Epidemija ptičjeg gripa odjavljena u Novom Sadu, ali i dalje prisutna kod Bačkog Gradišta

Epidemija ptičjeg gripa je nakon šest nedelja kako nije registrovan nijedan slučaj te bolesti u Novom Sadu, odjavljena u glavnom gradu Vojvodine.
Epidemija ptičjeg gripa odjavljena u Novom Sadu, ali i dalje prisutna kod Bačkog Gradišta
Foto: 021.rs
To je za Tanjug potvrdio pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu za inspekcijske poslove Nemanja Ivanović. 
 
On je, ipak, dodao da je epidemija i dalje prisutna u nekim delovima Vojvodine.
Prema njegovim rečima, park prirode Stara Tisa kod Bačkog Gradišta zaraženo je područje jer je avijarna influenca podtip H5N1 pronađena kod labuda uginulog u tom parku.
 
"Kolege iz Uprave za veterinu u skladu sa Zakonom o borbi i sprečavanju širenja zaraznih bolesti su zabranili promet svih domaćih pernatih životinja i jaja i mi smo u skladu sa njihovim rešenjem sva udruženja obavestili o zabrani lova na ptice", rekao je Ivanović.
Uprava za veterinu ranije je rešenjem naložila primenu mera predviđenih za zaraženo i ugroženo područje zbog ptičjeg gripa. Propisane mere, između ostalog, obuhvatale su popis i zdravstveni nadzor živine na svim gazdinstvima i farmama u okviru ovih područja, kao i određene restriktivne mere u vidu zabrane prodaje živine i jaja za male proizvođače u vremenskom roku od šest nedelja.
 
Prema rečima šefa odeljenja za virusologiju Instituta za veterinarstvo u Novom Sadu Tamaša Petrovića, avijarna influenca je svojim visokopatogenom sojem godinama prisutna u Evropi i svetu sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti.
 
"Visokopatogeni virusi dovode do mortaliteta. Od velikog broja podtipova, manji broj je visokopatogen. Mi to imamo svake godine u većoj ili manjoj meri. Poslednjih nekoliko godina se inteziviralo širenje virusa, da on više nije sezonska pojava već ga možemo očekivati u većem delu godine", rekao je Petrović za Tanjug.
On je dodao i da su divlje ptice najčešći prenosioci.
 
"One su prirodi rezervoari ovog virusa. Virus je patogen i za domaću živinu. Izmena virusa se često dešava upravo u njima i onda se virus vrati na divlje ptice gde izaziva pomor. Osnovni nosioci su divlje ptica iz reda plovuša", istakao je Petrović.
 
Soj virusa podtip H5N1 može se preneti i na ljude, pa je savet stručnjaka da se u Vojvodini narednih šest nedelja živina kupuje na proverenim mestima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti