioci koji gaje ljubav prema pticama i prirodi u kojoj one borave, svoju posetu mogu da obogate i programom posmatranja ptica. Program se realizuje uz pratnju stručnog vodiča u zavisnosti od perioda godine i vremenskih uslova u prirodi. Posmatrači ptica treba da ponesu teleskope ili dvoglede za posmatranje kao i ključeve za determinaciju različitih vrsta ptica. Program traje 3 sata i organizuje se za grupe od 10 do 14 posetilaca.
 
 
U info-centru u turističkoj ponudi postoji nov program "Šumski wellness" za specijalne posete i grupe između 10 i 25 osoba, prema unapred određenim terminima u periodu od proleća do jeseni. Program uključuje fizičku aktivnost – laganu šetnju, mentalno opuštanje, jačanje duhovne svesti i različite vežbe za jačanje tela i uma.
 
U ambijentu šumskih koliba uz ložišta organizuje se "čajanka"- ispijanje čaja kao čajna ceremonija posle šetnje, zatim izrada šumskih kolaža od prirodnih materijala, opuštanje uz zvukove prirode i zvučnih činija.
Nakon aktivnog boravka koji uključuju šetnje stazama, vožnje katamaranom ili čamcima možete posetiti i kulturne znamenitosti Donjeg Srema. 
 
U Kupinovu možete obići etno kuću u okviru zaštićene ambijentalne celine – prvobitnog jezgra sela Kupinova, koja se smatra jednom od najstarijih stambenih zgrada u selu. U etno kompleksu se nalazi i najstarija pravoslavna crkva u Vojvodini – crkva Svetog Luke.
 
 
U povratku ka Pećincima, u selu Ogar možete da svratite do Aksentijevog kućerka - najstarije etno kuće Srema, bogatu seljačku kuću s kraja XVIII veka za čije pokrivanje je upotrebljen tada redak krovni materijal – biber crep.
 
Letnji vikendi u gradu mogu da budu naporni, zato brže bolje bežimo iz grada. Nadaleko poznati SRP "Obedska bara" danas privlači turiste, prvenstveno zaljubljenike u floru i faunu, iz čitavog sveta. Fascinira veličinom i bogatstvom i mami svojom lepotom, mističnošću i rajskom prirodom.
  • G pen

    28.07.2023 11:59
    A imate i u Novom Sadu u mini izdanju koji zelite da unistite. Ne zelite da unistite? Pa onda pomozite sodrosanima.
  • Ne smete pisati

    28.07.2023 10:34
    o lepotama prirode
    Nemojte otkrivati lepote prirode doci ce i unisti ce.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti