DRI u Domu zdravlja: Šta piše u reviziji i kako je Bojat i dalje direktor?

Državna revizorska institucija pronašla je nepravilnosti u poslovanju Doma zdravlja "Novi Sad" u 2021. i 2022. godini. Iz Doma zdravlja za 021.rs tvrde da je sve rađeno po zakonu.
DRI u Domu zdravlja: Šta piše u reviziji i kako je Bojat i dalje direktor?
Foto: 021.rs
Ono što DRI nalazi spornim jesu uvećanja zarada, ali i slaba konkurencija na tenderima. 
 
Nasuprot tome, u Domu zdravlja odgovaraju da sve rade u skladu sa propisima.
Pitanje statuta i rukovodstva
 
Jedna od aktuelni tema u slučaju Doma zdravlja je pitanje rukovodstva. 
 
DRI je skrenuo pažnju na usklađivanje opštih akata, organizacije i rada zdravstvenih ustanova kojima se menja osnivač. Rokovi propisani za usklađivanje su već prošli. 
 
Podsetimo, osnivačka prava nad Domom zdravlja preuzela je Pokrajina i zbog toga bi trebalo doneti novi statut. Ovo usklađivanje trebalo je da bude urađeno u roku od 12 meseci od stupanja na snagu novog zakona, a neophodno je i da Pokrajina preduzme aktivnosti za donošenje novog statuta. 
 
"Rukovodstvo se u pisanom izjašnjenju Agenciji za privredne registre izjasnilo da je pripremljena radna verzija statuta i dostavljena nadležnom organu koji vrši osnivačka prava (APV), saglasno zakonu. Takođe predočena je i korespodencija vođena između Doma zdravlja i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo", navodi se u izveštaju DRI.
Inače, na odredbe statuta u delu kojim se uređuje oblast zdravstvene zaštite, odnosno specijalnosti, unutrašnja organizacija, kriterijumi za imenovanje i razrešenje direktora, odnosno zamenika direktora, prethodno se pribavlja mišljenje Ministarstva zdravlja.
 
U vezi sa donošenjem novog statuta, 021.rs je više puta slao pitanja i Ministarstvu i Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo, ali odgovore, do objavljivanja ovog teksta, nismo dobili.
 
Bojat: Planiram ponovo da se kandidujem, rezultati me preporučuju za to mesto
 
Direktor Doma zdravlja Veselin Bojat za 021.rs kaže da se postupak izrade i usvajanja Statuta sprovodi prema instrukcijama Pokrajinskog sekretara za zdravstvo, a da je predlog dostavljen Ministarstvu zdravlja radi davanja mišljenja. 
 
"Dom zdravlja 'Novi Sad' Novi Sad je blagovremeno uradio sve ono što je bilo u njegovoj nadležnosti", navodi Bojat, koji po starom statutu više ne bi mogao da se kandiduje za svoju sadašnju funkciju.
 
U članu 15 starog statuta, navodi se da se direktor doma zdravlja imenuje najviše dva puta uzastopno, a ovo je Bojatu drugi mandat, koji je već istekao, s obzirom na to da je po drugi put na ovu funkciju došao još u julu 2019. godine.
 
  
 
Na pitanje šta je tačno izmenjeno u delu u kom se uređuju kriterijumi za imenovanje i razrešenje direktora, Bojat ne odgovara, već navodi da je tekst novog statuta usklađen u potpunosti sa odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, nakon njegove izmene.
 
Ipak, može se naslutiti da je član 15, po svemu sudeći izmenjen, jer Bojat najavljuje da planira da se ponovo kandiduje na ovu funkciju.
 
"Planiram da se ponovo kandidujem za ovu funkciju, jer mislim da me svi rezultati postignuti u prethodnom periodu dovoljno kvalifikuju i preporučuju za to mesto", kaže Bojat.
 
S obzirom na to da je već prošlo četiri godine kako je na funkciji, direktora Doma zdravlja pitali smo i kada će biti raspisan konkurs za to radno mesto.

"Konkurs za izbor direktora je raspisan u skladu sa zakonskim propisima. Prema nalogu Ministarstva zdravlja, isti je obustavljen do donošenja novog statuta i sticanja zakonskih uslova za sprovođenje konkursa. Inače, funkciju direktora Doma zdravlja vršim u skladu sa Odlukom Pokrajinske vlade o preuzimanju osnivačkih prava nad Domom zdravlja, do imenovanja direktora u skladu sa zakonom i statutom DZ, kao i direktori drugih zdravstvenih ustanova kojima je promenjen osnivač", zaključuje Bojat.
 
Manjak konkurencije u javnim nabavkama
 
Nepravilnosti je bilo i kada je reč o javnim nabavkama.
 
Iako je zakonom propisano da upravni odbor zdravstvene ustanove odlučuje o poslovanju iste, pravilnik o bližem uređivanju planiranja javnih nabavki propisuje da plan nabavki na koje se ne primenjuje zakon donosi direktor Doma zdravlja, a ne upravni odbor i to je kršenje zakona, navodi se u izveštaju. 
 
Ovo je ispravljeno tako što je Upravni odbor Doma zdravlja doneo Pravilnik o bližem uređivanju planiranja javnih nabavki i nabavki na koje se zakon ne primenjuje, u junu ove godine.
 
Takođe je direktor obrazovao i komisiju za centralizovane javne nabavke, koja do tada nije postojala, već je o centralizovanim javnim nabavkama odlučivao šef odseka za sanitetsko snabdevanje i načelnik službe za laboratorijske dijagnostike.
 
U izveštaju revizora se dodaje i da procenjena vrednost predmeta javnih nabavki nije rađena na osnovu istraživanja tržišta, što je zakonska obaveza. I kada je rađeno istraživanje tržišta, nisu evidentirane i dokumentovane sve radnje.
 
Izveštaje o postupku tendera nisu potpisali članovi komisije za javne nabavke, što je suprotno zakonu. 
 
Dom zdravlja je, u skladu sa zakonom, obezbedio konkurenciju u nabavkama na koje se zakon ne primenjuje i prihvatao je ponude najpovoljnijih ponuđača. Međutim, DRI napominje da je u ostalim tenderima neophodno obezbediti zadovoljavajući nivo konkurencije na tenderima, jer je ustanovljeno da je broj ponuda ispod proseka za javne ustanove. 
 
"Utvrđeno je da je prosečno podneto 1,9 ponuda po postupku, a u postupcima 2022. godine samo 1,47 ponuda po tenderu", piše u izveštaju.
 
U odgovoru Doma zdravlja, odnosno Veselina Bojata, tvrdi se da se svaka javna nabavka objavljuje na Portalu javnih nabavki i da svako zainteresovano lice može da učestvuje u postupku.
 
"DRI je u u okviru svog izveštaja samo skrenula pažnju da je prosečan broj podnetih ponuda u uzorkovanim nabavkama (dakle ne u svim javnim nabavkama koje sprovodi Dom zdravlja) manji u odnosu na prosečan broj podnetih ponuda u javnom sektoru, a nije nigde naloženo Domu zdravlja da obezbedi odgovarajući nivo konkurencije. Inače, u Republici Srbiji za period 1.1.2022 – 31.12.2022. godine prosečan broj ponuda po postupku iznosio je 2,5, a prosečan broj ponuda po postupku je 1,8 u Domu zdravlja 'Novi Sad'", piše u njegovom odgovoru za 021.rs.
 
Takođe, napominje da se u izveštaju navodi da je ispitivanje tržišta vršeno neposredno pre pokretanja postupka, što je "u skladu sa Zakonom". Ističe i da Dom zdravlja u poslednjih 10 godina nije imao nijedan podnet zahtev za zaštitu prava ponuđača. 

Sporno povećanje plata

Izveštaj o reviziji pravilnosti poslovanja Doma zdravlja 'Novi Sad' u delu koji se odnosi na nabavke dobara, usluga i radova u 2021. i 2022. godini u rashode za zaposlene u 2022. godini, javno objavljen na sajtu DRI, navodi da je samo u jednom danu dva puta odlučivano o povećanju plate direktoru DZ.
 
Međutim, reč je o povećanju od pre sedam godina.
 
U jednoj odluci o uvećanju osnovne plate direktora, donetoj 9. juna 2016. godine, navodi se utvrđeno uvećanje osnovne plate u visini od 30 odsto, a u drugoj odluci donetoj istog dana - uvećanje od 45 odsto. Ove odluke je, navodi se u izveštaju, doneo Upravni odbor "na osnovu statuta doma zdravlja, sa neodređenim trajanjem".
 
"Ove odluke donete su i pre nego što je uopšte postojao pravilnik o uvećanju plata, koji ustanova ima od 28. oktobra 2016. godine. Naime, akti koji regulišu isplatu zarada ne mogu da se ustanove na neograničeno, već se uvećanja obračunavaju na mesečnom nivou i u visini koju određuje upravni odbor Doma zdravlja", piše u izveštaju revizora.
 
U vezi sa ovim uvećanjima, DRI je preporučila odgovornim licima da se plata iz sopstvenih prihoda direktoru poveća na osnovu pojedinačnih akata Upravnog odbora, donetih posebno za svaki mesec i zasnovanih na opštem aktu kojim se uređuje uvećanje plata iz sopstvenih prihoda, umesto na neodređeno trajanje.
 
DRI je utvrdila da za prekovremeni rad direktora ne postoji predlog nadležnog lica i da su osnov za isplatu prekovremenog rada rešenja koja su doneta po osnovu izveštaja o ostvarenim prekovremenim satima, potpisana od predsednice upravnog odbora. Nadležnost za prijavu prekovremenog rada direktora ustanove nije utvrđena u postojećoj proceduri.
 
Osim direktoru, plate iz sopstvenih prihoda su uvećavane i drugim zaposlenima, i to bez prethodne procedure u vidu obrazloženja i načelnika službi. Ta uvećanja su, navodi se u izveštaju, iskazivana na platnim listićima kao stimulacija do 30 odsto. 
 
"U svojim izjašnjenjima, odgovorna lica doma zdravlja istakla su da je reč o uvećanjima u skladu sa Zakonom o platama u državnim organima i javnim službama, ali u toku revizije DRI nisu predočeni obrazloženi predlozi načelnika službi za uvećanje plata", piše u izveštaju.
 
DRI dodaje da su uvećanja plata iz sopstvenih prihoda proteklih godina u Domu zdravlja rađena mimo zakona u iznosu od 6,7 miliona dinara, zbog čega je neophodno doneti akt kojim se bliže uređuje korišćenje ovakvih prihoda. Inače, ovaj akt DZ mora da ima i po Zakonu o budžetskom sistemu.
 
Sopstvene prihode u Domu zdravlja "Novi Sad" ostvaruje nekoliko službi, koje to vode kao "prihod koji se ostvaruje od dodatnih aktivnosti - blagajna". To su služba opšte medicine, služba zdravstvene zaštite dece, služba kućnog lečenja i služba laboratorijske dijagnostike. 
 
"Ove službe zajedno su 'zaradile' 2,5 miliona dinara sopstvenog prihoda, najmanje je isplaćeno za uvećanje plata u službi opšte medicine (6.348 dinara), dok je ubedljivo najviše novca isplaćeno za uvećanja u službi laboratorijske dijagnostike (170.699 dinara)", piše u izveštaju.
 
Još jedan izvor sopstvenih prihoda, osim blagajne je medicina rada. 
 
Služba za zdravstvenu zaštitu radnika, služba za specijalističko-konsultativnu delatnost i služba za zdravstvenu zaštitu žena zaradile su 19,6 miliona dinara, a četvrtina sume odlazi na uvećanja u službu za specijalističko-konsultativnu delatnost. Stomatologija je, kao "dodatna aktivnost", zaradila 4,4 miliona dinara, dok je "vanstandardna stomatologija" zaradila 24,8 miliona dinara i taj novac je potrošen na uvećanje plate službi stomatološke zaštite i za neugovorene radnike. 
 
Od "mešovitog prihoda" se isplaćuje stimulacija tehničkoj službi, dodatak za predsednika sindikata i nagrada za medicinske sestre.
 
U vezi sa uvećanjem plate za direktora i druge zaposlene, direktor Doma zdravlja "Novi Sad" Veselin Bojat za 021.rs odgovara da je isto vršeno u skladu sa važećim zakonskim aktima, donetim na osnovu preporuka od strane prethodne kontrole DRI, i to tako što se "uvećanje plate za direktora vrši u skladu sa odlukama donetim od strane Upravnog odbora, a uvećanje plate za zaposlene se vrši u skladu sa odlukama i rešenjima koje donosi direktor".
 
"Dom zdravlja 'Novi Sad' je i pre kontrole DRI imao donete akte kojima se bliže uređuje korišćenje sopstvenih sredstava, a to su: Odluka Upravnog odbora o korišćenju sopstvenih sredstava, koja se donosi na početku svake godine, Pravilnik o utvrđivanju elemenata za uvećanje plate zaposlenima u Domu zdravlja 'Novi Sad', donet 2016. godine, kao i mesečne proračune za uvećanje plata", objašnjava Bojat.
 
Napominje i da je DRI navela u izveštaju da ne postoji akt, na nivou Republike Srbije, kojim bi se bliže uredio način izveštavanja o uplati i korišćenju sopstvenih prihoda, čije donošenje je propisano Zakonom o budžetskom sistemu i u kome je regulisano da ministar bliže uređuje način izveštavanja o uplati i korišćenju sopstvenih prihoda. 
 
Problem ove pravne praznine, kako je objašnjeno u izveštaju DRI, postoji. 
 
"U konkretnoj situaciji, naše stanovište je da se ova pravna praznina prevazilazi primenom pravila da se životne i pravne situacije koje nisu uređene odredbama posebnog zakona uređuju primenom pravnih pravila sadržanih u odredbama opšteg zakona. Opšti zakon u ovoj oblasti jeste Zakon o radu. Saglasno ovom pravilu, naše stanovište jeste da se pitanje uređivanja uvećanja plata iz sopstvenih prihoda do zakonom utvrđenog maksimu od 30 odsto po zaposlenom, saglasno pravnom pravilu sadržanom u Zakonu o radu", objašnjava se u izveštaju DRI. 
Nedostatak kolektivnog ugovora
 
DRI je skrenuo pažnju Domu zdravlja i na druge nepravilnosti u vezi sa pravilnicima, sistematizacijom i drugim pravnim aspektima.
 
Kako se navodi u izveštaju, Upravni odbor nije doneo kolektivni ugovor za zaposlene, pa oni u poslednjih godinu dana nemaju uređena prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa. Upravni odbor nije doneo ni pravilnik o radu, što je takođe suprotno zakonu. 
 
Problem koji je naknadno rešen je sistematizacija. Važeća izmena i dopuna sistematizacije poslova u Domu zdravlja, doneta 1. novembra 2018. godine, urađena je bez saglasnosti osnivača i bez pribavljenog mišljenja reprezentativnih sindikata, što je kršenje zakona.

U toku revizije direktor je doneo pravilnik o organizaciji i sistematizaciji poslova 14. juna 2023. godine na koji je saglasnost dao upravni odbor i mišljenja reprezentativnih sindikata su tu, čime je problem rešen.
 
Dom zdravlja "Novi Sad" je dužan da podnese Državnoj revizorskoj instituciji pisani izveštaj o otklanjanju otkrivenih nepravilnosti u roku od 90 dana, počev od narednog dana od dana uručenja ovog izveštaja, koji je objavljen prošle nedelje. 
 
Izveštaj u celosti čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nada

    10.11.2024 10:14
    čovek pre svega
    Lekar i humanista, nije mu teško čak i porukom da odgovori ako je potrebno nešto hitno. Toga više nema posle njega. Loše komentare mogu pisati samo oni koji ga nisu upoznali i pratili njegov rad ili pitali za savet. Duhovna zrelost podrazumeva i zdravo hrišćanstvo koje se ovde ismeva.
  • TV zvezda kao PR

    01.05.2024 14:00
    PR sluzbrnica sa TV pise li pise komentare… za to je i placena
    Upsss
  • iva

    20.10.2023 13:55
    Kriminal
    On u 100 poznatih novosadjana. pogkedajte listu poznatih....sve ce vam niti jasno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti