FOTO Obnova železničke stanice u Novom Sadu tajna: Kinezi tako žele, a ministarstvo poslušno
Ministarstvo saobraćaja odbija da otkrije podatke o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, jer kineski izvođač ne želi da oni budu dostupni javnosti pre završetka projekta.
Foto: 021.rs
S obzirom na to da je rekonstrukcija stanice počela još u oktobru 2021. godine, pa da je stanica svečano otvorena u jeku predizborne kampanje u martu 2022. godine, te, kako je javio N1, ponovo zatvorena zbog radova, pitali smo Ministarstvo saobraćaja i JP "Infrastruktura Železnice Srbije" da nam dostave ugovore i fakture u vezi sa ovim poslom.
Umesto dokumentacije, od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i inrastrukture, dobili smo odgovor u kome navode da su "kontaktirali kinesku ugovornu stranu" koja ih je obavestila da "nije saglasna da se bilo koji podaci iz ugovora i u vezi sa ugovorom dostavljaju trećim licima pre završetka projekta, odnosno pre dobijanja potvrde o dobro urađenom poslu".
Ministarstvo je portalu 021.rs dostavilo i dopis izvođača radova, kineskog konzorcijuma CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
U dopisu koji potpisuje Đi Fengžan, predstavnik ovog konzorcijuma, navodi se da oni nisu saglasni sa dostavljanjem podataka trećem licu, odnosno novinarki portala 021.rs.
Ovo je neobično jer Ministarstvo nije dostavilo zakonski osnov po kom se javnosti uskraćuju dokumenta.
Po Zakonu o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja, organ vlasti može uskratiti informaciju ukoliko bi time ugrozio život ili zdravlje nekog lica, ugrozio ili otežao otkrivanje i procesuiranje krivičnog dela, ugrozio odbranu zemlje, smanjio sposobnost države da upravlja ekonomskim procesima, ugrozio sprovođenje monetarne, devizne ili fiskalne politike, povredio pravo intelektualne ili industrijske svojine ili ugrozio životnu sredinu.
Kao još jedan osnov, navodi se objavljivanje informacije ili dokumenta za koji je propisima ili službenim aktom zasnovanim na zakonu određeno da se čuva kao tajni podatak. Međutim, Ministarstvo u svom odgovoru nije navelo da su ova dokumenta označena kao tajna.
Šabić: Nismo mi kolonija
Bivši poverenik za informacije od javnog značaja i advokat Rodoljub Šabić za 021.rs kaže da je ovakvo postupanje krajnje neozbiljno, ali i standardno ponašanje naših vlasti u poslednjih nekoliko godina.
"Naša vlast poslednjih nekoliko godina uskraćuje informacije javnosti po toj 'šemi' - strani partner nije saglasan. Kada govorimo o nekom komercijalnom ugovoru koji je država, odnosno neki državni organ, zaključila sa nekom stranom kompanijom, nebitno kojom, to je ugovor, to je pravni posao. Zbog ugovora se ne mogu stavljati van snage imperativne odredbe zakona. Naš zakon izričito predviđa vaše pravo na pristup informacijama od javnog značaja, a to su sve informacije nastale u radu organa javne vlasti", objašnjava Šabić.
Šabić dodaje da, ako organ vlasti smatra da može javnosti da uskrati pristup informacijama, on mora da se pozove na neki od razloga koji je predviđen zakonom.
"Kao jedan od razloga za uskraćivanje informacija jeste i ta tajnost. Međutim, postavlja se pitanje - kakva i kada? Dakle, ne može naša strana da ugovara sa stranim partnerima blanko ništa i da to uslovljava njihovom saglasnošću. Sve i da postoje u ugovoru neke informacije koje su tajna kineskog partnera - neka specifična pravila organizacije posla, neka nova tehnologija, neki know-how koji jeste poslovna tajna, to bi eventualno moglo da se uskrati. Ali to da uskrate kompletan ugovor zato što kineski partner ne da, pa nismo mi kolonija", ističe sagovornik 021.rs.
Šabić naglašava da kineski partner ne može da uslovljava primenu naših zakona. On dodaje da čak i da je dokument formalno označen kao tajna (što Ministastvo nigde ne navodi) to nije dovoljno da se uskrati informacija, već je potreban i materijalno-pravni osnov.
"To što sam ja na neki papir stavio plavi štambilj na kome piše 'poverljivo' ili 'strogo poverljivo', to samo po sebi ne znači da to i jeste osnov da se uskrati informacija. Potrebno je da se iza te poverljivosti krije neki legitiman interes koji je preči od prava javnosti da zna. A oni u ovom slučaju to ne objašnjavaju. Njihovo jedino objašnjenje je 'ne da kineski partner'. To je apsolutno nedovoljno i čak ponižavajuće", zaključuje Šabić.
Pompezno otvorena - u tišini zatvorena
Rekonstrukcija novosadske železničke stanice ulazi u svoju četvrtu godinu. Nakon što je pompezno otvorena u jeku izborne kampanje sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Mađarske Viktorom Orbanom 2022. godine, isti taj deo koji je predstavljen javnosti kao veliki uspeh Srpske napredne stranke, a pre svega, Aleksandra Vučića, ponovo je zatvoren godinu dana kasnije.
Od tada, kako se može videti na licu mesta, obnavlja se već obnovljeni deo. Režimski mediji ovo su najavili kao "novu fazu radova" i objavili da su radovi u holu "delimično završeni prošle godine" zbog puštanja u saobraćaj brze pruge, te da su na pomolu poslovi većeg obima.
Od aprila prošle godine, hol je zatvoren, a putnici u staničnu zgradu ulaze u delu u kom se nalazi pothodnik i odatle idu do perona.
Pomoćnik rukovodoica projekta izgradnje brze pruge od Novog Sada do Subotice Veselin Simović, krajem marta prošle godine rekao je da novi radovi podrazumevaju zamenu plafona, fasadne stolarije, osvetljenja, mermernih ploča i izgradnju galerije.
Procenio je tada da će radovi trajati četiri meseca. Od tada je prošlo skoro 10 meseci. Hol stanice je još uvek zatvoren, a ne vidi se ni veliki napredak u radovima.
Procenio je tada da će radovi trajati četiri meseca. Od tada je prošlo skoro 10 meseci. Hol stanice je još uvek zatvoren, a ne vidi se ni veliki napredak u radovima.
Osim što putnici moraju da ulaze na stanicu kroz deo koji nije predviđen za to, problem predstavlja i to što ekskluzivno pravo na korišćenje perona glavne stanice imaju samo vozovi koji saobraćaju ka Beogradu. Kako je javio N1, oni koji putuju za Sombor, Odžake ili prema hrvatskoj granici idu autobusom do ranžirne, teretne stanice i tamo se ukrcavaju na voz. Ova stanica nema čekaonicu, ni nadstrešnicu.
Železnička stanica je prve probleme nakon "šminkanja" imala pola godine pošto su radovi, deklarativno, bili završeni. Tada je veliki deo plafona prokišnjavao, a pojedine prostorije poput čekaonice za decu bile su zatvorene.
Kina, Vučić, Orban
Prvi putnici voza "Soko" bili su Vučić i Orban.
"Ja ne mogu da vam opišem koliko sam ponosan. Obnovili smo posle 60 godina ovu stanicu", rekao je Vučić na "svečanom dočeku" voza.
Već tada su kamere 021.rs zabeležile da radovi na obnovi stanice nisu bili završeni, a veliko platno je prikrivalo deo stanice u kom su se radovi izvodili.
Delimičnu sanaciju stanice uradio je konzorcijum kineskih kompanija "China Railway International" i "China Communications Construction Company", koji su angažovani i na izgradnji brze pruge.
Ovi radovi, zajedno sa izgradnjom pruge na deonici Novi Sad - Beograd, koštali su prema informacijama koje su nadležni bili spremni da puste u javnost, 935 miliona dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO FOTO, VIDEO Skupovi podrške širom Novog Sada: Roditelji ušli za inspekcijom u školu
21.01.2025.•
30
Drugog dana drugog polugodišta deo škola u Novom Sadu štrajkuje. Ovo je odlučeno na sastanku kolektiva ovih škola, dok će se za naredne dane tek dogovoriti.
Ličnim pratiocima dece sa invaliditetom u Novom Sadu plata kasni: Uz podsetnik da "budu realni"
21.01.2025.•
0
Decembarska plata ličnih pratioca dece sa invaliditetom u Novom Sadu ovog meseca kasni.
Antifašisti pozivaju Novosađane da u sredu zajedno odaju počast ubijenima u Novosadskoj raciji
21.01.2025.•
0
Polaganjem venca i minutom ćutanja antifašisti Novog Sada će u sredu, 22. januara na keju kod spomenika "Porodica" odati počast ubijenima u Novosadskoj raciji.
Delegacija Ambasade Malezije posetila Scolio centar u Novom Sadu
21.01.2025.•
0
Prošle nedelje, Scolio centar u Novom Sadu, poznat po stručnoj posvećenosti korekciji deformiteta kičmenog stuba kod dece i odraslih, ugostio je otpravnicu poslova Ambasade Malezije sa delegacijom.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 mališana
21.01.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Čanak: Sprema se moja likvidacija, policijsko obezbeđenje mi bez objašnjenja oduzeto nakon 20 godina
21.01.2025.•
45
Nekadašnji lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da se priprema teren za njegovu likvidaciju.
Novosađani koji danas daju krv, dobiju besplatne biohemijske analize i kompletnu krvnu sliku
21.01.2025.•
4
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će danas, 21. januara svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Štrajk se nastavlja: Pojedini kolektivi škola u Novom Sadu najavili obustavu rada i do petka
20.01.2025.•
68
Sve više škola u Novom Sadu donosi odluke da nastavi sa obustavom rada i u narednim danima.
Brojna oštećenja na pruzi Novi Sad - Beograd ranijih godina: Nepoznato da li su sanirana
20.01.2025.•
15
Brojna oštećenja na prugama na deonici Novi Sad - Beograd uočena su krajem 2023. godine, pokazuje dokumentacija koju je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.
Pismo novosadskog pisca: Sramno je što Matica srpska ćuti
20.01.2025.•
45
Novosadski pisac Siniša Tucić odlučio je da prekine saradnju sa svim časopisima koji direktno zavise od državnog finansiranja kako na republičkom, tako i na pokrajinskom i lokalnom nivou.
Novosadski student dobio pretnje - tabloidi ga označili kao nasilnika nad starijom ženom
20.01.2025.•
19
Student Medicinskog fakulteta u Novom Sadu Miloš Drobac dobio je pretnje nakon što je njegov identitet objavljen u prorežimskim medijima.
Iz ugla naprednjaka: Rekordno stanje budžeta, Novi Sad jedan od najbrže rastućih gradova regiona
20.01.2025.•
40
Novi Sad je u 2025. godinu ušao bez usvojenog budžeta. Međutim, član Gradskog veća za budžet, finansije i investicije Dejan Mandić kaže da je stanje budžeta rekordno.
Novinar RTS-a iz Novog Sada u pismu uredniku: Da li vam se sada više sviđa ton tabloida?
20.01.2025.•
19
Novinar Radio-televizije Srbije iz Novog Sada Milan Srdić uputio je otvoreno pismo glavnom i odgovornom uredniku Nenadu Lj. Stefanoviću.
FOTO Novosađani odaju počast nastradalima na Železničkoj: Nastavnici u štrajku na ulicama
20.01.2025.•
4
Učenici i nastavnici srednjih škola danas u okviru akcije "15 minuta za 15 života" blokiraju raskrsnice širom grada.
VIDEO: Učenici Jovine uzvikuju "Đaci ne kleče", a direktor drži čas
20.01.2025.•
30
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vide učenici Jovine gimnazije koji uzvikuju "Đaci ne kleče" dok direktor Radivoje P. Stojković drži čas.
Rektor planirao put na Tajland, karta o trošku Univerziteta i za suprugu - evo šta on kaže
20.01.2025.•
91
Rektor Univerziteta u Novom Sadu planirao je poslovni put na Tajland početkom februara. Planirano je da o trošku univerziteta, zarad proširenja saradnje, sa njim na Tajland ide i njegova supruga.
O mladiću iz Novog Sada kojeg je oteo Hamas se još ne zna ništa - čeka se druga faza primirja
20.01.2025.•
4
O stanju državljanina Srbije Alonu Ohelu, po rođenju iz Novog Sada, kojeg je u oktobru 2023. oteo Hamas, još uvek se ne zna ništa.
FOTO, VIDEO Roditelji ispred novosadskih škola: Prosveta je kičma i mora biti uspravna
20.01.2025.•
109
Veliki broj roditelja okupio se jutros ispred škola u Novom Sadu kako bi pružio podršku prosvetarima koji su danas obustavili nastavu.
VIDEO Učiteljica OŠ "Žarko Zrenjanin": Stavljamo tačku na ucenjivanja i ponižavanja
20.01.2025.•
17
Okupljenima ispred Osnovne škole "Žarko Zrenjanin" obratila se učiteljica Nina Dimitrijević. U svom obraćanju poručila je da oni danas ne drže nastavu, već ugledni čas.
Arhiv: Na protest u Novom Sadu u nedelju bilo 4.000 ljudi
20.01.2025.•
4
Na protestu srednjoškolaca i javnom času u Novom Sadu bilo je prisutno 4.000 ljudi, objavio je Arhiv javnih skupova.
Komentari 38
Ako
Oni toliko kradu ali ne rade apsolutno nista. 16 miliona e za sta, za dodatni teret i unistene zivote, zatrte porodice.
Ako ovo prezive u NS, svi treba da umremo.
Zee d’état
Lea
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar