Šta je pronašao revizor u "Lisju": Nabavke mimo zakona i problem sa radnicima

Novosadsko JKP "Lisje" naplaćivalo je usluge po cenama na koje Gradsko veće nije dalo saglasnost, utvrđeno je tokom revizije poslovanja ovog preduzeća.
Šta je pronašao revizor u "Lisju": Nabavke mimo zakona i problem sa radnicima
Foto: 021.rs
U izveštaju Državne revizorne institucije navedene su i brojne druge nepravilnosti koje se odnose na javne nabavke, finansijske izveštaje i obračun kamata.
 
Nabavljali i bez dokumentacije, i više nego što piše u ugovoru... 
 
Kako se navodi u izveštaju DRI, u dva postupka javnih nabavki usluga održavanja vozila, preduzeće nije ugovore izvršilo u skladu sa uslovima koji su navedeni u dokumentaciji. Osim isporučenih usluga vrednih 15 miliona dinara, preduzeće je nabavilo i rezervne delove u iznosu većem od pet miliona dinara, koji nisu bili vođeni kao predmet nabavke
U sedam postupaka javnih nabavki ukupne vrednosti oko 115 miliona dinara, čija pojedinačna vrednost iznosi više od pet miliona dinara, "Lisje" nije objavilo javni poziv na portalu javnih nabavki. 
 
DRI izdvaja nabavke u 2022. i 2023. godini koje se odnose na angažovanje radnika, nadogradnju sistema grejanja, održavanje vozila, hortikulturno uređenje, pranje i čišćenje puteva i staza i održavanje grobnih polja u ukupnom iznosu od 100 miliona dinara. JKP "Lisje" nije raspisalo tendere u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a razlozi za izuzeće od primene zakona nisu postojali. 
 
Na osnovu 26 pregledanih tendera i na osnovu njih zaključenih ugovora, revizor je ustanovio da se na 65 odsto javnih poziva javio samo jedan ponuđač, odnosno grupa ponuđača.
214 miliona od usluga za koje nema saglasnosti na cene
 
Državni revizor utvrdio je i da preduzeće nije ispravku vrednosti potraživanja od kupaca evidentiralo u finansijskim izveštajima za 2023. godinu u skladu sa pravilima. "Lisje" nije ni računovodstvene politike usaglasilo sa izmenama navedene profesionalne regulative. 
 
U izveštaju se navodi da je preduzeće pribavilo saglasnost Gradskog veća na cene usluga sahranjivanja i kremiranja. Ipak, na cene preostalih komunalnih usluga kao što su naknade za održavanje grobnih mesta, ekshumaciju, zakup grobnica i kaseta za smeštaj urni, ta saglasnost nije pribavljena. U poslovnim knjigama Preduzeća u 2023. godini prihodi po osnovu pruženih komunalnih usluga na čiju cenu nema saglasnost, iskazani su u najmanjem iznosu od 214 miliona dinara. 
 
Osim toga, preduzeće nije u 2023. godini obračunavalo zakonsku zateznu kamatu na dospela, a neizmirena dugovanja. Takođe, na ispostavljenim računima preduzeće nije odredilo rok plaćanja, ali je navelo da se za prekoračenje roka zaračunava zatezna kamata. 
 
Preduzeće nije internim aktom u potpunosti uredilo pitanje plaćanja na rate. Kako je procenio revizor, "Lisje" je propisalo mogućnost za plaćanje na rate za nastala dugovanja po osnovu produžetka zakupa grobnice i uređene parcele.
 
"Za druge vrste dugovanja takva mogućnost nije definisana, iako je u 2023. godini 'Lisje' zaključivalo sporazume o načinu izmirenja i plaćanja koji se odnose na novonastala dugovanja po drugim osnovama", ističe se u revizorskom izveštaju. 
 
Ozbiljni problemi sa nedostatkom radnika
 
Iako to nije bilo predmet revizije, DRI je analizirao i broj zaposlenih u preduzeću i njihove ugovore.
 
Utvrđeno je da je u 2023. godini broj zaposlenih na određeno vreme i onih koji su angažovani preko angencija, bio veći od 10 odsto ukupnog broja zaposlenih na neodređeno vreme, što nije u skladu sa zakonom. 
 
U obrazloženju dostavljenom DRI, "Lisje" navodi da su im radnici potrebni kako bi se omogućilo odvijanje poslova na radnim mestima sa kojih se desio odliv radne snage.
 
"Odliv radne snage doveo je do poremećaja kontinuiteta vršenja usluga preduzeća i obezbeđenja svih prava zaposlenima iz radnog odnosa, kao što su godišnji odmor i bolovanje", ističe se u odgovoru. 
 
U odgovoru javnog preduzeća se dodaje da je "Lisje" suočeno sa ozbiljnim problemom manjka izvršilaca usluga u pogrebnoj delatnost, s ozbirom na konstatan porast broja sahrana i veliku nezainteresovanost za zapošljavanje na poslovima sahranjivanja. 
 
Zbog tih faktora, "Lisje" je dobilo saglasnost od Vlade Srbije na takav odnos u zapošljavanju. 
 
Državna revizorska institucija je "Lisju" dala preporuke prvog i drugog prioriteta za rešavanje navedenih nepravilnosti, i oni imaju oko tri meseca da iste isprave. U toku postupka revizije nije bilo preduzetih mera u cilju pravilnijeg poslovanja.
 
Izveštaj DRI o poslovanju JKP "Lisje" u celosti možete čitati OVDE
  • @komsija

    15.08.2024 07:13
    Secamo se mi i da su njima u sred noći “priključili “ gratsku vodu na kuću Al su morali tad da sruše i deo bedema pored komsija prvi !
  • @komsija

    14.08.2024 13:52
    Stari ledinci
    Njima lisje donosi i drva sa groblja godinama. Sve to se vidi i zna
    Valjda je sada na slabije placenoj funkciji pa mora lisje da joj sredi dvorište
  • Komsija

    14.08.2024 12:18
    A u Ledincima bager i kamion lisja u privatnom dvorište kupaju i nikom ništa ko će to platiti i ko dozvolio

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti