.jpg)
AŽF: Dvostruki femicid u Rakovcu pokazao da je sistem opet zakazao, uspostaviti registar nasilnika
Autonomni ženski front istakao je da dvostruki femicid i tragedija u Rakovcu, koja je mogla biti sprečena, jasno pokazuje da je sistem opet zakazao kad su u pitanju zaštita i bezbednost žena.
"Sigurnost, bezbednost žena i adekvatno kažnjavanje počinilaca nasilja ne smeju biti samo mrtvo slovo na papiru. Redovno prijavljivanje nasilja, kao i mere poput zabrane prilaska bez dosledne primene ne garantuju bezbednost žena", saopštio je AŽF, ženska organizacija u okviru Zeleno-levog fronta.
AŽF je pozvao na odlučniji institucionalni odgovor na nasilje nad ženama, koji uključuje temeljnu procenu rizika, revnosnu i pravovremenu koordinaciju svih institucija.
"Neophodno je uspostaviti centralnu evidenciju i registar svih slučajeva nasilja nad ženama, a posebno mehanizam na nacionalnom nivou za praćenje i analizu slučajeva femicida - Femicide Watch. Zahtevamo ustanovljavanje disciplinske i druge odgovornosti stručnjaka za postupanje u slučajevima femicida", naveo je AŽF u saopštenju.
Podsetimo, dvostruko ubistvo dogodilo se u nedelju uveče u Rakovcu. B. R. (48) je nožem ubio bivšu suprugu D. R. (47) i njenu majku N. Č. (75).
Njihova tela pronađena su u kući, a policija je osumnjičenog zatekla na mestu ubistva.
On je sam pozvao policiju da se prijavi i sačekao policajce. Kod sebe je imao nož kojim je počinjeno ubistvo.
Prema nezvaničnim saznanjima, protiv njega su podnošene prijave za nasilje i određena mu je bila zabrana prilaska.
On bi danas trebalo da bude saslušan i trebalo bi da bude doneta odluka o pritvoru.
Inače, ovo su prva dva femicida u 2024. godini u Srbiji.
Prijavite nasilje:
Policija: 192
Jedinstveni SOS telefon za Vojvodinu: 0800-10-10-10, besplatan poziv radnim danima od 10 do 20h
Sigurna ženska kuća Novi Sad, CSR: 021/64-65-746, svakog dana od 00 do 24h
Novi Sad "Iz kruga Vojvodina": 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10 radnim danima 09 - 16h
Autonomni ženski centar - SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja: 0800 100 007, od 10 do 20h
Prijava nasilja u porodici (MUP): 0800-100-600
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom: 2645-328, radnim danom od 10 do 20h
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja: 3626-006, od 14 do 18h
SOS Dečja linija "Broj za problem tvoj": 0800-123456, besplatni i poverljivi pozivi (0-24h)
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Topli dani pred nama: Uskršnja nedelja sunčana, u ponedeljak čak 28 stepeni
19.04.2025.•
0
U Novom Sadu će u nedelju biti pretežno sunčano i veoma toplo.
Mićin Novosađanima čestitao Uskrs: Neka nas praznik podseti na važnost jedinstva i poštovanja
19.04.2025.•
10
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin čestitao je Uskrs građanima.
Ove srede novi Speed Dating u Radio kafeu i nova prilika za upoznavanje
19.04.2025.•
0
U novosadskom Radio kafeu se u sredu, 23. aprila sa početkom u 19 časova održava treći po redu "Speed dating", događaj koji podrazumeva brz i efikasan način upoznavanja.
Lepe vesti subotom: U Novom Sadu rođena 31 beba, među njima i blizanci
19.04.2025.•
0
U Novom Sadu su u protekla 24 časa je rođena 31 beba.
FOTO, VIDEO: Studenti koji su biciklima išli do Strazbura stigli u Novi Sad, dočekani ovacijama
18.04.2025.•
38
Veliki broj Novosađana dočekao je u kampusu studente koji su biciklima vozili do Strazbura.
Svetski dan knjige: U Gradskoj biblioteci u sredu besplatan upis, izložba i gost-bibliotekar
18.04.2025.•
0
Upis u Gradsku biblioteku u Novom Sadu biće besplatan za decu i odrasle u sredu, 23. aprila.
Beljanski o putu do Strazbura: Može se očekivati veće interesovanje evropskih institucija
18.04.2025.•
18
Predsednik AKV Vladimir Beljanski, koji je zajedno sa studentima biciklom išao do Strazbura, smatra da se kao epilog akcije može očekivati veće interesovanje evropskih institucija.
Novosadski poštar koji je otpušten zbog štrajka za 021.rs: Kulminacija pritisaka
18.04.2025.•
6
Novosadski poštari bili su u obustavi rada tri nedelje u periodu od sredine februara do sredine marta. Sada su krenuli i prvi otkazi zbog ovog čina.
Doček studenata biciklista iz Strazbura pomeren za 20h
18.04.2025.•
16
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu pozvali su kolege i građane da u petak, 18. aprila u 20 časova ispred Rektorata dočekaju studente bicikliste iz Strazbura.
Počeli radovi na igralištu u Kameničkom parku, uskoro i zamena mobilijara
18.04.2025.•
6
U Kameničkom parku su počeli pripremni radovi na rekonstrukciji dečijeg igrališta.
Slobodan univerzitet: Pritisci na akademsku zajednicu, ostajemo dosledni u podršci studentima
18.04.2025.•
6
Akademska mreža Slobodan univerzitet iz Novog Sada najoštrije osuđuje sve intenzivnije pokušaje vlasti da "naruši autonomiju visokoškolskih ustanova".
Izmenjeno radno vreme Doma zdravlja "Novi Sad" tokom uskršnjih praznika
18.04.2025.•
0
Dom zdravlja "Novi Sad" radiće po izmenjenom raposredu tokom uskršnjih praznika.
Inspektor u penziji o optužnici za pad nadstrešnice: Tri tužilaštva u jednom predmetu - opstrukcija
18.04.2025.•
3
Potvrđena je optužnica protiv troje okrivljenih za pad nadstrešnice u Novom Sadu, a u vezi sa izvršenjem nekoliko krivičnih dela sa koruptivnim elementima, koje su imale za posledicu pad nadstrešnice.
Četiri novosadska poštara dobila otkaz zbog obustave rada i podrške studentima
17.04.2025.•
11
Četvorica radnika "Pošte Srbije" u Novom Sadu, koji su bili u obustavi rada od 14. februara do početka marta, danas su dobili otkaze, reko je jedan od poštara.
Uklonjena reklama sa bilborda za stanove za mlade ispred Železničke stanice
17.04.2025.•
39
Reklama na bilbordu Poštanske štedionice na kojem se nude krediti za stanove za mlade, uklonjena je ispred Železničke stanice nakon reakcija javnosti i određenih odborničkih grupa u Novom Sadu.
Mićin o reklami na bilbordu: "Nije bilo namere, reklama je postavljena potpuno iz nehata"
17.04.2025.•
73
Gradonačelnik Žarko Mićin izjavio je "da nije postojala nikakva namera iza postavljanja reklame kod Železničke stanice sa porukom 'Jer mi gradimo snove' u vezi sa stambenim kreditima za mlade".
Veliki petak pred Novosađanima: Šta vas očekuje u gradu?
17.04.2025.•
1
Pravoslavni hrišćani obeležavaju Veliki petak koji se smatra najtužnijim danom hrišćanstva, ali Novi Sad i na ovaj dan ima šta da ponudi.
FOTO, VIDEO: Ispred Rektorata dočekani studenti biciklisti koji su vozili do Novog Pazara i Kraljeva
17.04.2025.•
0
Kolege studenti, roditelji i građani dočekali su Ispred Rektorata studenate bicikliste koji su vozili više od 520 kilometara na proteste u Novi Pazar i Kraljevo.
"Roditelji za povratak đaka u škole" zahtevaju od Vlade da vrate srednjoškolce u klupe
17.04.2025.•
15
Roditelji okupljeni u Viber zajednici "Roditelji za povratak đaka u škole"obratili su se saopštenjem javnosti i institucijama Republike Srbije sa zahtevom da se srednjoškolci vrate na nastavu.
Studenti Pravnog u blokadi: "Nikakve ankete, biće kako plenum kaže"
17.04.2025.•
8
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u blokadi, poručili su da ne prihvataju plan o nadoknadi nastave i poručuju da je on suprotan volji plenuma.
Pokret Bravo traži uklanjanje bilborda o stambenim kreditima ispred Železničke stanice u Novom Sadu
17.04.2025.•
2
Građanski pokret Bravo traži da se hitno ukloni bilbord sa kreditima za mlade koji se nalazi ispred Železničke stanice u Novom Sadu, na kojoj je u padu nadstrešnice, 1. novembra, stradalo 16 osoba.
Komentari 17
Lupetanje
Femicid
Umesto da se žene čuvaju da bi vas mogle negovati, vi ih ubijate.
Marijana
Kada me je bivši suprug prebio policajac me je tešio da se smirim jer:“ nisam krvava“ a kada sam bila krvava jer mi je razbio usnu policajka nije htela da piše prijavu protiv direktora javnog preduzeća jer ću mu JA time: „uništiti karijeru“.
Dve decenije sam se bojala direktora javnog preduzeća jer mi je pored nesakcionisanog nasilja svakodnevno pretio da će svima oko mene :“polomiti noge“. I trenutno ga se plašim jer mi šalje opasne momke na adresu koji mi šutiraju imovinu, ne bi li mi pokazali kako će i mene da šutiraju!
Kada sam naivno molila za pomoć aktuelne ministre NIKO nije hteo da zaštiti mene i decu već i dalje čuvaju karijeru nasilnika. Neke sudije (žene) su takođe podržavale nasilnika.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar