
Objavljeno kakva je šteta na Gradskoj kući: Na fasadi, kabinetu gradonačelnika, kancelarijama...
Zavod za zaštitu spomenka kulture grada Novog Sada objavio je izveštaj o šteti pričinjenoj na Gradskoj kući na protestu u utorak.

Foto: 021.rs
Kako navode, u večernjim satima dana 5. novembra tokom protesta došlo je do devastacije zgrade Gradske kuće u Novom Sadu, pri čemu je na zgradi naneta velika materijalna šteta.
Dodaju da je stručna ekipa Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada sutradan izašla na lice mesta, pri čemu je izvršen pregled objekta spolja i iznutra.
Na svim fasadama načinjena je velika materijalna šteta u prizemnom delu, kao i delu sprata i suterena.
Vidljiva su oštećenja maltera i tragova boje i grafita.
U enterijeru vidljiva su oštećenja na kabinetu gradonačelnika, svečane sale i ostalim kancelarijama u delu fasadne stolarije sa polupanim staklima, kao i nagorelih delova unutrašnjosti, sa tragovima od različite vrste nečistoća.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada naložio je preventivne mere radi hitnih sanacija posledica devastacija dok se ne steknu uslovi za konzervatorsko restauratorske radove.
"Istakli smo činjenicu da je Gradska kuća nepokretno kulturno dobro, što iziskuje da se radovi izvode na specifičan način, prema Uslovima nadležnog Zavoda i pristupa im se sa posebnom pažnjom i tretmanom. Nakon izdavanja pomenutih Uslova, pristupiće se izradi projektno-tehničke dokumentacije za konzervatorsko-restauratorske radove na obnovi cele zgrade", navode u Zavodu.
Kako dodaju, radovi izvođeni na obnovi moraju biti u skladu sa Uslovima i merama tehničke zaštite, potkrepljeni projektno-tehničkom dokumentacijom.
Na osnovu zatečenog stanja Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada će pokrenuti inicijativu za pripremu projektno tehničke dokumentacije za konzervatorsko restauratorske radove na obnovi fasada i drugih delova Gradske kuće u cilju njene sveobuhvatne obnove, istakli su u saopštenju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da, prema prvim procenama, šteta na Gradskoj kući u Novom Sadu iznosi oko milion evra.
Podsetimo, danas je počelo sređivanje Trga slobode ispred Gradske kuće nakon protesta, a šta je sve urađeno, čitajte na OVOM linku.
Varadinski most biće blokiran danas, 8. novembra, od 18 časova do ponoći, najavila je grupa "Sviće".
Prošlo je nedelju dana od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je 14 osoba stradalo, a troje je teško povređeno, a građani insistiraju da ostavke podnesu premijer Miloš Vučević, te gradonačelnik Milan Đurić, kao i da se skinu oznake tajnosti sa ugovora o rekonstrukciji Železničke stanice.
U međuvremenu, vlast hapsi aktiviste i građane koji su učestvovali na protestu 5. novembra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosadski aktivisti optužuju Partiju radikalne levice za sabotažu
31.03.2025.•
0
U saopštenju nekoliko novosadskih organizacija i kolektiva navode da aktivisti i aktivistkinje trpe maltretiranje pojedinaca iz Anarhosindikalističke inicijative i Partije radikalne levice.
Još sutra tmurno u Novom Sadu, pa nekoliko suvih i vedrijih dana
31.03.2025.•
0
Još utorak će biti tmuran u Novom Sadu i moguća je kiša, a onda sledi nekoliko suvih i vedrijih dana.
VIDEO: Rektor Madić došao u kancelariju na DIF-u, otišao nakon zviždanja
31.03.2025.•
0
Rektor Dejan Madić pojavio se danas na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje. Međutim, otišao je nakon zviždanja studenata.
FOTO, VIDEO: Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji ponovo u sekretarijatu te škole
31.03.2025.•
1
Đaci Jovine gimnazije, njihovi roditelji i drugi građani okupili su se kako bi pružili podršku profesorima te škole.
Nauka je (u)stala: U Novom Sadu u sredu šetnja podrške naučnom sindikatu koji stupa u štrajk
31.03.2025.•
1
Novosadski studenti u blokadi pozivaju građane da u sredu, 2. aprila, pođu na šetnju podrške Sindikatu zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti povodom stupanja u štrajk.
Građevinskoj inspekciji tri sata posle pada nadstrešnice stigao mejl da počinju radovi na stanici
31.03.2025.•
4
Ako se posmatra kako propise tumače predstavnici Republičke građevinske inspekcije, za njih se na Železničkoj stanici Novi Sad tri godine nisu izvodili bilo kakvi radovi.
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu od ponedeljka: Ovo je raspored
31.03.2025.•
0
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu počeće u ponedeljak, 7. aprila.
Mićin: Crpna stanica nije opasna po Novosađane, lično sam obišao objekat
31.03.2025.•
15
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin rekao je da je juče obišao glavnu crpnu stanicu za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacije.
FOTO Blokadni čopor Medicinskog fakulteta: Pogledajte ko čuva studente medicine u Novom Sadu
31.03.2025.•
5
Studenti Medicinskog fakulteta stupili su u blokadu 11. decembra 2024. godine i od tada njih svakodnevno čuva nekoliko šapica. Ovo je priča o Blokiju, Blekiju, Belom, Malom, Dobrivoju i Kapućinu.
Protesti u četiri veća grada zbog napada na dekanicu: "Stanemo li sada, sutra će biti kasno"
31.03.2025.•
5
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je građane i akademsku zajednicu na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja", u ponedeljak, 31. marta, sa početkom u 19 časova.
Novosađani koji sutra daju krv dobiju besplatne biohemijske analize i kompletnu krvnu sliku
31.03.2025.•
2
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će u utorak, 1. aprila svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Država usvojila plan izgradnje naftovoda do Novog Sada do Mađarske
31.03.2025.•
7
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
Danas skup podrške profesorima Jovine gimnazije: Ponovo planiran ulazak u sekretarijat
31.03.2025.•
13
Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji organizuju danas, 31. marta skup podrške profesorima te škole.
Akcija "Točkovi za točkove" u sredu u kampusu: Pljeskavice i izložba motocikala za put do Strazbura
31.03.2025.•
12
Humanitarni događaj "Točkovi za točkove" održaće se u sredu, 2. aprila, u kampusu novosadskog univerziteta.
U Novom Sadu tokom vikenda rođeno 16 beba
31.03.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 16 beba.
Novosadski roditelji, da znate: Od danas otvoren konkurs za upis dece u vrtiće Radosnog detinjstva
31.03.2025.•
10
Konkurs za upis dece u vrtiće Radosnog detinjstva za radnu 2025/2026. godinu biće otvoren od danas, 31. marta.
Jedan od studenata napadnutih u Novom Sadu: Uhapšeni batinaši su iz Beograda, to obara priču vlasti
31.03.2025.•
40
Vanja Vukas, student Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, jedan od četvorice napadnutih studenata iz Novog Sada, opisao je kako se dogodio incident.
Dekani Univerziteta u Novom Sadu osudili napad na dekanku Nataliju Jovanović
30.03.2025.•
3
Dekani Univerziteta u Novom Sadu su u saopštenju osudili napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
Krivične prijave protiv četvorice mladića koji su pirotehnikom pogodili profesorku Budakov
30.03.2025.•
15
Novosadska policija podneće krivične prijave protiv trojice mladića i jednog 17-godišnjaka koje sumnjiči da su ispalili pirotehničko sredstvo koje je "lakše povredilo 46-godišnju Draganu Budakov".
Studentski kulturni centar Novi Sad zvanično u potpunoj blokadi: Nema više boravka zaposlenih
30.03.2025.•
9
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu saopštili su da je Studentski kulturni centar Novi Sad od danas, 30. marta u potpunoj blokadi i pozvali sve kolege na plenum, večeras u 22 časa.
Student iz Novog Sada: Mi smo pretučeni i napadnuti, nismo imali verbalni sukob ni sa kim
30.03.2025.•
6
Student Milan Stanković, povodom incidenta u kom je napadnut sa još trojicom kolega, demantovao je navode da su imali verbalni sukob sa bilo kim i kaže - "mi smo ti koji su napadnuti i pretučeni".
Komentari 36
Alex
Демонкратија
Drug Brežnjev
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar